Za popularizaci vědy a výzkumu ocenila AV ČR tři špičkové badatele

Tři vědci, kteří umí výsledky svého bádání podat poutavou formou i laické veřejnosti, letos převzali Cenu předsedy Akademie věd České republiky za propagaci či popularizaci výzkumu. Oceněn byl geolog Aleš Špičák, který prozkoumává zemské hlubiny, lovec záhad – chemik Michael Londesborough a překladatel starobylých jazyků Jiří Prosecký.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Špičák, Michael Londesborough a Jiří Prosecký převzali cenu za popularizaci vědy a výzkumu

Aleš Špičák, Michael Londesborough a Jiří Prosecký převzali cenu za popularizaci vědy a výzkumu | Zdroj: ČTK

Významný orientalista se zaměřuje hlavně na mrtvé jazyky Předního východu.

„Zabývám se literárními památkami ze starověké Mezopotámie, především památkami, které jsou psány v semitských jazycích, ve dvou dialektech babylonštiny. V dialektu severním – v asyrštině a v dialektu jižním, to znamená v babylonštině,“ přiblížil Prosecký.

Dochovala se řada písemností jako mýty, modlitby, zaříkání nebo rituály. Jiřímu Proseckému se podařilo do češtiny přeložit například Epos o Gilgamešovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akademie věd ocenila tři špičkové badatele za to, že popularizují vědu a výzkum

„Je to dílo, které vypráví o cestě lidského individua za poznáním, o jeho intelektuálním nebo duchovním růstu a o poznání, že lidský život má své limity,“ vysvětlil badatel Orientálního ústavu.

Aby mohl překládat akkadštinu nebo sumerštinu, musel nejprve proniknout do světových jazyků. Kromě angličtiny, němčiny, ruštiny a francouzštiny se Jiří Prosecký neobešel ani bez základní znalosti biblické hebrejštiny a spisovné arabštiny. Na Univerzitě Karlově vystudoval také klínopis.

Předseda AV ČR: Popularizace je nezbytná

„Překlad je dost obtížný, protože tam jde samozřejmě o to najít klíč, aby člověk dokázal překlopit způsob myšlení a vyjadřování starověkých lidí do způsobu vyjadřování, který je blízký a pochopitelný dnešnímu člověku. Je tam řada termínů, které jsou v podstatě do češtiny nebo do jakéhokoliv moderního jazyka nepřeložitelné,“ upozornil oceněný vědec.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš (vpravo) předává odborníkovi na Přední východ Jiřímu Proseckému ocenění za popularizaci vědy | Foto: ČTK

Právě za to, že Jiří Prosecký dokáže českým čtenářům a hlavně studentům gymnázií velmi srozumitelně zprostředkovat myšlení starých civilizací, získal Cenu předsedy Akademie věd.

„Je to ocenění, které dává najevo, že bez propagace a popularizace vědy by za chvíli žádná věda nebo příliv mladé krve do vědy nebyl,“ myslí si šéf vědecké instituce Jiří Drahoš.

Cenu uděluje Akademie věd každoročně, a to maximálně třem špičkovým popularizátorům. Každý z laureátů dostane 165 tisíc korun.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme