Zachraňují životy, zabíjejí ve válkách nebo pozorují velryby. Drony bojují i proti znečištěnému ovzduší

Útoky v Iráku, zemětřesení v Itálii, nebo pozorování velryb v Grónsku. Co mají tyto jevy společného? Technologie, které v nich hrají zásadní roli - drony, vidící svět z ptačí perspektivy. V polských Katovicích nyní sestrojili dron pro boj s dalším protivníkem - znečištěným ovzduším.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron nesoucí potratové pilulky | Foto: Mark Godefroy

Jsou v jejich bezprostřední blízkosti a přitom je neruší. Drony, které používají kanadští výzkumníci k pozorování velryb grónských. Ze záznamů pak zjišťují, jaký život velryby žijí, jaké jsou jejich stravovací návyky a vzory jejich chování.

K výzkumu drony využívají také v polských Katovicích, ale zjišťují úplně něco jiného. Polští konstruktéři vyvinuli něco, čemu říkají létající laboratoř a měří s ní znečištění vzduchu.

„Dosud se měření prováděla na malém úseku, který měl pak reprezentovat celou rozsáhlou oblasti. Naneštěstí faktory jako špatné povětrnostní podmínky nebo třeba velké stavby pak výsledky zkreslovaly. S drony můžeme měřit kdekoliv a kdykoliv," pochvaluje si jeden z výzkumníků Adam Hawerla.

Policie táhne do boje proti dronům, za vývoj "antidrona" zaplatí 58 milionů

Číst článek

Speciální zařízení změří koncentraci prachu, oxidu uhličitého nebo oxidu uhelnatého s naprostou přesností.

„Nejprve čidla nasají kouř do příslušných komor. Pak laserové senzory zanalyzují vzorky, mikroprocesor vypočítá výsledky a ty pak odešle na náš server," popisuje technik Marcin Fisior.

Polští vědci věří, že se jim s novou technologií podaří lépe bojovat proti znečistění vzduchu, které mají jedno z největších v Evropě.

Drony pomáhají i při záchranných misích. Naposledy třeba, když střední Itálii zasáhlo zemětřesení, mapovala zařízení šíři škod a také to, zda někde v troskách neuvízli další lidé. Drony se dostanou do špatně přístupných oblastí, kam často jiné technologie nemohou.

V rukou spojenců i nepřátel

Jejich užití ale není pouze záchranné nebo výzkumné. Drony se stávají důležitým nástrojem i při válečných misích.

„Nejprve se kousek od našeho tanku odpálil sebevražedný atentátník v autě a pak na nás začali útočit drony," popisuje irácký voják situaci při dobývání města Mosul, které před dvěma lety obsadili ozbrojenci z Islámského státu.

Drony nepoužívají pouze teroristé, ale třeba i Spojené státy a řada dalších. Nedávno zveřejnilo íránské námořnictvo snímky speciálního bezpilotního hydroplánu, který je vybavený raketami, může přistát na vodní hladině a sloužit třeba i k přepravě výbušnin.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme