V Olomouci otevřeli zvířecí krematorium, obřad lze sledovat online

Olomouc se ve čtvrtek zařadil mezi několik málo měst v Česku, kde funguje krematorium pro domácí zvířata. Provoz rozjíždí v místní průmyslové zóně ve Chválkovicích. Jeho vznik přitom tři roky provázely protesty lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Olomouci otevřelo zvířecí krematorium | Foto: Petra Ševců | Zdroj: Český rozhlas

V rozlučkové místnosti, kde se lidé mohou rozloučit se svým zvířátkem, jsou křesla, židle a na stěně je televize, na které mohou pozůstalí sledovat, co všechno se s jejich mazlíčkem dál děje. A je tady taky vozíček, na který se zvíře položí.

„Je to kartonový box s výstelkou. Na tomhle vozíku bude tělo zvířátka převezeno přímo do kremační technologie,“ ukazuje majitel krematoria Jiří Kamený.

Původně se mělo zvířecí krematorium v Olomouci rozjet mnohem dřív, setkalo se ale s rozporuplnými reakcemi veřejnosti. „Nejvíce jim vadila asi samotná technologie. Měli pocit, že bude docházet k nekontrolovatelnému pálení. Proto je tam monitor a bude i online přenos, aby si majitel mohl zkontrolovat, že zvířátko tam má opravdu samotné,“ říká Kamený.

Trendy ze světa domácích mazlíčků: psí Airbnb, raw food nebo ortopedické matrace

Číst článek

Proti zvířecímu krematoriu sousedé protestovali i proto, že k nejbližším domům je vzdušnou čarou jenom zhruba 150 metrů. Předseda místní části Karel Šimša si bude ale dobře hlídat, jestli zařízení opravdu funguje tak, jak má.

„Vím, že pokud dojde k porušování jakýchkoliv předpisů, jsou odhodláni se bránit jakoukoliv cestou,“ vysvětluje. Zařízení podle majitelů nabízí téměř totožné služby jako lidské krematorium. Nepočítají jenom s tištěním smutečních oznámení.

Zvířecí krematorium v Olomouci | Foto: Petra Ševců

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme