Zdislavští experti budou Keňany učit vyrábět ruční papír z vodního hyacintu

Ruční papírna ve Zdislavě na Liberecku našla ekologický způsob, jak vyrábět papír z vodního hyacintu. Teď budou Češi učit dělat tento ruční papír Keňany žijící u Viktoriina jezera, kde roste vodní hyacint jako plevel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníci z ruční papírny ve Zdislavě na Liberecku našli technologii výroby ručního papíru z vodního hyacintu pro Keňu | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

„Z hyacintu vodního ustřihneme části, které vizuálně nevypadají hezky," líčí přípravu rostliny na výrobu papíru studentka Lenka Svašková z Pardubic, která napsala o této technologii odbornou práci.

Stonky hyacintu se vaří, rozmělňují dřevěnými palicemi a melou na kaši, vysvětluje majitel ruční papírny ve Zdislavě Michal Gorec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru expertů ze Zdislavy naučit Keňany vyráběr papír z vodního hyacintu mluvila Ivana Bernáthová

„Je to vodní kaše, papírovina rozemletá, vidíte tam vlákénka a my celou tu kaši nabereme na síto a stejně, jako když cedíme doma špagety, to husté nám zůstane na sítku. A když hezky odklopíme horní rámeček, tak se nám tam hezky zformoval arch papíru."

Po slisování a sušení je ruční papír bez použití chemikálií hotový. Celý tenhle postup budou teď Češi učit Keňany, pokračuje manažer afrického programu Luboš Kyselo.

Ruční papír | Foto: Stock Exchange

„Je to vlastně snaha, aby lidé neodcházeli z venkova do slumů v Nairobi, kde sice pomáhají neziskovky, ale už pak řeší následné problémy. Je třeba najít takové projekty, aby si lidé mohli na venkově vydělat a slušně žít."

Zpracování vodního hyacintu na ruční papír pomůže i přírodě, připomíná Michal Gorec.

„Hyacint je přemnožen na Viktoriině jezeře, je to invazivní rostlina. Vytváří takové koberce, zarůstá jezero, pak tam nemůžou žít ryby ani se tam nedostanou rybáři, takže se tam dnes snaží hyacint sklízet a využít."

Luboš Kyselo vidí pro budoucí ruční papírnu v Keni, která by měla vzniknout už příští rok, tři možnosti.

„Bude produkovat výrobky, které jsou použitelné pro turisty, dají se z toho dělat i voňavé papíry, to znamená barevné voňavé jídelníčky, a také bytové doplňky."

Kromě technologie nabízí ruční papírna ve Zdislavě Keňanům i výukové video pro budoucí zaměstnance.

Odborníci z ruční papírny ve Zdislavě na Liberecku našli technologii výroby ručního papíru z vodního hyacintu pro Keňu | Foto: Ivana Bernáthová

Zvětšit mapu

Ivana Bernáthová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme