Vědci vynalezli umělou krev v prášku. Vypadá jako mletá paprika

Vědci vytvořili umělou krev. Jedná se o suchý prášek, který tvoří červené krvinky. Před použitím ho stačí smíchat s vodou a může sloužit v krizových situacích. První testy na myších byly povzbudivé, ale člověk ji nebude moci používat ještě nejméně deset let, napsal italský deník Cirriere della Sera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krev proudící v žilách (ilustrační foto)

Krev proudící v žilách (ilustrační foto) | Foto: pixabay.com

Umělou krev vytvořil tým vědců z Lékařské fakulty Washingtonovy univerzity v Saint Louis. Krev v prášku by měla zachraňovat životy ve válečných zónách nebo při živelných katastrofách, kde je podávání transfúzí obtížné. Vědci studii nazvanou ErythroMer představili na zasedání Americké společnosti pro hematologii.

Umělé červené krvinky jsou vytvořeny tak, aby co nejpřesněji napodobily životní funkce krve. Nyní vědci zkoumají, jak dosáhnout, aby je lidské tělo přijalo. Umělá krev je sušena mrazem a konzervována za okolní teploty a lze ji snadno použít.

Červený kříž udělil pravidelným dárcům krve plaketu. Nejvíc jich je na severní Moravě

Číst článek

„ErythroMer bude náhražkou krve, kterou lékař může nosit při sobě, v případě potřeby přidat vodu a infuzí zavést do těla. Je to suchý prášek, který se podobá paprice, může být konzervován v plastovém sáčku, který lékař může mít u sebe v brašně více než jeden rok. Když ho bude potřebovat použít, naplní sáček sterilní vodou, zamíchá a krev je připravena k infuzi," vysvětluje hlavní autor studie Allan Doctor.

Umělé červené krvinky nemohou zcela nahradit ty přirozené

Umělá červená krvinka je tvořena lidským proteinem hemoglobinu a syntetickým polymerem. Hemoglobin je složka červených krvinek, která přenáší kyslík do těla. Když vědci potáhli umělou červenou krvinku syntetickým polymerem, vyřešili tak problémy, s nimiž se dříve badatelé setkávali. Vědci totiž usilují o vytvoření náhražky krve již více než 80 let, ale všechny dosavadní pokusy ztroskotaly. Klíčový postup konzervace vymyslel Dipanjan Pan z Illinoiské univerzity v Urbana-Champaign.

Testy se zatím dělaly pouze na myších, vědci se ale chystají umělou krev v prášku vyzkoušet i na větších zvířatech. Laboratorní testy na myších a krysách prokázaly, že umělé červené krvinky jsou schopny efektivně dodávat kyslík do tkání. „Nahradili jsme umělou krví 70 procent objemu krve u myši a zvířata ve stavu šoku jsme oživili," uvedli vědci.

Umělé červené krvinky nebudou nikdy moci zcela nahradit ty přirozené. Je to proto, že jsou schopny jen uvolňovat kyslík a nemají další funkce krve. Bude potřeba více času, než bude tento výzkumný produkt k dispozici pro lidi. Podle Allana Doctora je nutné udělat nejprve testy na králících a opicích a pak teprve na člověku. Je tedy potřeba vyčkat ještě deset až 12 let, než budou mít vědci definitivní odpověď na otázku, zda umělé červené krvinky fungují také u člověka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme