V zahraničí už volí první Češi. Žena v Nigeru poletí k urně tisíce kilometrů

Jako vůbec první mohou ve volbách do Poslanecké sněmovny svůj hlas díky časovému posunu odevzdat Češi na zastupitelských úřadech v Brazílii a Argentině. Lidé kvůli tomu mnohdy musejí cestovat tisíce kilometrů. Soňa Jarošová se kvůli hlasování vydala dokonce z jedné africké země do druhé.

Sahara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé kvůli volbám mnohdy musejí cestovat tisíce kilometrů. Jako první mohou Češi volit v Americe. | Foto: Edar | Zdroj: CC0 1.0/pixabay.com

Soňa Jarošová v současnosti pracuje v německé humanitární misi na Sahaře. Hlasování si ale nechce nechat ujít, proto se rozhodla pro jednodenní volební cestu z jedné africké země do druhé, z Nigeru do Nigérie.

Volby v zahraničí

Volby českých poslanců začínají kvůli časovému posunu už ve čtvrtek na americkém kontinentu. Jako první mají možnost volit Češi na zastupitelských úřadech v Brazílii a Argentině, a to od 19.00 SELČ. O hodinu později se začne volit na Kubě a na východním pobřeží Spojených států a Kanady.

Češi v cizině si budou podobně jako před čtyřmi lety vybírat ze středočeských kandidátů. K volbám v zahraničí se zapsalo do voličských seznamů více než 9000 lidí.

„Měla jsem volbu mezi tím, že pojedu do Dakaru v Senegalu nebo do Accry v Ghaně. Abuja je nejblíž, ale pak se ukázalo, že cesta je poměrně komplikovaná,“ popsala Radiožurnálu Jarošová.

„Je to asi 800 kilometrů, ale z bezpečnostních důvodů se nedá jet autem, takže budu muset letět. Jenomže přímé letecké spojení je velmi špatné, takže nakonec poletím s přestupem v Togu. Takže je to cesta na celý den,“ dodala.

Kdo se podívá na mapu, zjistí, že Soňa Jarošová kvůli volbám poletí několik tisíc kilometrů. Ale stojí jí to za to. „Dění v české politice sleduji velmi podrobně. Mrzelo by mě, kdybych k těm volbám nemohla jít.“

V celé subsaharské Africe je na českých ambasádách k dispozici celkem sedm volebních místností. Volební okrsky v cizině - včetně těch afrických - budou letos zahrnuty do středočeského volebního kraje. Hlasování v nigerijském hlavním městě Abuje začíná v pátek ve 12 hodin místního času.

Libor Kukal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme