Autor

Veronika Štefanová

Narodila se roku 1984 v Brně, ale dětství i dospívání prožila na Slovácku, především ve Veselí nad Moravou a v Uherském Hradišti. Od malička se věnovala tanci, divadlu i hudbě, především zpěvu, klasickému i jazzovému. Studovala divadelní vědu a bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci a poté divadelní vědu na Karlově univerzitě v Praze. Vysokoškolská studia ji přivedla k psaní o divadle. Po absolvování magisterského studia na Karlově univerzitě začala přispívat recenzemi a rozhovory z domova i ze zahraničí do Divadelních novin, A2, časopisu Svět a divadlo nebo Taneční zóny. V zahraničí se její články objevily v britském magazínu Sideshow nebo sborníku článků Unpack The Arts z London International Mime Festival 2014. Její studie otiskly také v odborných časopisech Disk a Theatralia.

Kromě činohry jí vždy přitahoval současný tanec a nový cirkus, který v roce 2008 odjela teoreticky studovat do Paříže na univerzitu Sorbonne Nouvelle. Díky svému zájmu o tuto dynamicky se rozvíjející uměleckou formu se dostala na festivaly do Francie, Velké Británie, Maďarska, Chorvatska, Finska, Polska, Německa nebo Kanady, odkud řadu článků a reportáži také přivezla. V roce 2010 spoluzakládala první českou cirkusovou knihovnu v centru pro nový cirkus CIRQUEON a později také novocirkusový online magazín.

Touha poznávat netradiční umělecké formy spojené s extrémním pohybem jí přivedly k doktorskému studiu na Katedře divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Její výzkumný projekt věnovaný novému cirkusu zaujal i vedení kanadské cirkusové školy École nationale de cirque v Montrealu, kde jí v roce 2012 umožnili studijní stáž. Doktorské studium úspěšně zakončila v roce 2016.

O dramatickém umění sbírá poznatky nejen na mezinárodních festivalech, ale také na konferencích, kterých se aktivně účastní. V roce 2012 vedla mezinárodní seminář na téma „Jak psát o novém cirkuse" v rámci mezinárodní konference Fresh Circus v Paříži, které se účastnilo 500 profesionálů z celého světa. Na dalším ročníku Fresh Circus v roce 2016 zorganizovala kulatý stůl na Téma „Nový cirkus ve střední Evropě" s profesionály z Maďarska, Polska, Rakouska a České republiky.

K jejím vášním patří cestování a pohyb. Vyzkoušela několik tanečních stylů, od lidového, přes flamenco až po současný tanec a akrobacii. Stejné zalíbení našla i ve zpěvu, kterému se věnuje dodnes.

V rozhlase začínala jako externistka v Radiu Wave, mezi roky 2009 až 2012 točila reportáže o divadle pro pořad Tyjátr. Od roku 2014 působila ve zpravodajství Českého rozhlasu, nejprve v pražské regionální redakci, později v kulturní redakci. Divadlo ji zajímá ve všech jeho podobách, proto o něm teď tak ráda točí reportáže a rozhovory do kulturně-publicistického pořadu Mozaika na Českém rozhlase Vltava, který příležitostně také moderuje. V současné době redakčně i dramaturgicky zaštiťuje pořad Reflexe. Divadlo!

RSS autora

Články autora

|Veronika Štefanová |Divadlo

Pražská Dobeška si připomíná 45. výročí divadla Sklep

Letos uplynulo 45 let od doby, kdy David Vávra a Milan Šteindler, ještě jako náctiletí chlapci, založili amatérský divadelní soubor Sklep. Tehdy ještě netušili, jaký bude mít úspěch. Jeho členy dodnes spojuje životní, filozofický i estetický názor. Významné výročí soubor začne slavit dnes na své stále pražské scéně Dobeška. Oslavy potrvají formou divadelní přehlídky až do čtvrtka.

|Veronika Štefanová |Hudba

Poprvé v Praze. V Kongresovém centru vystoupí šansoniér Charles Aznavour

Zpěvák, textař, herec i diplomat. Světově uznávaný šansoniér Charles Aznavour ve svých 91 letech poprvé zazpívá v Praze. Jeho hudební kariéra trvá víc než 70 let a za tu dobu napsal více než tisíc písní, řadu z nich i pro zpěvačku Edit Piaf. Repertoár Aznavourova dnešního koncertu v Kongresovém centru, který je součástí jeho rozlučkového turné, ještě není znám. Přesný program určuje teprve před samotným začátkem představení.

| ČRo, Veronika Štefanová |Divadlo

Ceny Thálie za rok 2015 převezmou umělci na scéně Národního divadla

Laureáty prestižních Cen Thálie za rok 2015 odhalí už dnes Herecká asociace na scéně pražského Národního divadla. Mezi 24 nominovanými jsou tradičně umělci z oboru tance, opery, muzikálu i činohry. Na ceny můžou letos dosáhnout herci z Národních divadel z Prahy, Brna i Ostravy, ale taky z hradeckého Klicperova divadla nebo Divadla F. X. Šaldy v Liberci.