Bendl byl jedním z nejpracovitějších poslanců, říká Fiala a volá po změnách v organizaci voleb

Předseda ODS Petr Fiala plně respektuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který v neděli po přepočtu preferenčních hlasů pro ODS v polovině Středočeského kraje rozhodl o mandátu pro Martina Kupku namísto Petra Bendla. Podle Fialy je potřeba se z chyb poučit a udělat takové změny, aby se v budoucnu nestávaly. Bendla považoval za jednoho z nejpracovitějších poslanců klubu ODS.

Hradec Králové / Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na kongresu ODS | Foto: Filip Jandourek

Nejvyšší správní soud dostal podnět od Tomáše Nováka, který dal preferenční hlas Kupkovi, ale nebyl ve výsledcích volebního okrsku zohledněn. Soud proto přezkoumal více než 900 okrsků. Téměř ve 200 z nich zjistil chybu.

Vznikly tím, že volební komise nezapočítaly hlasy kandidátů na zadní straně volebních lístků, což byl případ Kupky, ale také připočetly hlasy kandidátům na předních místech, přestože volič žádné kroužky na lístek nedal. Mandáty tak původně získali Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar a Petr Bendl. Soud ale volbu Bendla zneplatnil a mandát přisoudil Kupkovi, který byl až na 31. místě kandidátky. Soud zjistil, že přední kandidáti oproti původním informacím získali skoro o 500 preferenčních hlasů méně a Kupka o 150 více.

Po přepočtení hlasů se změní obsazení sněmovny. Bendla nahradí Kupka

Číst článek

Fiala Kupkovi k zisku mandátu pogratuloval. „Dosavadnímu poslanci Petru Bendlovi děkuji za jeho práci. Byl jedním z nejpracovitějších poslanců našeho klubu v uplynulém období,“ uvedl Fiala.

Podle něj jsou potřeba změny. „Pokud nemá být oslabena důvěra občanů ve svobodné volby, je nutné se poučit z tohoto případu a udělat změny, aby k podobným věcem v budoucnu nedocházelo,“ dodal Fiala. Změny doporučil ministerstvu vnitra i zákonodárcům Nejvyšší správní soud. Podle něj by neměly být lístky s kandidáty oboustranné, je potřeba i jednotný volební kodex pro všechny typy voleb.

Správní soud zároveň doporučil možnost zásahu profesionálního nebo poloprofesionálního aparátu v úseku, kdy hlasy sečte volební komise, ale ještě se kvůli stížnostem nedostanou k soudu.

Chovanec: Vnitro prostuduje závěry

Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD ministerstvo prostuduje nedělní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a přijde s obrysy možných změn. Chovanec zatím nechtěl konkrétní výtky komentovat, vnitro podle něj čeká na písemné vyhotovení rozhodnutí.

Rozsudek však vnitro bere jako závazný a bude s ním pracovat, uvedl Chovanec. „Připravíme nějaké obrysy změn postupu ministerstva. Zatím je to velmi čerstvé, dejte nám den dva,“ uvedl. Fundované vyjádření by podle něj mohlo ministerstvo poskytnout v pondělí, případně v úterý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme