Třetina diabetiků nedodržuje léčbu. Pak jim hrozí infarkt, amputace, selhání ledvin nebo ztráta zraku

Třetina nemocných cukrovkou druhého typu se neřídí doporučeními lékařů, vyplývá to z farmakoekonomické analýzy. U takových pacientů pak hrozí závažné problémy, jejichž následná léčba stojí až 900 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cukrovka (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Téměř třetina pacientů s cukrovkou nezná svou hladinu cukru v krvi. Pak jim hrozí závažné komplikace, jako třeba infarkt, amputace, selhání ledvin nebo ztráta zraku.

Jedním z důvodů, proč pacienti léčbu nedodržují, je dlouhá doba, po kterou se pacienti léčí, tvrdí diabetolog Jan Brož.

Inzulin zachraňuje lidské životy už 95 let, tisíce lidí o své cukrovce neví

Číst článek

„Chronické onemocnění s sebou nese to, že pacienti ztrácí pozornost vůči onemocnění, jehož jsou nositelem. Chronické onemocnění probíhá mnoho let, pacienti si na to zvyknou a často se stane, že to, co jim bezesporu jejich lékař popřípadě edukátor poradil, tak se jim z života vytratí a přestanou to dodržovat,“ tvrdí Brož.

Zvýšit informovanost nemocných cukrovkou a zlepšit efektivnost léčby by měl pomoci nový projekt Dialiga.cz. Ten poskytuje odborné informace o různých druzích cukrovky srozumitelnou formou.

V Česku trpí cukrovkou téměř 900 tisíc lidí. Nejčastější příčinou onemocnění druhého typu je nevhodná strava a s tím spojená obezita. Přesto každý třetí diabetik dodržuje doporučení ohledně životosprávy jen částečně nebo vůbec.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme