V Číně našli předchůdce člověka. Je mu 540 milionů let a měří asi milimetr
Vědci v Číně objevili zatím nejstaršího známého předka člověka. Nalezená fosilie je 540 milionů let stará a člověka nepřipomíná ani trochu. Nejedná se ani o dinosaura. Jde o asi milimetr velkého tvora jménem Saccorhytus.
Takzvaný Saccorhytus žil na mořském dně, neměl ale ani nohy, ani ploutve. Primitivní živočich byl totiž velký jen asi milimetr a na první pohled připomínal zrnko písku. A mezi pískem i žil.
Saccorhyta si můžeme detailně prohlédnout pouze pod mikroskopem. Oválný tvor má obrovská ústa, kolem kterých jsou do kruhu uspořádány výrůstky a pár kuželovitých boulí má i v horní části těla.
Přestože na předka člověka nevypadá, vědci jsou o tom přesvědčeni už dlouho. Patří totiž do skupiny druhoústých, ze které se vyvinula celá řada živočišných skupin. Mimo jiné i obratlovci, ze kterých později byly ryby, které pak - o mnoho let později - opustily oceán a vznikli z nich savci.
Objev nové fosilie je převratný, protože je nejstarší a také mimořádně dobře zachovaná. Vědci ji tak mohli detailně prozkoumat a zjistit víc o Saccorhytově životě. Předpokládají, že žil na mořském dně. Obrovskými ústy pravděpodobně chytal zbytky potravy a možná i požíral jiné živočichy. Kuželovité výrůstky pak mohly fungovat jako primitivní žábry.