Vládní ANO zvítězilo v deseti krajích. Ztratilo Středočeský kraj, uspělo ve Zlínském

Je hotovo. V krajských volbách zvítězilo hnutí ANO, výjimkou jsou Liberecký, Královéhradecký a Středočeský kraj. Tam vládní partaj v čele s dosavadní hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou obsadila třetí příčku – předběhlo ji hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a ODS. Ve Zlínském kraji se pak hnutí ANO přetahovalo o vítězství s lidovci, které vede stávající hejtman Jiří Čunek. Úspěšně.

Praha (Aktualizováno: 20:32 3. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasovací lístek ve volbách do Senátu v obvodu Praha 5.

Hlasovací lístek ve volbách do Senátu v obvodu Praha 5. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve většině krajů hnutí ANO s náskokem vedlo, v několika regionech to ale takřka od začátku na vítězství nevypadalo.

Cítím podporu, říká Němcová. V Praze 1 získala 48 procent hlasů a ve druhém kole se utká s Hamplem

Číst článek

Šlo o Liberecký kraj, kde sčítacím aplikacím s více než 38 procenty hlasů s přehledem vévodí Starostové pro Liberecký kraj v čele se současným hejtmanem Martinem Půtou. Ten dovedl regionální hnutí k vítězství již potřetí v řadě. Druhé je s více než 17 procenty hnutí ANO, třetí místo obsadili s necelými 10 procenty Piráti. Do krajského zastupitelstva se ještě dostala ODS a SPD.

Vládní partaj ztratila také ve Středočeském kraji, kde hnutí ANO v čele s dosavadní hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou skončilo třetí - za STAN i ODS.

V čele středočeské kandidátky Starostů stojí starostka Mnichovic Petra Pecková. „Já nikdy neříkám hop, dokud jsem nepřeskočila, tak bych to celé shrnula. Je to neuvěřitelné, jsou to nervy,“ řekla Pecková.

Volby ve Středočeském kraji vyhráli Starostové. ‚Kraj a Praha jsou spojené nádoby,‘ říká lídryně Pecková

Číst článek

Do středočeského zastupitelstva se dostali ještě kandidáti Pirátů a koalice TOP 09, hnutí Hlas v čele s někdejším europoslancem Pavlem Teličkou a Zelených.

V minulých krajských volbách ANO ve středních Čechách získalo 16 z 65 křesel. STAN získali 15 mandátů, ČSSD 11, ODS 10 a KSČM osm. TOP 09 měli pět zastupitelů, tři z nich se ale přidali k původní koalici ANO, STAN a ODS jako Nezávislí Středočeši. Tato koalice se však rozpadla a ANO se dohodlo s ČSSD na koalici podporované komunisty.

Čunek vs. ANO

Natěsno byly dlouho výsledky ve Zlínském kraji, kde obhajuje hejtmanský post Jiří Čunek z KDU-ČSL. Lidovci se tam přetahovalo právě s ANO, které nakonec o zhruba půl procenta zvítězilo. Třetí skončili Piráti.

Do zlínského zastupitelstva se probojovali dále kandidáti hnutí STAN, ODS, ČSSD, SPD a koalice Trikolóry se Soukromníky.

Druhou příčku drží hnutí ANO zatím v Královéhradeckém kraji, kde se do popředí dostala koalice ODS, STAN a Východočechů. Formaci vede senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček. Třetí jsou Piráti.

Hejtmanské křeslo na Královéhradecku obhajovala ČSSD v čele s Jiřím Štěpánem. Strana šla do letošních voleb v koalici se Zelenými, formace obsadila pátou příčku.

Do zastupitelstva míří také Koalice pro Královéhradecký kraj v čele s bývalým předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a uskupení Spojenci pro Královéhradecký kraj, které vedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví za TOP 09 a krajský šéf strany Aleš Cabicar. Krajská křesla získala ještě SPD v čele s poslancem Zdeňkem Podalem.

Vysočina a Pardubicko

Na Vysočině zvítězilo v krajských volbách hnutí ANO, druzí jsou Piráti a občanští demokraté, kteří se spojili se Starosty pro občany, vedl je manažer Vítězslav Schrek (ODS).

Krajské volby v roce 2016 vyhrála ČSSD a získala 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Tentokrát sociální demokraté v čele s Jiřím Běhounkem obsadili páté místo. 

Stejně tak hnutí ANO vyhrálo v Pardubickém kraji. Druhá je 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj v čele se stávajícím hejtmanem Martinem Netolickým, třetí Koalice pro Pardubický kraj. Volební účast je zatím 39,43 procenta.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo ANO a získalo 12 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Jeho členy se tehdy stala ČSSD s 11 mandáty, Koalice pro Pardubický kraj s devíti mandáty, pět zastupitelů měla strana ODS, KSČM také, tři zastupitele měla strana STAN. Voleb se zúčastnilo 36,80 procenta voličů.

Olomoucko a jižní Morava

V Olomouckém kraji zvítězilo hnutí ANO v čele s obhajujícím hejtmanem Ladislavem Oklešťkem. Druzí jsou Piráti a STAN, třetí Koalice pro Olomoucký kraj.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo ANO a získalo 16 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Jeho členy se tehdy stala ČSSD s devíti mandáty, KSČM se sedmi mandáty, sedm zastupitelů měla strana Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty, Starostové pro Olomoucký kraj se šesti mandáty, pět zastupitelů měla strana ODS, Koalice Svoboda a přímá demokracie-TO (SPD) a SPO s pěti mandáty. Voleb se zúčastnilo 33,20 procenta voličů.

Volební štáb hnutí ANO v olomouckém hotelu Flora. Na snímku vlevo je hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk | Foto: Peřina Luděk | Zdroj: ČTK

V Jihomoravském kraji rovněž zvítězilo hnutí ANO. Druzí jsou Piráti, třetí KDU-ČSL.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo hnutí ANO a získalo 15 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Jeho členy se tehdy stala KDU-ČSL s 11 mandáty, ČSSD s 11 mandáty, 7 zastupitelů měla strana KSČM, ODS se 6 mandáty, 4 zastupitele měla strana TOP 09 s podporou starostů a Žít Brno, Starostové pro Jižní Moravu s 4 mandáty, Koalice Svoboda a přímá demokracie-TO (SPD) a SPO s 4 mandáty, Zelení a Piráti se 3 mandáty. Voleb se zúčastnilo 36,84 procenta voličů.

Moravskoslezský kraj a Karlovarsko

V Moravskoslezském kraji krajské volby vyhrálo s přehledem hnutí ANO v čele se současným hejtmanem Ivo Vondrákem, který by tak post mohl obhájit. Na druhém místě je koalice ODS a TOP 09. Třetí jsou Piráti.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo ANO a získalo 22 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Jeho členy se tehdy stala ČSSD s 14 mandáty, KSČM s 9 mandáty, 8 zastupitelů měla KDU-ČSL, Koalice Svoboda a přímá demokracie-TO (SPD) a SPO se 6 mandáty, 6 zastupitelů měla ODS. Voleb se zúčastnilo 30,58 procenta voličů.

Senát: druhé kolo ve znamení STAN, ANO a ODS, propadli exministr Ludvík či dlouholetý senátor Bárek

Číst článek

Podobně vede hnutí ANO zvítězilo s náskokem také na Karlovarsku. Na druhém místě je STAN, třetí Piráti.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo v kraji hnutí ANO a získalo 13 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Hejtmanský post tehdy získala Jana Mračková Vildumetzová, vzhledem ke svému těhotenství ale loni rezignovala. Ve funkci ji vystřídal její dosavadní náměstek Petr Kubis. A ten ji letos nahradil také v čele krajské kandidátky, Vildumetzová tak do říjnových voleb šla jako dvojka.

Členy krajského zastupitelstva se před čtyřmi lety stala dále ČSSD s 8 mandáty, KSČM se 6 mandáty, 5 zastupitelů měla strana STAN, ODS s 4 mandáty, 3 zastupitele mělo Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, Koalice Svoboda a přímá demokracie-TO (SPD) a SPO se 3 mandát a Piráti se 3 mandáty. Voleb se tehdy zúčastnilo 30,23 procenta voličů.

Plzeňsko a Ústecko

Krajské volby v Plzeňském kraji vyhrálo hnutí ANO. Těsně za ním skončila ODS. Třetí je sdružení subjektů STAN, Zelení a Pro Plzeň.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo ANO a získalo 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Jeho členy se tehdy stala ČSSD s devíti mandáty, ODS s osmi mandáty, šest zastupitelů měla strana KSČM, Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a SsČR s čtyřmi mandáty, tři zastupitele měla TOP 09, Koalice Svoboda a přímá demokracie-TO (SPD) a SPO dva, Koalice pro Plzeňský kraj - KDU-ČSL, SZ, Nestraníci se dvěma mandáty. Voleb se zúčastnilo 35,74 procenta voličů.

V zastupitelstvu Ústeckého kraje bude osm stran a hnutí, o tři více než doposud. Za hnutím ANO je druhá ODS. Sociální demokraté nepřekročili pětiprocentní hranici. Lídr ANO Jan Schiller řekl, že z povolebního vyjednávání nevyučuje nikoho.

Kristýna Guryčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme