‚Já a předseda sněmovny? To je vtip?‘ Přečtěte si, jak premiéra Babiše rozpálily otázky na volební prohru

Hnutí ANO nakonec skončilo na druhém místě, těsně ho porazila koalice SPOLU. „Nás výsledek je skvělý. Sami jsme ho nečekali,” okomentoval situaci premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň pogratuloval lídrovi vítězného uskupení Spolu Petru Fialovi. Nicméně přiznal, že nečekal prohru. Zásadně to podle něj ovlivnili voliči v Praze. „Rozdíl je třicet tisíc hlasů, na mandáty to možná bude stejně,“ dodal. Celý premiérův povolební projev najdete v článku.

PROJEV Praha (Aktualizováno: 21:43 9. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš hodnotí volební výsledek hnutí ANO jako skvělý

Andrej Babiš hodnotí volební výsledek hnutí ANO jako skvělý | Zdroj: reprofoto Česká televize

Dobrý večer, dámy a pánové,

samozřejmě bych chtěl v první řadě poděkovat naším voličům. Myslím, že náš výsledek je skvělý. Sami jsme ho nečekali, ještě v červnu jsme měli jenom 22 procent. Ten výsledek má různé příčiny... Ale strašně moc děkuji všem našim voličům.

Myslím, že jsme je naším působením ve vládě a politice nezklamali. A samozřejmě strašně děkuju všem lídrům organizacím, členům a hlavně mojí paní a mé rodině, protože samozřejmě pro mě a pro moji rodinu to není jednoduchá záležitost.

Babiš v neděli dopoledne zamíří za prezidentem do Lán. ‚Schůzka není o rozhovorech,‘ řekl

Číst článek

Proti nám stálo pět stran a měly jediný program odstranit Babiše a na to se soustředily. A různé ani ne kampaně, ale vymyšlené kauzy opakovaně zdůrazňovaly hlavně pandemii, potom samozřejmě střet zájmů, který neexistuje, a Bečva a teď Francie a ještě mého syna do toho zatáhli.

Na začátku byl pan Rychetský, který dělal nějaké záležitosti, takže je zázrak, že jsme vůbec dosáhli takového výsledku. Takový výsledek jsem ani nečekal, ale je pravda, že jsme nepočítali s tím, že prohrajeme. Chtěl bych pogratulovat panu předsedovi (Petru) Fialovi (ODS) ke skvělému finiši, který byl určitě fantastický. Byla to mobilizace, k volbám přišlo o pět procent voličů více než minule, ale z hlediska mandátů... Já nevím, to tam stále skáče, jestli máme stejně nebo jestli budeme mít víc, je tam ta nová metoda, takže na počet mandátů je to víceméně stejné.

My jsme vyhráli v Moravskoslezském kraji, Ústeckém, Karlovarském, Plzeňském, Libereckém, Olomouckém... A kde jsme prohráli zásadně a kde jsme prohráli, pokud to vezmu na počet hlasů, volby, je Praha, kde je rozdíl asi 136 tisíc hlasů. Celkově jsou volby velice těsné. Rozdíl je třicet tisíc hlasů, na mandáty to možná bude stejně.

Museli jsme celý čas voleb – a to se nechci vymlouvat – připravovat rozpočet, měli jsme pandemii, připravovali jsme návrat. Ale to není výmluva.

Zkrátka Spolu vyhrálo na počet hlasů, znovu jim gratuluji. Panu předsedovi vyšel riskantní projekt, kde pokud by ho nedělal, tak TOP 09 by bylo na hraně. Ale udělali to dobře. Myslím, že sami jsou tím překvapeni, protože preference byly jiné. Ale tak to je, takový je život a my to samozřejmě tomu rozumíme a akceptujeme to.

Znovu opakuji, že jsme měli 22 %, ale dokázali jsme to potáhnout, dokázali jsme lidi přesvědčit, že máme za sebou velký kus práce a uvidíme, jak se pan prezident rozhodne. Já předpokládám, že rozhovory začnou až ve středu a jestli mě pověří, nebo ne, to se samozřejmě dozvíme.

Nejpodrobnější volební mapa. Podívejte se, jak hlasovali vaši sousedi

Číst článek

Za mě znovu děkuji všem voličům. Vím, že je to pro ně zklamání. Chtěl bych říct, že hnutí ANO není projekt na jedno použití. Vyhráli jsme sedmero voleb, teď jsme je těsně prohráli – 30 tisíc hlasů je skutečně minimální rozdíl. Proti nám stálo pět stran a koalice Spolu jsou tři tradiční strany. Kdyby si to s námi rozdali, tak bychom volby s přehledem vyhráli, ale oni postavili pětiblok a s tím jediným programem, o kterém jsem mluvil.

Samozřejmě proti nám byla i vybraná média, která stále zdůrazňovala, jak nás mají porazit, a vlastně lidem vnucovala nesmysly o inflaci a dalších věcech, nebylo to jednoduché. Ale pro nás je ten výsledek velmi dobrý, ale koalice Spolu má ještě lepší výsledek a na počet voličů vyhráli. Za mě velice stručně toto. Projekt hnutí ANO jde dál. Lidé zapomněli, co bylo v roce 2013 za vlády Spolu, ale takový je život, takže naši zemi čeká velice těžké období.

V pondělí ráno budu jednat se Škodou Auto, ta situace v automobilovém průmyslu je dramatická. V podstatě se nevyrábí auta, protože nejsou čipy, jedna fabrika vyhořela, v další zavřeli výrobu. Velký problém je i situace v cenách energií, samozřejmě i co se týče covidu musíme být obezřetní.

My určitě musíme pracovat dál, bez ohledu na to, jak to dopadlo, s plným mandátem. To Uvidíme, jak se ustanoví sněmovna, kdy vláda podá demisi a co řekne pan prezident. To období před námi bude složité a uvidíme, jestli příští vláda bude úspěšnější než ta naše. My se nemáme za co stydět, jsem přesvědčen, že ta vláda byla úspěšná, protože Česká republika zažívá nejlepší období své existence.

Ale volby byly o tom, jestli tam Babiš bude, nebo nebude. Myslím, že to je málo, ale některým to možná stačí. Nešel jsem do politiky, abych se živil, ale protože korupce byla nesnesitelná. Dneska už na to všichni zapomněli, takže ti dva největší korupčníci to komentují, to je skutečně obraz toho, jak rychle zapomínáme.

Přeji všem, aby naše země dále prosperovala, a určitě pokud budu v nějaké pozici, tak pro to nadále udělám maximum. Ještě jednou všem lídrům děkuji, myslím, že jsme to dělali s plným nasazením, ale dopadlo to, jak to dopadlo.

To je za mě všechno.

Dále přinášíme přepis vybraných novinářských otázek, které padly na povolební tiskové konferenci ANO:

Pane předsedo, pan prezident už se dříve vyjádřil, že premiérské pověření dostane ten, kdo bude stát v čele nejsilnějšího politického subjektu bez ohledu na koalice. Tím člověkem jste tedy vy. Dvě koalice dávají jasně najevo, že s vámi do vlády nechtějí. A třetí věc je ta, že jste už dříve řekl, že nechcete do opozice, ale teď jste naznačil, že nová vláda bude možná jiná, takže bez vás. Poprosím tedy o vysvětlení.

A další věc. Říkal jste, že rozhovory začnou ve středu. Chápu, že rozhovory s panem prezidentem začnou až ve středu? Děkuju za odpovědi.
Mám s panem prezidentem schůzku zítra, ale ta není o rozhovorech, byla plánovaná. Jak mi sdělil Hrad, rozhovory budou až ve středu. Teď nevím, jestli to s vámi, jste myslel na hnutí, nebo na mě, nepochopil jsem dotaz.

OBRAZEM: Jásající dav i zklamaný Babiš. Takhle vypadala atmosféra ve volebních štábech

Číst článek

Myslel jsem to tak, že prezident republiky řekl, že pověří nejsilnějšího lídra, tedy lídra s nejsilnějším poslaneckým klubem bez ohledu na koalice, což budete vy. Čekáte, že tedy budete pověřen tím, abyste sestavil vládu? A jak se zachováte ve chvíli, kdy pět stran z koalic dává jasně najevo, že s vámi – a teď je otázka, jestli s vaší osobou, nebo hnutím – do vlády jít nechce?
My jsme tady nejsilnější politický subjekt. A možná na mandáty budeme mít i o jeden víc nebo budeme mít stejně. Jsme nejsilnější. ODS má 34 mandátů. Pan Fiala pomohl všem, TOP 09 by se tam možná ani nedostala. My jsme to vždycky kvalifikovali jako podvod na voličích, že nebyli schopní anebo se báli nám postavit samostatně. Bylo to pět proti jednomu a měli jediný program – bez Babiše.

Pokud skončíme v opozici, tak hnutí ANO pojede dál. Má skvělé lídry, lidi a strukturu a jsme normální hnutí, které funguje a bude fungovat dál. Pokud mě pan prezident pověří, tak budu vyjednávat oslovím koalici Spolu, a potom další mimo Piráty.

Řekl jste, že pokud nevyhrajete volby, odejdete z politiky. Je to pravda?
To jsem nikdy neřekl. Nikdy jsem neřekl, že odcházím z politiky. Řekl jsem, že nebudu v opozici.

A pokud byste nesestavil vládu a měl byste být poslancem v opozici?
Pokud mě pan prezident pověří sestavením vlády, tak o něm budu jednat. Další otázky si nechte až potom.

Další otázka je na vaši manželku: chtěla byste, aby pan Babiš byl premiérem?
Ne, mojí paní se, prosím vás, na nic neptejte. Děkuju.

Spekuluje se o tom, že vám koalice Spolu chce nabídnout post šéfa sněmovny. Šel byste do toho?
Jéé, ježišmarja. Však víte, že neumím mluvit, co bych tam dělal? Sněmovna je pro mě peklo, je to katastrofa. Proč nemáme jenom tři minuty… Tady někde, kde je Charanzová (europoslankyně Dita Charanzová – pozn. red.)? Paní Charanzová jste tady? Není. Kolik se mluví v Evropském parlamentu? Tři minuty? Nebo kolik? Proč jsme neprojednali 330 zákonů? Proč zase spadnou pod stůl? To je pokus o vtip. To určitě ne.

Takže byste do toho nešel?
Ne, určitě ne, co bych tam dělal? To byl pokus o vtip, ne? Provokace možná. Já jsem manažer, moje místo je ve vládě. A to, co o ní vykládají, nějaký oligarchický styl. Jednou vám povyprávím, co všechno bylo díky mně a kdybych tam nebyl, tak by to nebylo.

A pokud kolegové ve vládě budou objektivní, tak to dobře vědí, že se angažuji. Ano, občas dělám i mikromanagment. A jsou tam i výsledky, takže já ve sněmovně určitě ne. Pokud mě pan prezident pověří, tak oslovím koalici Spolu, pokud mě odmítne, tak další a uvidíme.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme