Kampaň hejtmana Oklešťka byla proti pravidlům. Pokutu musí zaplatit Olomoucký kraj a PR poradce

Kvůli předvolebním aktivitám hejtmana Olomouckého kraje a znovuzvoleného poslance Ladislava Oklešťka z hnutí ANO padly hned dvě pokuty. Za neférovou kampaň Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí potrestal kraj i firmu PR poradce Ondřeje Poláka, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Zaplatit musí pokuty ve výši 18 tisíc a 13 tisíc korun.

Původní zpráva Brno / Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli aktivitám omouckého hejtmana a znovuzvoleného poslance Ladislava Oklešťka z hnutí ANO musi zaplatit pokutu Olomoucký kraj i PR firma | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Ano, byla zaslána 16. listopadu. Pokuta je splatná, jak je v odůvodnění uvedeno, do 65 dnů od právní moci tohoto rozhodnutí, tedy od jeho doručení,“ potvrdil serveru iROZHLAS.cz vedoucí kanceláře olomouckého hejtmana Luděk Niče.

Porušil hejtman Okleštěk pravidla kampaně? S jeho aktivitami spojují 'kontroloři' dva možné přešlapy

Číst článek

Zda se Olomoucký kraj proti sankci za zneužití krajského média bude bránit žalobou, zatím není jasné. „Další kroky budeme zvažovat,“ doplnil Niče. Olomoucký kraj se podle dohledového úřadu provinil, když zadal otištění inzerátu v krajském měsíčníku.

Inzerát vyšel v červnovém čísle a poutal na akci „Hejtuj hejtmana“. Ačkoli Okleštěk tvrdí, že šlo o jeho osobní propagaci spojenou s postem hejtmana, podle kontrolorů naplňovala znaky předvolební kampaně a měla být tak řádně označená.

Kampaň pro hejtmana vytvořil na zakázku tvůrčí tým v čele s PR poradcem Ondřejem Polákem, pokuta tak dopadla i na jeho agenturu. Stejně jako Okleštěk se Polák brání tím, že šlo o „komunikační iniciativu“, nikoli součást kampaně.

Vizuál kampaně "Hejtuj hejtmana", za kterou stojí olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk z hnutí ANO | Foto: Hejtuj hejtmana | Zdroj: Olomoucký kraj

„Úřad vytvořil precedens, kdy si žádný politik a žádná agentura nemohou být jistí, co všechno lze považovat za předvolební kampaň,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Polák. Proti rozhodnutí kontrolního orgánu plánuje ke Krajskému soudu v Brně podat žalobu. „Vnímám jako naši povinnost bránit spravedlnost,“ doplnil.

Polák, který dříve pracoval i pro hnutí ANO, současně od konce loňského roku působí jako externí poradce pro Olomoucký kraj, upozornil server Hlídací pes. Smlouvu s ním uzavřel tehdejší hejtman Oto Košta.

„Vnímám to jako strašnou nespravedlnost. Kampaň „Hejtuj hejtmana“ je na to téma, abychom měli zpětnou vazbu, abych věděl, co si lidé myslí. Není tam moje jméno, není tam moje fotka, není tam logo ANO, není tam nic. “

Ladislav Okleštěk (ANO) (poslanec hejtman Olomouckého kraje)

Preventivní pokuta

Za oba prohřešky kraji i Polákově firmě hrozila pokuta od 10 tisíc do 100 tisíc korun. Podle úřadu tak sankce 18 tisíc a 13 tisíc plní preventivní funkci. „Přihlédli jsme k tomu, že šlo o jednorázovou akci na samém začátku předvolební kampaně, takže jsme se nepouštěli do žádných velkých sankcí,“ popsal člen vedení úřadu Tomáš Hudeček.

Přesto si hejtman Okleštěk stojí za tím, že sankce nebyly na místě. „Vnímám to jako strašnou nespravedlnost. Kampaň „Hejtuj hejtmana“ je na to téma, abychom měli zpětnou vazbu, abych věděl, co si lidé myslí. Není tam moje jméno, není tam moje fotka, není tam logo ANO, není tam nic,“ uvedl.

"Hejtovací" kampaň se snaží od lidí z kraje získat zpětnou vazbu a Okleštěk ji odstartoval už v dubnu. Kvůli absenci stranických údajů přitom zprvu ani nebylo jasné, zda se nejedná o antikampaň, která má Oklešťka naopak poškodit. To ale hejtman posléze sám vyvrátil.

Webová doména hejtujhejtmana.cz však návštěvníky automaticky přesměruje na osobní stránku Ladislava Oklešťka, kde se mimo jiné už objevuje i logo hnutí ANO. Hejtman akci podle svých slov platil z vlastních peněz, nikoli z rozpočtu kraje.

Pokuty od úřadu pro dohled

V souvislosti s porušením pravidel předvolební kampaně dostala první pokutu ve výši 19 tisíc korun ODA miliardáře Pavla Sehnala, a to za nedostatečné označení propagačních materiálů. Podle mluvčího Miloše Němečka aliance pokutu už zaplatila, současně ale proti rozhodnutí prý také podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Druhá sankce dopadla na Českou asociaci satelitních operátorů. Kvůli inzerátu s karikaturou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v buldozeru musí zaplatit 23 tisíc korun. Ke konci minulého týdne pak úřad rozdal pokuty celkem 18 politickým stranám a hnutím, nejvyšší pokuta byla pro jeden subjekt 68 tisíc korun, nejnižší pak tři tisíce korun.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme