Brno už nepovede Vokřál z ANO. Koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD obešla vítěze voleb

V Brně nakonec vytvoří koalici druhá ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD. Novinářům to v úterý řekli zástupci těchto stran. Obejdou tak vítězné ANO, s nímž přitom už byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD domluveny na koalici. Jednička ODS Markéta Vaňková řekla, že se strany dohodly na základě shody programů. Primátorkou bude Vaňková, která vystřídá Petra Vokřála (ANO). Premiér a předseda ANO Andrej Babiš to označil za podraz a „neuvěřitelné svinstvo“.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 19:42 9. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský primátor a místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Tato dohoda vychází z programové shody na zásadních otázkách. A to je koordinace dopravních staveb, rezidentní parkování, bytová výstavba, územní plánování, podpora seniorů a participace občanů,“ vysvětlila Markéta Vaňková. 

Ještě v pondělí přitom současný brněnský primátor Petr Vokřál naznačoval, že se rýsuje koalice jeho strany s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Doslova uvedl, že se strany v povolebním vyjednávání „dohodli, že se dohodnou“.

‚Já nepláču‘

Vokřál považuje novou dohodu za obrovský podraz. Krok vyjednávacích partnerů jej překvapil. Podle něj ODS podlehla mámení mít primátorku. 

S ODS jsme mohli vytvořit dvoukoalici už v sobotu a měli bychom většinu. Dohodli jsme se ale, že vytvoříme širší platformu, aby respektovala i výsledky na městských částech a lépe tak fungovala,“ sdělil novinářům brněnský lídr ANO. 

Doplnil, že ještě v úterý jednal se zástupci KDU-ČSL a ČSSD a týž den měl podepsat dohodu o koalici s dalšími partnery v 16.00. Už na to ale nedošlo.

Lidsky mě to mrzí. Já nepláču, nejsem politik a dokážu se uživit i jinak. Měli jsme ale nachystanou koalici a věřil jsem, že s ní můžeme Brno posunout dál. Teď se bohužel vracíme zpátky,“ dodal.

‚Dohodli jsme se, že se dohodneme.‘ V Brně se rýsuje koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD

Číst článek

ANO bude chtít být podle Vokřála na brněnském magistrátu konstruktivní opozicí a pokračovat v práci na rozjetých projektech.  

Babiš: kmotři se vracejí

Podle Vaňkové se v úterý věci změnily. „Naskytla se jiná varianta, která je vhodnější a kterou naši voliči výrazněji ocení,“ řekla na tiskové konferenci jednička ODS v Brně. 

Důvody moc nechtěla komentovat, ale jedním z nich byly i reakce voličů ODS na sociálních sítích, kteří nelibě nesli dohodu ODS s ANO, které občanští demokraté v Brně v kampani kritizovali.

Dalším důvodem může být to, že Piráti dříve odmítali obejít vítězné ANO, takže nebyla ani možnost složit bez ANO koalici, která by měla většinu mandátů. Nyní už ale Piráti takovou koalici neodmítají.

Babiš označil dohodu ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD v Brně za bezprecedentní podraz a „neuvěřitelné svinstvo“. „Dnes se měla podepsat dohoda s ANO, kmotři se vracejí,“ uvedl v úterý premiér.

„Jsem velmi rád, že v Brně došlo k rychlému utvoření ‚koalice změny‘ v čele s Markétou Vaňkovou. Bude skvělou primátorkou. ODS je skutečnou alternativou k ANO. Děláme, co jsme voličům slíbili,“ napsal na svém facebookovém profilu předseda občanských demokratů Petr Fiala. 

Primátorka po 20 letech

Kromě Vaňkové jako primátorky a Hladíka jako prvního náměstka by měli být dalšími náměstky Tomáš Koláčný z Pirátů a Oliver Pospíšil z ČSSD, posledním by měl být ještě někdo z ODS, o kom zatím strana povede debatu.

Markéta Vaňková, lídryně brněnské kandidátky ODS, která skončila v komunálních volbách za vítězným ANO. | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Profimedia

ODS bude mít pět radních, lidovci tři, Piráti dva a ČSSD jednoho. Vaňková řekla, že je ráda, že bude mít Brno po 20 letech primátorku a k tomu právničku. Před dvaceti lety byla primátorkou za ODS bývalá ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká.

Jednačtyřicetiletá právnička Vaňková působí v brněnské ODS od roku 2002, kdy byla zvolena zastupitelskou městské části Brno-střed. Zasedá rovněž v zastupitelstvu Jihomoravského kraje. Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, kde získala titul JUDr. Věnuje se občanskému, obchodnímu a správnímu právu. Vaňková má také vlastní advokátní kancelář.  

Obcházení vítězů

Nová koalice není překvapením pro bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD).

„V Brně se v kuloárech týdny před volbami šuškalo o bloku ODS, KDU-ČSL, Piráti a už v sobotu v noci bylo jasné, že tento trojblok má 28 z 55 hlasů, tedy většinu,“ uvedl Hašek.

Podle něj se v České republice rozmohl nešvar obcházet vítěze voleb, což označil „do jisté míry za pohrdání vůle voličů, což nepřispívá ke zvyšování politické kultury v zemi.“ Dodal také, že za něj podaná ruka platila a dohody se dodržovaly, což v dnešní politice zoufale chybí.

Hnutí ANO se obává, že by se podobná situace mohla opakovat také v Hradci Králové. Tam chce vítězné ANO vytvořit koalici s ODS, Změnou pro Hradec a Zelenými a Hradeckým demokratickým klubem. Právě ten v úterý ANO nařklo, že do koalice nakonec nepůjde a údajně dává potenciálním partnerům nabídky na vlastní spolupráci. Hradecký demokratický klub to však popřel. 

Komunální volby vyhrálo v Brně ANO, které získalo 18 mandátů. Druhá byla ODS s podporou Svobodných a ziskem 14 mandátů. Třetí KDU-ČSL má osm mandátů, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

ČTK, sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme