Česko je vždycky ve všem unikát, říká lídr hnutí Česká národní fronta Tomáš Vrba

Stanice Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus představují jednotlivé lídry a lídryně všech stran a hnutí, které se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Je jich celkem 31 a Český rozhlas chce voličům pomoci vyznat se v jejich programech. Dalším vylosovaným lídrem je Tomáš Vrba, člen hnutí Česká národní fronta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen hnutí Česká národní fronta Tomáš Vrba ve studiu Českého rozhlasu. | Foto: Reprofoto Youtube Českého rozhlasu | Zdroj: Český rozhlas

Česká ekonomika vykazuje velmi dobré tempo růstu. Co bychom měli v době, kdy se nám hospodářsky daří, dělat především?
My si tuto otázku kladli také. Myslíme si, že bychom měli finance nebo peníze, které se teď generují, schovat na horší časy, takže u nás je to jednoznačné, nechat si to na dobu, kdy bude hůř.

A co bychom rozhodně dělat neměli?
Utrácet.

Co bychom měli udělat pro zlepšení úrovně českého zdravotnictví? Zvýšit lékařům a sestrám mzdy, je to to hlavní?
Aby doktoři, lékaři i sestry neodcházeli. Je to jedna z variant, nicméně myslíme si, že únik financí je z resortu zdravotnictví vlastně v rovině nákupu různých materiálů, který by se měl centralizovat a kter by měl být transparentní, což si myslíme, že není, protože zdravotnictví nebo tento obor vykazuje nejvíce smluv, které nemůžou být zveřejněny, což je u nás paradox.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč poměrově dělit ministerstva z Prahy do krajských měst? Je potřeba zavést elektronické volby? Proč obnovit trest smrti? Odpovídá Tomáš Vrba z České národní fronty.

Co by mohlo zastavit odchod mladých lékařů do zahraničí?
Lepší pracovní podmínky, kvalitní technika na pracovištích, možnost rychlejšího nástupu na soukromou praxi a další věci.

A jsou to třeba i vyšší platy?
Je to možné. V tomto oboru, myslím, že soukromí lékaři mají daleko víc peněz než ti státní, takže tam by se to mělo nějakým způsobem zkorigovat.

Jak byste dostal víc praktických lékařů a zubařů do regionů, kde jich není dost a důchodce mezi lékaři nechce nikdo vystřídat?
To je otázka, ale asi máte pravdu, že možná větším finančním ohodnocením těchto lidí nebo lepšími podmínkami pro to, aby ti lidé tady přicházeli a nebáli se regionu.

Chybí v českém školství víc učňů a na pracovním trhu potom více řemeslníků? Pokud ano, kde je máme hledat?
Studenti nejsou od základní školy podle mě informováni o tom, že i v tomto učňovském školství a následně potom i v té práci se dají vydělat také slušné peníze. Asi na základní škole bych viděl ten problém o informovanosti studentů, protože každý potom chce jít na gymnázium, každý chce jít na vysokou školu, a pak na té vysoké škole v prvním ročníku 90 nebo 80 % studentů vyhoří a stávají se z nich takoví ti, kteří nemůžou najít zaměstnání. Kdyby měli učňovský obor, mohli by se implementovat do společnosti daleko lépe.

Rozhovor s lídrem

Poslouchejte každý den od 16:30 Český rozhlas Plus, nebo od 18:30 Radiožurnál. Rozhovory s lídry a lídryněmi budou mít stejnou podobu. V první části se otázky týkají obecných témat, jako je ekonomika, zdravotnictví nebo školství. Následně půjde o program strany nebo hnutí, které se přihlásilo do říjnových sněmovních voleb. Pořadí je určené losováním.

Zavedli byste na vysokých školách školné?
To je taky otázka na tělo. Jak asi pro koho. Možná že ano. Vzhledem k tomu, že by mohlo být školné v závislosti na úrovni školství pro studenta zajímavější.

A pane Vrbo, jaké nedostatky má podle vás Česká republika v bezpečnostní oblasti? Ptám se, jestli nám hrozí odněkud nějaké nebezpečí, proti kterému případně nejsme dost chráněni.
Myslím si, že náš stát není zabezpečený téměř vůbec, protože celnice neexistují, takže tady v tomto prostoru se pohybujeme, jak chceme.

A vám nevyhovuje schengenský prostor?
Moc ne, protože já ze schengenského prostoru, když vycestuju někam jinam, potřebuju mít pas, ale tady když běženec přiběhne přes nějaké hory nebo přes moře, tak se tady pohybuje úplně normálně, což si myslím, že když já musím předložit pas, tak on by měl také.

A děje se to, že by se třeba na území České republiky pohybovali běženci, o kterých mluvíte?
Tak na území republiky asi ne v takové míře, ale je to od nás kousek, asi 300 kilometrů, kde jsou, nebo dokonce 50 kilometrů od našich hranic a začíná jich tam se kumulovat tolik, že začínám mít strach, že za chvilku to bude neudržitelné.

Hrozí nám kybernetický útok? A pokud ano, jsme na něj připraveni?
Vždycky hrozí kybernetický útok. Myslím si, že to pociťuje každý z nás, pokud má firmu nebo organizaci, společnost, určitě ta hrozba existuje. Jestli jsme chráněni, na to musí odpovědět kompetentní lidé. Nevím. Já si myslím, že když si někdo umane, že to udělá, tak to udělá a bude úspěšný.

Rusko proti nám vede takzvanou hybridní válku, což potvrdily vojenské autority v Moskvě i v Praze. Nezanedbáváme toto nebezpečí?
Nevím, jestli jsem kompetentní se k tomu vyjádřit. My se snažíme být kamarádi na všechny strany. Nevím, jestli to je dobře, nebo špatně. Opravdu to musí posoudit jiní.

A měl by stát zakročit proti takzvaným prokremelským webům?
Asi ne.

Proč se nám nedaří výrazně zlepšit poměry v oblastech, kde žijí takzvaně sociálně nepřizpůsobiví občané?
To je kapitola sama pro sebe. Myslím si, že pokud tady bude fungovat to, že ti lidé, kteří nechtějí pracovat, budou dostávat nějaké peníze od státu, aniž by se podíleli na nějaké práci za tady tyto dary, bude to pořád stejné. A ti lidi budou mít tolik finančních prostředků k tomu, aby v těch lokalitách žili, bavili se a na úkor dalších tu lokalitu obývali.

A pomohl by zákon o sociálním bydlení, který se současné vládě nepodařilo prosadit v Poslanecké sněmovně?
Ne. Myslím si, že ne.

Považujete za varující, že Česká republika nezreformovala dosud svůj penzijní systém?
Je to na pováženou. My mluvíme o penzijním systému, nicméně mluvíme už o něm několik let, možná desítek let. Pořád se děje to samé. Mě mrzí jenom to, že ti důchodci, kteří v současné době jsou, tak nejsou na takové úrovni jako ti zahraniční, kteří mohou cestovat, mohou žít normální život. Naši důchodci jsou pořád drženi při zemi a myslím si, že právě na úkor těch sociálních občanů, kteří nechtějí pracovat.

Česká společnost stárne, jak víme. Myslíte, že jsme připraveni na důsledky této skutečnosti?
Ne.

Interaktivní kandidátky: seřaďte si strany podle vzdělání, věku nebo podílu žen

Číst článek

Co s tím dělat?
Měly by se finanční prostředky, které letí komínem na různých ministerstvech, každý to vidí, tak myslíme si, že únik těch peněz je tak markantní, že pokud by nebyl, tak by se nám žilo daleko lépe a všechny tyto otázky, které si tady teď klademe, by byly vyřešeny lépe.

Já vám položím další otázku. Zase úplně odjinud. Měla by Česká republika stavět další jaderný reaktor? Bude průmysl potřebovat energii z jádra?
Ano.

To je vše, co k tomu máte?
To je vše. Já si myslím, že jsem se na to podíval jenom zběžně. Tady v okolí Ostravy nás strašně trápí životní prostředí, a když jsem zjistil, že kolem nás jsou elektrárny, které pořád ještě topí černým uhlím nebo nedej bože hnědým uhlím, tak je to špatně, si myslím.

A jak se díváte na budoucnost alternativních zdrojů?
Příznivě. Mělo by to fungovat už dávno.

Měli bychom ze státního rozpočtu podporovat sport a fyzickou aktivitu občanů víc než v současné době? Co myslíte?
Určitě ano, ale mělo by to být asi transparentnější, aby to nedopadlo jako ve fotbale.

A jsou naši sportovci tou nejlepší reklamou České republiky ve světě?
Určitě ano.

Česká republika je členskou zemí Evropské unie. Víme, že teď v dohledné době ze společenství vystoupí Velká Británie. Ve světle toho měla by se Česká republika k Evropské unii přibližovat víc než dosud, nebo se naopak vzdálit?
Myslím si, že asi vzdálit. Jsem obchodník. Pětadvacet třicet roků obchoduji a vidím, že od doby, co jsme v Evropské unii, neposlouchám nic jiného, než že je nějaký problém. Ať už ve formě obchodu nebo ve formě spotřebitelských věcí a tak dále. Takže si myslím, že mě to hodně zklamalo a myslím si, že přijetí eura, to myslím vůbec ne. A činnost Evropské unie se mi zdá hrozný aparát na to, aby to fungovalo tak, jak by to mělo fungovat.

Volební průvodce: sněmovní volby se blíží. Už víte, jak hlasovat a na co si dát pozor?

Číst článek

Je rozumné a správné prohlubovat obchodní vztahy s Čínou?
Já si myslím, že kamarádit se můžeme s každým státem, nicméně nesmíme to přehánět.

Máte pocit, že bychom měli podporovat sankce, které Evropská unie a Spojené státy vyhlásily proti Rusku? Jsou efektivní?
Ne.

Zase všechno, co k tomu máte?
Asi ano, protože to jsou otázky, které sice jsou mezinárodního charakteru, nicméně myslím, že máme strašný problém u nás doma a musíme si vyřešit ty problémy tady u nás doma.

A nemyslíte, že to souvisí?
Souvisí. Určitě ano. Proto jsem odpověděl tak, jak jsem odpověděl.

Podporujete zvýšení rozpočtu na obranu až do výše 2 % HDP, k čemuž jsme se tedy zavázali při vstupu do Severoatlantické aliance?
Určitě ano. Zase říkám ano, nicméně ty peníze se musí odněkud vzít a myslím si, že se na to ty peníze vezmou tím, že budeme skromnější v jiných resortech.

Co považujete za nejzávažnější problém České republiky v roce 2017?
Pojmu to z hlediska toho, že mluvím z Ostravy. Tady je můj největší problém dálnice, která je tu postavená a po ní jezdím jak na houpačce. To beru jako největší problém České republiky a největší ostudu, kterou jsem kdy zažil.

'Rodinné hnutí'

V předsednictvu vašeho hnutí převažuje příjmení Vrba. Kolik vás, myslím členů hnutí, je?
Čtyři.

Celkově myslím členů?
Celkově členů? Tak to ani nevím. Možná že deset, jedenáct, dvanáct. Tak nějak.

A v předsednictvu tedy je vás, tuším, sedm. A z toho čtyři Vrbové. Všechno rodina?
Všechno rodina.

Vašemu lídrovi nebo předsedovi hnutí je 18 let. Je to váš syn Ondřej. Co ho tedy přivedlo do politiky?
Zase, kdybych mluvil úplnou pravdu, tak my jsme chtěli sestavit nějaké hnutí, protože opravdu ta situace na naší politické scéně je neudržitelná. On přišel na tu schůzku pozdě a my jsme ho zvolili předsedou.

Koho na kandidátkách už nenajdete? Místa ve sněmovně neobhajuje téměř čtvrtina poslanců

Číst článek

Pojďme tedy k vašemu programu. Jako bod číslo jedna uvádíte 'vytvoření ministerstva podvodu u nás v Ostravě'. Můžete tu myšlenku rozvést, vysvětlit?
Určitě. Já se setkávám s tím, že my děláme nebo naše společnost prodává nějaké produkty a tak dále a obchodujeme s různými organizacemi a vždycky se tam najde něco špatného, a když na to upozorníte, tak buď to řeší NKÚ, nebo ÚOHS, nebo policie a za těch 30 let - i když to bylo velice závažné - se nikdy nic nevyřešilo. Nikdy. Ani od kolegů, ani od svých známých, nikdy nic se nevyřešilo.

Tak jsem si řekl, že by bylo vhodné zřídit, když už to nejde vyřešit normálně, jedno ministerstvo jedno místo zrušení nějakého jednoho, které v současné době je nepotřebné, a to by to řešilo. Ale muselo by to vyřešit do konce úplně perfektně a vyřešit to i včetně toho potrestání a všeho, protože jinak se nikam nedostaneme.

To znamená, že by tedy suplovalo ministerstvo spravedlnosti nebo vnitra všechny tyto instituce.
NKÚ, ÚOHS. Ano, jasně.

A jak by to ale fungovalo? Máte představu?
Jasně. Tak jednak ze začátku by byl problém v tom, že by se to všechno muselo samozřejmě dát dohromady, aby to fungovalo, tak jak má. Ale ještě předtím by se nastavila pravidla pro ta ministerstva tak, aby v budoucnu k takovým problémům, jako nastávají nyní, nedocházelo, a aby nedocházelo k tomu, že někdo koupí komoditu za 100 tisíc a někdo na jiném ministerstvu tu samou komoditu za milion. To je ten problém.

Takže to by třeba mělo hlídat to ministerstvo podvodu?
Přesně tak. Mělo by nastavit podmínky tak, aby třeba resort zdravotnictví nakupoval materiál a věci, které jsou spotřebního charakteru, takovou jednou ucelenou cestou, a ne aby si to každý resort, každá nemocnice, každá fakultní nebo krajská nemocnice kupovala za jiné peníze.

Dál navrhujete poměrové rozdělení ministerstev z Prahy do krajských měst. Nebylo by to poněkud nepraktické?
Myslím si, že ne, že by to bylo úplně super, protože by se v Praze uvolnilo místo, tam je to přecpáno ministerstvy. A v krajských městech je nezaměstnanost větší a prostorů daleko víc, takže si myslím, že...

My jsme nejprve uvažovali jenom o třech městech, ale pak jsme si to rozmysleli a říkali jsme si, že bychom do každého krajského města dali jedno ministerstvo.

Organizačně už jenom zasedání vlády, nebylo by to příliš složité?
Vůbec ne. Myslíme, že když si tam dáte techniku, která v současné době stojí pár peněz, a tak můžou ti lidé sedět na svých místech a všechno to řídit virtuálně.

Měl byste příklad podobného uspořádání v jiné zemi, anebo bychom v tom byli unikát?
Unikát. Samozřejmě unikát. Česko je vždycky ve všem unikát.

Chcete zavést elektronické volby. To není takový unikát. Ale proč?
Někde jsem dostal otázku, jak ty lidi dostat více do politického života, a to si myslím, že je ten správný impuls, že když bude možné kliknout na něco hlasovat, tak budou spokojeni i ti mladí i ta střední generace a budou mít větší možnost se té politiky účastnit.

Máte pocit, že by to tedy přitáhlo víc lidí k volbám, že by byla větší volební účast.
Určitě. Myslím si, že 70 %.

Zrušili byste poplatek za hlasy pro strany a hnutí. Z jakého důvodu?
Vůbec nechápu, proč takový poplatek existuje. Nevím, proč by ta strana, hnutí mělo být ohodnoceno za to, že v nějakých volbách dostalo určitý počet hlasů. Myslím si, že to je i výrazná částka, kterou na volby přispívá stát, a ty peníze by se daly využít jinak.

Člen hnutí Česká národní fronta Tomáš Vrba. | Zdroj: Český rozhlas

A jak třeba?
Jakkoliv. Úplně jakkoliv. Na důchody třeba. Je to úplně jedno. Ale zdá se mi, že je to věc každého hnutí, strany, aby si ty peníze nějak sehnala, a když na ně nemá, tak prostě nebude, tak jako my nemáme na reklamu, tak ji prostě mít nebudeme.

Ale nepodporovalo by to zase třeba, dejme tomu, korupci, kdyby strany a hnutí sháněly peníze někde jinde?
Ta v současné době bují úplně neskutečně, takže to je úplně jedno. Já si myslím, že to je ještě teď dvojité. Oni dostanou peníze od státu a ještě peníze od dalších subjektů.

Trest smrti a zvýšení důchodu

Pojďme tedy dál. Voláte po zvýšení minimálního důchodu aspoň o 30 %. Kde se na to vezmou prostředky?
Jak jsem říkal na začátku, myslíme si, že na těch ministerstvech je takový únik peněz v nákupu věcí, které se nakupují, že právě tady by se rozpočty měly krátit způsobem, aby ty peníze na důchody byly.

Je to ale systémová věc? Protože říkáte úniky na ministerstvech, dá se na to spoléhat, že se na tom dá postavit, dejme tomu, přidávání 30 % na důchodech? Je to dost velká částka.
My jsme si to tak odhadli a myslíme si, že by to tak mělo asi být.

Jste pro obnovu trestu smrti. Proč?
No, zase třeba náš předseda s tím nesouhlasí, nicméně byl přehlasován. Takže...

Takže demokraticky.
Takže demokraticky byl přehlasován. Nicméně je pravdou, že máme argument, že by ten člověk měl mít aspoň z něčeho strach. V současné době ti lidi z ničeho strach nemají a je to v takové formě, že kdyby tady, nemyslím jenom trest smrti, ale i ty tresty pod tím by měly být trošičku přísnější a jinak koncipované. Já se do toho nebudu úplně pouštět. Ale je to tak, že by lidé měli mít ze zákona trošičku strach.

Ale pane Vrbo, jistě víte, že podle studií se nikdy nesnížila kriminalita zavedením trestu smrti.
Já vím, protože se to netýká moc lidí, nicméně opravdu tady ta forma toho, že člověk bude mít strach z něčeho, by měla fungovat. Ale i myslím ty tresty pod tím.

Ono to, že bychom byli v Evropě v tomto směru tedy s Běloruskem jedinou výjimkou, to vás nijak neruší?
Ne. Neruší.

Chcete minimalizovat nezaměstnanost. Jak?
Pořád, já pracuju 30 let, nechápu, jak je možné, že člověk, který nepracuje, nemusí nikam docházet aspoň za to, že bere tu minimální mzdu. Takže pokud by lidé, kteří podporu berou, minimálně někam docházeli, tak tím samozřejmě nevyřešíme nezaměstnanost, nicméně budou aspoň zaměstnaní a nemusí si chodit pro tu dávku v té zaměstnanosti a celý měsíc být doma.

Ověřili jsme sporné výroky lídrů. Podívejte se, kdy nemluvili pravdu

Číst článek

Takže si myslím, že pokud ten člověk, i když je bez práce, tak by pracoval v tom státním sektoru a docházel někam aspoň osm hodin denně, takže by ho to možná přivedlo k tomu, že si tu práci najde.

Tak teď je u nás, jak víte, rekordně nízká nezaměstnanost. Týká se to dost třeba lidí 50 plus. Jak byste inicioval to, aby se třeba zvýšila příležitost pro takové lidi, aby mohli pracovat? Připusťme, že ne všichni, kteří jsou nezaměstnaní, že si v takovém stavu libují.
Jak bychom zvýšili nezaměstnanost těch 50 a víceletých?

Jejich zaměstnanost. Šanci na to, aby našli práci, pokud ji nemají. Rozumíte? Mluvíte o tom, že jsou lidé, kteří dostávají podporu a jsou spokojeni a nehledají práci. Já se ptám, jak byste pomohl těm, kterým je třeba 50 plus, práci by rádi našli a nemají šanci.
Tak je tady spousta oborů, kde by mohli být využitelní, ale muselo by se vědět, jestli jsou vyučení nebo jestli mají nějaký titul a podobně. To je těžké říct, jak bychom jim pomohli. My bychom je do té společnosti integrovali zpátky, i když mají těch 50 plus. Ale já si myslím, že ti lidé 50 plus, že by asi chtěli pracovat. Na rozdíl od těch, kteří jsou mladí...

Právě. Na tom se shodneme. Já se ptám, jestli byste našel právě způsob, jak jim to umožnit? Pokud hledají a nemůžou právě z důvodu třeba věku ji najít.
Tak to nevím. Teď vám neodpovím. Já si myslím, že takoví lidé, pokud mají chuť a čas, tak si tu práci najdou.

Dieselové motory příčinou alergií

Když se dívám do vašeho programu, tak vy jste to postavili tak, že od bodu 4 už dál nic neslibujete, ale jsou to vlastně takové výkřiky typu "chová se náš stát vůči občanům České republiky korektně"? Máte výhody v základních oblastech, jako je školství, zdravotnictví, životní prostředí, nevolte nás. Vím, jak to myslíte, ale v čem třeba máte pocit, že se vůči občanům České republiky stát chová nekorektně?
Já bych vám dal příklad. Nelíbí se mi třeba, že společnost ČEZ, která tady dodává energie, je státní podnik a má miliardové roční zisky. Nechápu, proč nejde občanovi na ruku a nezlevní energii pro lidi. Pro podniky bych nechal elektřinu stejně drahou. Ale nechápu to, že občanu neumožní kvalitnější život tím, že komoditu aspoň, kterou jedinou neprodal úplně celou, tak že mu ji nezlevní. Jestliže mu prodal vodu, plyn a za to nás, za to nás účtují cizí firmy, prosím, ale elektřinu, to se mi prostě nelíbí.

Vyhovují vám ceny potravin v našich "zahraničních obchodních řetězcích"?
To je stejné, úplně stejné jako s tou elektřinou. My jsme všechno prodali na tom českém trhu a nakupujeme zase v zahraničních obchodech, pokud by stát zřídil třeba v každém krajském městě prodejnu českou, státní, muselo by se to nějak vymyslet, kde by se preferovaly státní, české potraviny, tak by to mohlo být zajímavější. Jednak by ti lidé nakupovali a peníze utráceli zase u Čechů a jednak by byla větší zaměstnanost a tak dále. S tím to všechno souvisí. V současné době tomu tak není.

V bodě 14 se dotýkáte ochrany životního prostředí. Píšete o tom, že dieselové motory jsou základní příčnou alergií. Pokud ano, co s tím?
To jsem se dozvěděl, když jsem seděl v letadle a měl jsem nějaký časopis a tam bylo napsáno, že nějaký významný profesor přišel na to, že jedinou příčinou alergií jsou dieselové motory. Taky nechápu, jak je možné, že se o tom vůbec nemluví a že se nezakážou okamžitě dieselové motory v České republice nebo aspoň v krajských městech nebo tam, kde je to ovzduší úplně katastrofální. Tak, jak je tomu například v Japonsku. Tam na to přišli asi před x lety a tam to funguje.

Pane Vrbo, co byste považovali za úspěch vašeho hnutí v těch nadcházejících parlamentních volbách?
Kdyby si nás někdo aspoň všiml.

Rozhovory s lídry

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme