V Českém rozhlase pracuje od listopadu 2013. Před tím pracoval v tištěných médiích (Lidové noviny). Od dubna 2018 působí jako vedoucí programu stanice Český rozhlas Radiožurnál.
Kandidát TOP 09 na ministra pro vědu Pavel Tuleja se vzdal nominace poté, co čelil pochybnostem kolem své vědecké publikační činnosti. Radiožurnálu napsal, že vyvodil politickou odpovědnost.
První televizní duel mají za sebou prezidentští kandidáti. Zeman a Drahoš. Podle komentátora Českého rozhlasu Hartmana ale nešlo o diskusi, spíš o estrádu.
Český rozhlas oslovil s pěti anketními otázkami osobnosti, které se budou ucházet o úřad prezidenta. Devátým je podle abecedy současný prezident Miloš Zeman.
Nemocemi, které šíří klíšťata, se během letošního roku nakazilo výrazně více lidí než loni. Podle lékařů ale čísla nepřekračují obvyklé výkyvy za poslední léta. Lymská borelióza může v případě špatné nebo pozdní léčby trvale poškodit mozek nebo srdce.
Letištním policistům nově pomohou s prověřováním tekutin a gelů přenosné rentgeny a takzvané spektometry. Moderní přístroje za víc než 13 milionů korun už využívají v Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.
Do čela Vojenského výboru NATO dnes oficiálně nastupuje generál Petr Pavel, který byl donedávna šéfem české armády. Je prvním zástupcem ze zemí bývalé Varšavské smlouvy, který se na tuto pozici dostal. V NATO se tak stane druhým nejdůležitějším mužem.
O osudu vládní novely zákona o významné tržní síle, kterou chce pravicová opozice zamítnout či nechat přepracovat, rozhodnou poslanci nejdříve příští středu odpoledne. První kolo schvalování předlohy, které začalo koncem dubna, dnes znovu přerušili na základě dohody sněmovních frakcí.
Europoslanci dnes budou diskutovat o tom, jestli zrušit střídání letního a zimního času. Společně se zdravotnickými odborníky a dalšími experty chtějí probrat, zda zavedená praxe má v současnosti ještě nějaké výhody. Veřejné slyšení tří výborů v Evropském parlamentu organizuje český europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL.
Evropa řeší, jak zlepšit životní podmínky Romů v členských státech Evropské unie. V Bruselu kvůli tomu zasedá skupina národních delegací. Příklady úspěšného začleňování menšin, ale i rizika těchto projektů tak projednají politici, odborníci na problematiku menšin i zástupci Evropského parlamentu a Evropské komise. Jak zabránit diskriminaci Romů v Česku bude vysvětlovat ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Mladý podnikatel ze severu Čech nabízí na internetu zvláštní službu pirátům silnic. Tvrdí, že umí do deseti dnů zařídit vrácení zabaveného řidičského průkazu. Oslovuje řidiče, kteří o průkaz přišli kvůli řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, a účtuje si od 20 tisíc korun výš. Odborníci i ministerstvo dopravy před využitím této služby varují. Podle advokátní komory může podnikatel porušovat zákon.
Necelý rok po zrušení sKaret má stále na těchto účtech peníze asi 30 tisíc lidí. Jenže řada z nich netuší, jak se k nim dostat. Bankomat jim nic nevydá a v obchodech už se s kartou platit nedá. Stát za předčasné ukončení projektu sKaret nechce platit České spořitelně žádné finanční kompenzace. Případný spor by rozhodoval soud.
V Praze jsou dnes a v neděli vystaveny dva unikátní středověké rukopisy, které patří k největším pokladům českého písemnictví a českých sbírek. V Jízdárně Pražského hradu lidé uvidí Budyšínský rukopis, nejstarší zachovanou verzi Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století. V Klementinu je vystaven Kodex vyšehradský, románský rukopis, který popisuje korunovaci knížete Vratislava II. prvním českým králem.
Z evropského trhu možná zmizí některá generika, levnější verze léků odvozené od dražších originálních léčiv. Důvodem je skandál s indickou společností GVK Biosciences, která k nim prováděla klinické studie. Evropská agentura pro léčivé přípravky má podezření, že údaje o účinnosti a bezpečnosti léků mohou být zfalšované. Doporučila proto pozastavení jejich registrace. Rozhodnout teď musí Evropská komise.
Zhruba šest milionů Židů zabili nacisté za druhé světové války, z toho asi milion ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Tento tábor osvobodila přesně před 70 lety Rudá armáda. Jak připomíná spisovatel a publicista Stanislav Motl, Židé však nebyli jen oběti holokaustu, ale řada z nich se nacistům také postavila, ať už jako příslušnící některé armády, nebo při vzpourách v koncentračních táborech.
Vládní koalice rozdala na konci roku mezi své úředníky 229 milionů korun. To je o 35 milionů víc, než kolik jim loni dopřál kabinet tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka. Současní ministři ale předvánoční nadělování obhajují. Tvrdí, že jejich podřízení pracují prakticky nonstop. A že už státu ušetřili víc, než teď dostali na odměnách. Nejštědřejší byl tentokrát šéf resortu kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.
Zahraniční politika Česka má do budoucna znít jednotně. S takovým předsevzetím jde premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na Pražský hrad. Prezidenta Miloše Zemana tam chce na společné schůzce přesvědčit, aby více konzultoval své výroky se členy vlády. Zeman dřív zpochybňoval třeba přítomnost ruských vojáků na Ukrajině nebo účinnost sankcí EU vůči Rusku. Hrad ale tvrdí, že v zásadních otázkách zahraniční politiky prezident drží linii vlády.
Stát začíná vymáhat peníze za právní služby, které vynaložil na spor s firmou Diag Human. Se společností se už 19 let soudí o miliardy za údajně zmařený obchod s krevní plazmou. Celkem chce zpět ministerstvo zdravotnictví získat 30 milionů korun. Část peněz už podle vedení resortu soud státu přiklepl. O zbytku rozhodnou další řízení. Jedno z nich se v nejbližší době rozeběhne v Lichtenštejnsku.
Začíná to jako běžné kožní onemocnění, pokud se však lupénka neléčí, může člověka zcela vyřadit ze společnosti. Přispět ke změně má nová online poradna, kterou zřizují kožní experti.
Na dnešním celostátním fóru si Česká pirátská strana zvolí nové předsednictvo. Členové strany si mezi pěti kandidáty budou vybírat na internetu. Dosavadní předseda strany Ivan Bartoš skončil v červnu. Stranu předtím jen těsně nedostal do Evropského parlamentu.