Za posledních 20 let zmizela z planety desetina divoké přírody, varují vědci

Na Zemi za posledních dvacet let ubyla zhruba desetina nedotčené přírody. Vyplývá to z výsledků nedávné studie vědců z Organizace pro ochranu divoké přírody. Podle nich současná pravidla na její ochranu nefungují. Ztráta neporušené krajiny zasáhla nejhůře Jižní Ameriku a Afriku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Amazonii pravidelně každý rok kolísá hladina vody o 10 i více metrů | Foto: David Koubek

Podle autorů studie zbývá na naší planetě už jen zhruba třicet milionů kilometrů čtverečních divočiny, což je asi pětina světové pevninské plochy. Tu ale z velké části tvoří neobyvatelné pouště.

Podle studie zůstává zatím největší část divoké přírody v Severní Americe, severní Asii, severní Africe a Austrálii. Vědci ve své studii upozorňují, že dosavadní mezinárodní snahy o zachování člověkem nedotčených částí Země nefungují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci upozorňují, že dosavadní snahy o zachování nedotčených částí Země nefungují.

Měla by podle nich proto vzniknout pravidla, která by tato území pomohla zachovat. A to nejen v zájmu zachování současného klimatu, ale i kvůli některým druhům ohrožených zvířat, pro které je divočina nepostradatelným útočištěm.

Iva Kestřánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme