V genetických studiích jsou chyby. Vědci špatně pracovali s Excelem

S počítačovými programy na zpracování tabulek neumí občas zacházet dokonce ani vědci. Zjistil to tým australských výzkumníků, který prověřil tisíce akademických prací z oblasti genetiky. V každé páté byly chyby v tabulkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice, enter, počítač

klávesnice, enter, počítač | Foto: Fotobanka Pixabay

Australský tým se zaměřil na genetické studie, protože ty pracují s velkým množstvím dat a hemží se různými odbornými zkratkami.

Výzkumníci nasbírali přes 3,5 tisíce studií z odborných časopisů z období za posledních zhruba deset let, prohnali je speciálním programem a zjistili, že v každém pátém doprovodném dokumentu nebo tabulkách jsou chyby.

Základní problém byly automatické opravy. Kdykoliv se ve studii objevila kupříkladu zkratka genu SEPT2 označující látku Septin 2, program Microsoft Excel došel k závěru, že uživatel chtěl napsat September 2, tedy 2. září, a název genu „opravil“. A podobné to bylo i v případě dalších kódů.

Program Excel vyvinula před víc než 30 lety firma Microsoft. Ta britské stanici BBC poskytla vyjádření, ve kterém uvádí, že automatické opravy je možné velmi snadno vypnout, takže kdyby vědci s Excelem uměli, chyby by se jim nestaly.

V programu zřejmě skutečně chyba není. Australští výzkumníci totiž zjistili, že genetici si pdobně jako s Excelem nedokázali poradit i s některými dalšími tabulkovými procesory, například s programem Apache OpenOffice Calc.

Viktor Daněk, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme