Svítící bakterie či cement mohou změnit osvětlení světa, zatím chybí peníze

Osvětlení měst by už brzy mohly radikálně změnit objevy, které ke svému fungování využívají výhradně solární energii. Ve tmě zářící cement či svítící bakterie by především využily země, které trpí nedostatkem elektřiny, mohly by se uplatnit ale i jako alternativní osvětlení ve městech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouliční osvětlení

Pouliční osvětlení | Foto: Ladislav Bába

Vynález mexického vědce Josého Carlose Rubia Avalose by jednoho dne mohl zkrášlit noční panorama měst od Šanghaje po Soul, píše server CNN.

Jeho ve tmě zářící cement do sebe během dne absorbuje UV paprsky, které pak začne vyzařovat, když zapadne slunce. Podle Rubia Avalose by mohl být cement využíván na vnější povrchy domů, cyklistické trasy, dálnice, interiéry či bazény.

Humanitární skupina Lékaři bez hranic chce s jeho technologií například postavit toalety v místech, kde jsou problémy s elektřinou.

Novátorský materiál je v zásadě modifikací běžného cementu, do kterého Rubio Avalos přidal fotoaktivní složku. Oproti běžnému cementu ale vyjde jeho výroba zhruba pětkrát dražší.

Zatím jsou dostupné jen dvě barvy, mořská modrá a jasná zelená. Rubio Avalos už ale pracuje i na cementu, který bude moci zářit bíle, červeně a fialově. Zároveň se snaží vybudovat svou vlastní továrnu, schází mu však finance.

Svítící pruhy u dálnic i bakterie

Rubio Avalos není ale jediným, kdo se snaží revolucionizovat způsob osvětlení světa. Nizozemský umělec Daan Roosegaarde ve spolupráci s firmou Heijimans Infrastructure například pracují na projektu chytrých dálnic, které lemují zářivé čáry napájené slunečními paprsky.

Svítící pruhy podél silnic by měly navíc umět reagovat na provoz – vypnout se, když na cestě nejsou žádná auta, nebo se změnit na varovná světla, která by řidiče upozorňovala třeba na námrazu v období zimy.

Roosegaarde také stojí za návrhem van Goghovy cyklistické stezky, která funguje na podobném principu a připomíná jedno z van Goghových nejznámějších děl, Hvězdnou noc.

Francouzský startup Glowee zase využívá jako alternativu k elektřině bioluminiscenční světlo. Tento přirozený zdroj, který inspirovalo záření hlubokooceánských tvorů, tvoří malé průhledné schránky s gelem obsahujícím bakterii zvanou aliivibrio fischeri.

Firma se nyní snaží prodloužit životnost této bakterie. V roce 2017 by totiž chtěla jít na trh se světlem, které vydrží i celý měsíc.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme