Vědecká rada navrhla na cenu Česká hlava biochemika Emila Palečka

Prestižní Národní cenu vlády Česká hlava 2014 dostane biochemik Emil Paleček z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Rozhodla o tom Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Palečkovo ocenění ještě musí schválit vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biochemik Emil Paleček (na snímku z 12. února 2014)

Biochemik Emil Paleček (na snímku z 12. února 2014) | Zdroj: ČTK

„Musím říct, že mě to velmi překvapilo, ba přímo šokovalo. Já jsem to nečekal. Samozřejmě mám z toho radost,“ reagoval Emil Paleček na zprávu o svém ocenění.

Členové Rady pro výzkum, vývoj a inovace jednomyslně vybrali profesora Palečka z celkem devíti kandidátů, které nominovaly instituce na základě výzvy projektu Česká hlava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědecká rada navrhla na cenu Česká hlava biochemika Emila Palečka. Rozhovor s ním přinesl Radiožurnál

Na seznamu byli například světoznámý plastický chirurg Bohdan Pomahač, který provedl vůbec první transplantaci obličeje v USA, geochemik Bedřich Moldan nebo jeden z nejcitovanějších českých vědců, molekulární imunolog Václav Hořejší.

Vláda uděluje Národní cenu za vědu od roku 2005. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o něm hovoří jako o české Nobelově ceně. Laureát České hlavy získá odměnu jeden milion korun.

Prof. RNDr. Emil Paleček, DrSc., (*1930) je objevitelem elektrochemie nukleových kyselin. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu MU v Brně, od roku 1955 pracuje v Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR a v současnosti rovněž přednáší na Masarykově univerzitě. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR.

Profesor Paleček zjistil, jak se chová DNA v kontaktu s elektrodami. Objev, za který nyní dostane cenu, udělal už jako student.

„Přišel jsem na něco, čemu nikdo nevěřil, co se pak ukázalo hrozně důležité a co dnes dělají stovky laboratoří,“ říká Emil Paleček s tím, že princip by se podle něj mohl využívat i při včasné diagnostice rakoviny. „Při všem, co souvisí s genetickým materiálem. Určitě v rakovině, je to obrovský rozsah,“ dodal.

Na využití jeho objevu se ale zatím nenašly peníze. „Já spolupracuji s Masarykovým onkologickým ústavem a my samozřejmě děláme věci, které směřují ke klinické aplikaci. Pokud by se to prosadilo ekonomicky, tak by to mělo dalekosáhlé důsledky. Veliké firmy už mají patenty v šuplatech a záleží na nich, jestli to budou chtít dělat,“ podotkl Paleček.

Květa Moravcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme