Zlínská firma pomůže v boji s ebolou, vyvinula speciální biovak

Smrtící ebola straší celý svět. V boji proti šíření nákazy mohou sehrát důležitou roli takzvané biovaky. Zabránit by měly šíření nemoci do okolí. Unikátní biovaky, které vyrábí ve Zlíně, už používají i v Africe. Poptávka je několikanásobně vyšší, než je společnost schopna vyrobit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Těchoníně ošetřují pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Právě tady by se mohla léčit ebola

V Těchoníně ošetřují pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Právě tady by se mohla léčit ebola | Foto: Filip Jandourek

„Jedná se o transportní prostředek, který je určený pro převoz potenciálně infikovaného pacienta,“ vysvětluje Adéla Stružková, jedna ze zaměstnankyň.

Biovak je zařízení velikosti a tvaru mobilní postele, který je obtažený je speciálním materiálem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Transporní biovak pro potenciálně nakažené pacienty ebolou představil Pavel Sedláček

„To jsou specializované plasty, které jsou inertní na dekontaminační prostředky. Ty prostředky se používají s chlorem, a to je velký problém,“ popisuje ředitel zlínské výrobní firmy Pavel Kostka.

Až tak velký, že kvůli ebole musela firma biovak upravit, především vyměnit typy filtrů. „Lidé tam pracují s volným chlorem. Oni se nenakazí, ale můžou si spálit respirační trakt tím, že jim tam chlor vnikne a dráždí pokožku.“

Biovak určený pro boj s ebolou | Foto: EGO - Zlín

V zájmu o biovaky vede Brazílie

Biovaky vyrábí zlínská firma jako jediná na světě. Poptávka je momentálně obrovská. Jen Lékaři bez hranic dostanou v nejbližších dnech na čtyřicítku biovaků a dalších ochranných pomůcek.

Pouze biovaky ale nestačí. „Důležité jsou, co se týká eboly a jejího přenosu, správně používané osobní ochranné pracovní pomůcky,“ upozorňuje zlínská krajská epidemioložka Hana Tkadlecová.

To jednoznačně uznává i šéf firmy Pavel Kostka. Na ebolu už zemřely desítky zdravotníků. Biovak je použitelný po dekontaminaci do té doby, než ho něco proděraví nebo se jinak naruší jeho neprodyšnost.

Určený je pro přepravu živých nakažených pacientů, pro mrtvé se už používají takzvané patologické vaky.

„V Kenemě v Sieře Leone měli za měsíc 224 zemřelých, přitom tam vůbec neexistuje spalování mrtvol. Samozřejmě každá mrtvola je nakažená a je schopná dále tento infekt šířit. To byl jeden z velkých problémů a tím pádem se to začalo strašně šířit,“ vysvětluje Kostka.

Pavel Kostka trvá na tom, že svět ebolu podcenil a Evropa ji nebere vážně ani dnes. Je zajímavé, že nejvíce objednávek na biovaky a další zařízení nemá momentálně firma z Afriky nebo Evropy, ale z Brazílie.

„Je to důvodů obav z bioterorismu. Chystá se olympiáda. Musí být připraveni,“ poznamenává Pavel Kostka.

Jeden biovak stojí odběratele zhruba sto tisíc korun.

Ebola | Foto: Český rozhlas

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme