Vynálezce Q známý z filmů o Bondovi je ve skutečné MI6 žena

Obdoba nápaditého vynálezce zlepšováků Q, známého z filmů o Jamesi Bondovi, slouží v řadách britské tajné služby MI6 i ve skutečnosti. Podle agentury AFP to prozradil šéf rozvědky Alex Young. Na rozdíl od filmů o agentovi Jejího Veličenstva ale skutečné pracovníky britské rozvědky svými technickými vynálezy zásobuje žena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V posledních filmech o agentu Bondovi vystupoval jako Q britský herec Ben Whishaw | Foto: Forum Film CZ

„Ve skutečnosti je Q žena a ráda vás pozná, pokud u nás budete chtít pracovat,“ uvedl Young při předávání cen určených ženám za přínos v oblasti technologií. V sérii filmů o agentovi 007 hrál vynálezce Q vždy muž.

Podle Younga má skutečná MI6 k dispozici mnohem sofistikovanější technické hračky než ty, kterými Q vybavuje ve filmech Bonda. „Vynálezy, které používáme, neboli operativní technologie, jak jim říkáme, se vymykají fantazii špionážních románů,“ uvedl Young. Technické pomůcky jsou podle něj více než kdy dříve důležitou součástí práce zpravodajců.

Young se na slavnostní ceremonii také přimlouval, aby se skoncovalo s mýtem Jamese Bonda, který podle něj v Británii notně komplikuje nábor nových pracovníků tajných služeb. Kvůli filmům na motiv románů Iana Fleminga mají lidé podle Younga dojem, že tajné služby přijímají do svých řad jen kultivované lidi, kteří vystudovali univerzitu v Oxfordu.

„My ale chceme rekrutovat lidi ze všech prostředí a chceme mít ty nejlepší, ať už mají jakýkoli původ,“ uvedl Young.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme