Výstavou proti rakovině prsu. Mamografický snímek může zachránit život, vzkazují organizátoři

Karcinom prsu patří mezi druhé nejčastější onkologické onemocnění v Česku. Že proti němu lze bojovat i „uměleckou cestou“ nyní dokazuje liberecká výstava s názvem „Vaše nejcennější foto“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavu tvoří mamografické snímky | Foto: euc .cz

V libereckém vědeckém centru iQLANDIA začala výstava umělecky pojatých mamografických snímků. Upozorňují na potřebu prevence a zákeřnost čím dál častějšího onemocnění. Vystavených je celkem devět snímků s názvem "Vaše nejcennější foto".

Ženy, které svým mamografickým obrazem přispěly, jsou podle jednoho z organizátorů výstavy Jana Hůlka z celé republiky. „Svolily s tím, že jejich mamografický snímek můžeme graficky a umělecky zpracovat a vystavit. Vystavujeme to proto, abychom ukázali, že takový snímek z mamografie může zachránit život a že to je ta nejcennější fotka, kterou žena může mít,“ dodal.

V úmrtí na rakovinu tlustého střeva už nejsme evropská jednička. Přesvědčte se

Číst článek

V Česku je ročně šest a půl tisíce nových případů onemocnění rakovinou prsu. Mamografické vyšetření v Libereckém kraji prodělalo téměř 58 procent pozvaných žen. Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimíra Valenty je jedním z přitěžujících faktorů karcinomu prsu obezita.

„Bohužel číslo přibývajících nádorů stoupá i kvůli tomu, že je mnoho žen obézních. A obezita je u tohoto typu nádorů prokázaným významným rizikovým faktorem. Téměř srovnatelným s dědičným vlivem,“ uvedl.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme