Babiš uvedl, že by neposlal vojáky na pomoc v případě napadení Polska. Po debatě výrok na sítích korigoval

V případě teoretického napadení Polska nebo pobaltských států by kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) odmítl poslat české vojáky na pomoc a podílet se tak na společné obraně Severoatlantické aliance. Odpověděl tak na otázku v nedělní prezidentské debatě na České televizi. „Já chci mír, nechci válku. V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,” řekl. Výrok posléze korigoval.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš se svou manželkou na prezidentské debatě v České televizi

Andrej Babiš se svou manželkou na prezidentské debatě v České televizi | Foto: Šulová Kateřina | Zdroj: ČTK

Pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy, měli bychom splnit naše spojenecké závazky a poslat tam například vojáky? „Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru. Říkám, že je to čistě teorie. Já chci mír, nechci válku. V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války. My máme zabránit válce,“ odpověděl Babiš na opakovaný dotaz v prezidentském duelu České televize. Otázku ale označil za čistě teoretickou a zdůraznil, že hlavní je zabránit válce.

Pavel se ohradil proti falešnému videu. Zveřejnil celý záznam, z nějž vyplývá, že k vstupu do války nevybízel

Číst článek

Moderátor Martin Řezníček narážel na článek 5 Washingtonské smlouvy, hlavní a zakládající smlouvy Severoatlantické aliance. V ní se signatáři, včetně České republiky, zavázali, že pokud dojde k ozbrojenému útoku proti jednomu nebo více členům Aliance, budou tento útok považovat za útok proti všem.

Jde o takzvanou kolektivní obranu členů Severoatlantické aliance. Hlavním cílem této smlouvy je obnovení a udržení bezpečnosti severoatlantického prostoru. Státy sice nemají specifikovaný rozsah pomoci, ale vždy by se měl odvíjet od materiálních zdrojů dané země. V případě, že by se Česká republika odmítla do obrany zapojit, jednalo by se o porušení smlouvy se spojenci.

Po debatě své vyjádření na twitteru korigoval. „Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět. Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata,“ visí na účtu s jeho jménem.

Pavel, který v minulosti vedl českou armádu a byl předsedou Vojenského výboru NATO, připomněl právě článek 5. „Když už jsme členem nějaké takové organizace, tak nejenom že z toho těžíme v rámci kolektivní bezpečnosti, ale také do toho něco dáváme. A to je náš závazek účastnit se společně, když bude napaden někdo jiný,“ uvedl.

Česká republika je členem Severoatlantické aliance od roku 1999, stejně jako Polsko. O trojici pobaltských zemí se NATO rozšířilo o pět let později.

vtk, gut, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme