Ústav pro jazyk český pracuje na novém výkladovém slovníku. Má už 4 písmena

Googlovat, hejtovat nebo lajkovat. Minimálně některé z těchto výrazů by se mohly objevit ve výkladovém slovníku současné češtiny. Ten právě vzniká v Ústavu pro jazyk český. Mravenčí práce bude trvat ještě pár let a lidé ve slovníku najdou více než 150 tisíc hesel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovník | Foto: stock exchange

Na slovníku začal Ústav pro jazyk český pracovat v roce 2012. Na začátku ledna zveřejnil zatím první písmeno A. To obsahuje více než 2,5 tisíce hesel. „Je v nich obsaženo 4400 významů. Zpracována jsou celá písmena B, C a Č, na nichž probíhají redakční práce směřující k dalšímu zveřejnění,“ vysvětluje Pavla Kochová, vedoucí oddělení současné lexikologie a lexikografie.

V praxi to vypadá tak, že ústav zaregistruje, ať už z médií, nebo jiných publikací, že Češi používají nové slovo. Klidně i několik let sleduje, jestli se opravdu mezi lidmi uchytí, a jestli si vybuduje svůj vlastní význam. Pak se slovo může dostat do výkladového slovníku současné češtiny.

Do spisovné češtiny by se mohli brzy dostat policisti i chirurgyně, myslí si šéf jazykovědného ústavu

Číst článek

Nové výrazy přinesly do našeho jazyka například sociální sítě. „Je otázka, jestli zůstane například slovo lajkovat, protože je strašně spojeno s kulturou Facebooku. Nevíme, jestli je to přechodná záležitost, nebo jestli se v jazyce skutečně uchytí,“ popisuje jeden z nových výrazů Vít Michalec z oddělení současné lexikologie a lexikografie.

Kdy přesně bude nový akademický slovník současné češtiny hotový celý, zatím nikdo neví. Závisí to i na tom, jaká slova do češtiny přibydou, a jaká naopak zmizí.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme