Za současné extrémní mrazy může teplejší Arktida, říká klimatolog Jan Hollan

Po jednom z historicky nejteplejších roků začal ten letošní extrémními mrazy. Současná zima spolu s inverzí a bezvětřím navíc konzervuje ve vzduchu smog, s kterým Česko bojuje už několik dní. Podle klimatologa Jana Hollana za nynější mráz může oteplování Arktidy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostě zima (ilustrační foto) | Foto: Dagmar Ruščáková

„Teplá Arktida způsobuje takovou zvláštní věc, že se studený vzduch z Arktidy může přelít někam daleko na jih a naopak velice teplý do Arktidy. Takže Arktida je o hodně teplejší, než bývala, ale ten vzduch tam teď, když je polární noc, vystydne, a zejména z kontinentů potom může přijít vzduch studený, třeba ze Sibiře nebo severního Ruska,“ vysvětlil Hollan pro Český rozhlas Plus příčinu současných mrazivých dní.

Jasné, slunečné nebe posledních dní a inverze také způsobuje mimořádně špatné rozptylové podmínky, které smogovou situaci zhoršují.

Zima se vrací k normálu

Loňský rok byl podle meteorologů nejteplejším za poslední léta, rok 2017 ale začal silnými mrazy a v mnoha místech i hustou a nečekanou sněhovou nadílkou. I za to může paradoxně oteplování Země. „Nejrychleji se totiž otepluje právě Arktida – letošní celoroční průměry jsou o 4 až 5 stupňů Celsia vyšší než na konci 19. století. Ještě teď je tam moře pořád teplé, není zamrzlé, tak jako bývá,“ řekl Hollan.

Česká příroda ale podle klimatologa mrazem výrazně ohrožená není také proto, že na většině míst leží sníh. Zima komplikuje život hlavně lidem v jižních státech. „V Srbsku nebo na jihu v Turecku jsou mrazy opravdu extrémní, i v Řecku a Itálii to dělá problémy. Nejsou na to zvyklí, mrzne jim voda a je to těžká situace. My jsme na tom docela dobře,“ dodal Hollan. Zimy jsou podle něj většinou takové, jako byly minulé 4 roky. Ta letošní se vrátila ke starému normálu.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme