Země po setmění. NASA zveřejnila noční snímky planety

Jak vypadá planeta Země přes noc? To ukazují tento týden zveřejněné fotky Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Nejjasněji ve vesmíru září hustě obydlené aglomerace. Intenzivně tak je vidět především Evropa a Severní Amerika. Vědci také přišli s porovnáním osvětlené planety s fotkami z roku 2012.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční pohled na osvětlenou Evropu v roce 2016  z pohledu vesmírné družice NASA

Noční pohled na osvětlenou Evropu v roce 2016 z pohledu vesmírné družice NASA | Foto: NASA

NASA začala Zemi v noci fotit v roce 2011, kdy spustila program družice Suomi NPP ve spolupráci s Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA).

Satelit váží dvě tuny a stál 1,5 miliardy dolarů (téměř 30 miliard korun). Zeměkouli od pólu k pólu oblétá ve výšce zhruba 800 kilometrů.

Satelit Suomi NPP sleduje Zemi každý den v určitou dobu a díky speciálnímu programu dokáže vyfotit snímky Země v obrovském rozlišení.

A protože je Suomi civilní vědeckou družicí, její data jsou volně dostupná všem vědcům během několika minut nebo hodin. Tým vědců v čele s Miguelem Románem chce krátkodobé výsledky zkoumat a zjistit, jak se dají využít například při předpovídání počasí.

Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme