Povolební jednání v Brně: ANO s ODS mají většinu, přesto plánují přizvat třetí i čtvrtou stranu

Vítězné hnutí ANO v Brně se shoduje s druhou ODS na vytvoření širší koalice, přestože spolu mají většinu v zastupitelstvu. V neděli to řekli primátor a lídr ANO Petr Vokřál a jednička ODS Markéta Vaňková. Ke spolupráci se nabízejí KDU-ČSL, Piráti nebo ČSSD. ANO i ODS vylučují spolupráci s SPD. ANO má 18 mandátů a ODS 14, což je mezi 55 zastupiteli 32. K většině je potřeba 28.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor a lídr ANO Petr Vokřál | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Vaňková už v neděli ráno řekla, že osobně preferuje širší koalici. Vokřál dodal, že hnutí ANO takovou možnost nadneslo už při sobotním povolebním jednání s ODS.

„My s tím souhlasíme a budeme to iniciovat. Chceme se bavit s lidovci, sociálními demokraty a Piráty o nějakém širším zapojení,“ uvedl Vokřál.

O koalici budou jednat Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. ODS se nebrání žádné variantě

Číst článek

Koho z nich preferuje, není jasné. Vokřál ani nevyloučil, že by namísto trojkoalice mohla být případně i čtyřkoalice. „Čekají nás složitá témata jako územní plán, rozvoj bydlení a podobně, takže širší koalice by byla vítaná. Uvidíme připravenost ostatních a jak se k tomu postaví,“ řekl Vokřál.

Lidovci mají osm mandátů, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři. Vaňková si myslí, že by spolupráce více subjektů mohla být přínosná. ANO jako vítěze voleb určitě obcházet nechce. Ve stejném smyslu se vyjádřili i Piráti.

Stuchlík byl pro hnutí ANO hendikep, Krnáčovou lidé aspoň znali, prohlásil Zeman k volbám

Číst článek

Lídr lidovců a náměstek Petr Hladík je na spolupráci připravený, nebrání se jí ani ČSSD, řekl brněnský předseda strany Oliver Pospíšil. Připraveni jednat jsou podle brněnského předsedy Tomáše Koláčného i Piráti.

Vokřál uvedl, že s každou stranou se najdou průniky, s někým jsou „třecí plochy“, jako například s Piráty ohledně rezidentního parkování nebo s ČSSD ohledně jejích nabízených slev a věcí zdarma. ODS má programově nejblíže ke KDU-ČSL, shody ale najde i s ČSSD nebo Piráty.

Vokřál řekl, že ANO bude jednat s ODS a podle jednání se uvidí, zda se sejde i s KDU-ČSL, Piráty nebo případně ČSSD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme