V Číně našli předchůdce člověka. Je mu 540 milionů let a měří asi milimetr

Vědci v Číně objevili zatím nejstaršího známého předka člověka. Nalezená fosilie je 540 milionů let stará a člověka nepřipomíná ani trochu. Nejedná se ani o dinosaura. Jde o asi milimetr velkého tvora jménem Saccorhytus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

540 milionů starý předek člověka Saccorhytus | Zdroj: Reuters

Takzvaný Saccorhytus žil na mořském dně, neměl ale ani nohy, ani ploutve. Primitivní živočich byl totiž velký jen asi milimetr a na první pohled připomínal zrnko písku. A mezi pískem i žil.

Saccorhyta si můžeme detailně prohlédnout pouze pod mikroskopem. Oválný tvor má obrovská ústa, kolem kterých jsou do kruhu uspořádány výrůstky a pár kuželovitých boulí má i v horní části těla.

Přestože na předka člověka nevypadá, vědci jsou o tom přesvědčeni už dlouho. Patří totiž do skupiny druhoústých, ze které se vyvinula celá řada živočišných skupin. Mimo jiné i obratlovci, ze kterých později byly ryby, které pak - o mnoho let později - opustily oceán a vznikli z nich savci.

Objev nové fosilie je převratný, protože je nejstarší a také mimořádně dobře zachovaná. Vědci ji tak mohli detailně prozkoumat a zjistit víc o Saccorhytově životě. Předpokládají, že žil na mořském dně. Obrovskými ústy pravděpodobně chytal zbytky potravy a možná i požíral jiné živočichy. Kuželovité výrůstky pak mohly fungovat jako primitivní žábry.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme