VIDEO: Druhá předvolební debata Českého rozhlasu: V Chanovicích nechtějí jaderné úložiště

V Chanovicích na Klatovsku hledají cestu, jak udržet lidi v obci. Jedná se totiž o lokalitu, která je vybrána jako jedno z míst pro úložiště jaderného odpadu. To se ale většině obyvatel, ani zastupitelů nelíbí. Zástupce politických subjektů, které v Chanovicích kandidují v komunálních volbách, pozval k veřejné debatě Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus moderátor Jan Pokorný.

Chanovice (Klatovsko) (Aktualizováno: 20:53 25. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Chanovic Petr Klásek, který kandiduje za Hasiče, nezná v obci nikoho, kdo by si jaderné úložiště přál. Podle něj stát lidem stavbu až velkopansky a nedemokraticky vnucuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pořadí druhá předvolební debata se konala v Chanovicích. Moderátor Jan Pokorný se ptá Petra Kláska, Michala Krecha, Michala Komana a Petra Čotka.

„Bylo nám sděleno – zákony jsou postavené tak, že nám do toho nebudete mluvit,“ uvádí s tím, že by rádi změnili práva obcí, a to nejenom v lokalitě Březový potok, kde by se mohla stavba nalézat.

V jejich úsilí je podporují Horažďovice, do republikové platformy proti úložišti vstoupilo i sousední město Nepomuk. „Cítí, že jednání státu je silně nedemokratické,“ dodává.

Další z kandidátů Petr Čotek připouští, že úložiště by přineslo pracovní pozice, jde ale především o krajinu a lidi, kteří na místě žijí. „Taková stavba bude zátěž už ze stavebního hlediska,“ argumentuje.

Proti jadernému úložišti je také Michal Koman ze sdružení nezávislých kandidátů Pro život. Ten také připomíná, že projekt by měl být konzultován s Německem, kterému by se nemuselo líbit, že 60 kilometrů od hranic by bylo postaveno jaderné úložiště.

„Úložiště není nikde na světě. První, které se buduje, je ve Finsku v odlehlejší lokalitě,“ doplňuje Petr Klásek.

Jaderné úložiště má být 500 až 1000 metrů pod zemí o rozloze až 500 fotbalových hřišť. Mělo by sloužit až 100 tisíc let.

Ani Michal Krech, který kandiduje bez stranické příslušnosti, se ve své kontaktní kampani nesetkal s nikým, kdo by souhlasil se stavbou. On sám pak doporučuje učinit všechny právní cesty k tomu, aby projekt znemožnili.

„Spíše než udělat nějaké velké úložiště, tak se snažit přijít na to, jak odpad dál zužitkovat a jak ho vytěžit,“ navrhuje.

Komunální volby 2018: Kandidátky →

Kamiony proudí přes malé vesničky 

Dalším z problémů, který zastupitelům dělá vrásky na čele, je dřevozpracující závod Pfeifer, kde pracuje na 500 zaměstnanců.

„Podepisují se tu takové nevýhodné smlouvy právě se společností Pfeirer Holz, která by mohla ohrožovat majetek naší firmy,“ upozorňuje Michal Krech s tím, že důvodem jeho kandidatury je ochrana majetku jak jeho rodiny, tak družstevníků z Velkého Boru.

Naopak Petr Čotek proti dřevozpracující firmě nic nenamítá, protože je potřeba pracovních příležitostí, i když to s sebou nese určité problémy. K těm patří třeba doprava. „Dobré silnice tady asi dlouho nevydrží, kamionová doprava je razantní,“ říká.

To je velkým problémem i pro Michala Komana – kamionová doprava proudí přes malé vesničky, což se jim nelíbí. Jak ale situaci řešit? „Chtěli bychom oslovit ministerstvo dopravy a zeptat se, jaké jsou možnosti,“ vysvětluje s tím, že určitou variantou by byl obchvat.

Lokalita Březový potok u Chanovic patří k místům, kde by mohlo být jednou uložiště jaderného odpadu. To se lidem z vesnice na Klatovsku nelíbí. Obyvatelé řeší také další problémy: V Chanovicích není nikdo, kdo by provozoval hospodu, vesnice spadající pod správu Chanovic nemají stálý obchod – jejich potřeby musí obstarávat pojízdná prodejna.

Předvolební vysílání Radiožurnálu a Plusu, vždy od 17:00:

  • 24. září: diskuse v Jesenici u Prahy
  • 25. září: diskuse v Chanovicích
  • 26. září: diskuse v Harrachově
  • 27. září: diskuse v Teplicích
  • 1.–4. října: rozhovory s kandidáty na pražského primátora

Jan Pokorný, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme