Zemřel známý sociolog Ivo Možný. Bylo mu 84 let

Ve věku 84 let zemřel v sobotu po krátké nemoci přední český sociolog Ivo Možný. Působil na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl zakladatelem a prvním děkanem Fakulty sociálních studií. Zabýval se především sociologií české rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Možný | Zdroj: ČTK

Smrt Možného povrdila serveru Lidovky.cz jeho rodina.

Prof. PhDr. Ivo Možný, CSc.
*31. srpna 1932
- emeritní profesor sociologie a sociální filozofie
- v roce 1969 mu bylo zakázáno přednášet na vysokých školách, v akademické dráze mohl pokračovat až po roce 1989
- profesuru získal v roce 1992
- v roce 1998 se podílel na založení Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a stal se jejím prvním děkanem
- V roce 2015 převzal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru společenské vědy.
- Mezi jeho nejznámější knihy patří sociologická analýza revoluce v roce 1989 "Proč tak snadno...“ (1991), „Česká společnost. Nejdůležitější fakta o kvalitě našeho života“ (2002) a „Rodina a společnost“ (2006).

V polovině února poskytl Ivo Možný Českému rozhlasu rozhovor o rozvodovosti v českých rodinách. „Manželství má význam naprosto zásadní. I když okolní svět už není tak tvrdý, jako býval kdysi, stále platí, zejména na psychické úrovni, že ve dvou se to lépe táhne,“ vysvětloval sociolog. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Sociologové vzpomínají na Iva Možného


„Měl jsem možnost chodit na některého jeho přednášky a složil jsem u něj pár zkoušek, byl mezi mými učiteli tím nejlepším, protože dokázal ze mě vymáčknout při přípravě na zkoušku to nejlepší, myslím si, že to je vrchol pedagogického umění,“ vzpomínal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

„Pamatuji si ho, když se vrátil na univerzitu, za komunismu nemohl na akademických pozicích působit. Začal hned obnovovat Brněnskou školu sociologie, ze které se nám podařilo vybudovat fakultu,“ sdělil sociolog Jiří Zlatuška.

„Když byla sociologie zakázána jako takzvaná “buržoazní pavěda“ a nesměla se v Česku přednášet, tak Ivo Možný pracoval v poradenství. Například v Kroměříži byla pořádána setkání, která byla věnována opravdu sociologii a Ivo Možný tam měl jeden z referátů,“ vyprávěla Jiřina Šiklová.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme