Chceme, aby se mezi sebou politici nehádali a pracovali pro lidi, říká lídr Unie H.A.V.E.L. 17

Stanice Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus představují jednotlivé lídry a lídryně všech stran a hnutí, které se přihlásily do říjnových sněmovních voleb. Je jich celkem 31 a Český rozhlas chce voličům pomoci vyznat se v jejich programech. Dvanácté je podle losu na řadě politické hnutí Unie H.A.V.E.L. 17, zastupuje ho Vladimír Havel Šedivý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Havel Šedivý (Unie H.A.V.E.L. 17)

Vladimír Havel Šedivý (Unie H.A.V.E.L. 17) | Foto: repro YouTube | Zdroj: Český rozhlas

Pojďme rovnou k ekonomice. Jak víme, je teď na dobré úrovni a vykazuje dobré tempo růstu. Co bychom měli v době, kdy se zemi hospodářsky daří, dělat především?
Můj názor je, že by se mělo hlavně investovat. Po dobrých časech přijdou ty špatné a je potřeba něco ušetřit nebo něco vybudovat, aby to poté přinášelo peníze zpátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Vladimíra Kroce s lídrem hnutí Unie H.A.V.E.L. 17 Vladimírem Havlem Šedivým

A kam? Do čeho je investovat?
Myslím, že do infrastruktury. Napadá mě rychlodráha, železnice. Ono to u nás trvá všechno hrozně dlouho, ale kdyby se to zkrátilo, tak by to poté samozřejmě mělo vliv na pracovníky. Byli by dříve v práci a bylo by jich více. Tím se podle mě také sníží nezaměstnanost, teď jsou lidé líní jezdit třeba dvě hodiny do práce, ale když se to zkrátí...

Zmínil jste se o nezaměstnanosti – ta je teď u nás na rekordně nízké úrovni, a to i na poměry Evropské unie. Myslíte, že se dá ještě snižovat?
Myslím, že by se dala. Volných míst je dost, podle toho, co se říká v médiích. Ale chtělo by to snížit sociální dávky těm, kterým se nechce pracovat. Tím pádem by byli nuceni nastoupit do práce. Ono jich je poměrně dost, to jsou tisíce. Takže by se nezaměstnanost ještě snížila.

A ještě k té dobré kondici ekonomiky, co bychom v takové době rozhodně dělat neměli?
Myslím, že by se moc neměly rozhazovat peníze, všude možně. To neznamená, že by se nemělo přidat učitelům nebo těm, co to potřebují. To je samozřejmé, to už se mělo udělat dávno. Ale nemělo by se, jak se říká, projíst všechno.

ROZHOVOR S LÍDREM

Poslouchejte každý den od 16:30 Český rozhlas Plus, nebo od 18:30 Radiožurnál. Rozhovory s lídry a lídryněmi budou mít stejnou podobu. V první části se otázky týkají obecných témat, jako je ekonomika, zdravotnictví nebo školství. Následně půjde o program strany nebo hnutí, které se přihlásilo do říjnových sněmovních voleb. Pořadí je určené losováním.

Co bychom měli udělat pro zlepšení úrovně českého zdravotnictví? Měli bychom zvýšit platy lékařům a sestrám? Je to to hlavní?
Patří to mezi hlavní, ale myslím, že tam je ještě něco jiného. Lékařství je u nás pořád jedno z nejlepších na světě, dalo by se říct. Ale pořád by se dalo něco udělat. Ale nevím, jak bych to řekl... Ne přidat lékařům, ale udržet je tady.

To je právě ta otázka, jak je udržet?
To, abych pravdu řekl, teď nevím. Peněz někteří mají dost, někteří je nechtějí, ale není jim umožněno nějakým způsobem dál se vzdělávat. Nebo jsou jim kladeny nějaké překážky, nevím teď jaké, ale proto oni třeba jdou do zahraničí. Tam studují a pak se zase vrátí.

Už jste se letmo zmínil o školství. Co českému školství podle vás chybí? Je to víc učňů?
Víc učňů?

Ptám se.
Určitě jo, v každém případě. Protože dneska chce každý střední školu, vysokou školu, ale do učení se chce málo komu.

A jak k tomu tedy motivovat mladé lidi, aby se šli učit?
To nevím. Musíme víc... média by k tomu měla přispět. Ta jsou vlastně v naší době hrozně důležitá.

Takže myslíte, že osvěta přes média by pomohla?
Já myslím, že jo.

A když se bavíme o školství – na vysokých školách byste zavedli školné?
Já nevím, jestli se dneska školné na vysokých školách platí nebo neplatí, ale...

Na veřejných ne.
No.

Na veřejných školách se neplatí školné.
Na státních se neplatí?

Ne.
A na veřejných jo?

Ne, neplatí se právě.
Nevím. Kdybych řekl, že jo, tak to zní divně, ale když zase ne, tak nevím... o tom by se mělo dát nějak hlasovat.

A váš názor? Vy byste hlasoval jak?
Já bych byl nejradši, kdyby bylo všechno zadarmo.

Obrana a bezpečnost

Dobře. Povězte mi, jaké nedostatky podle vás má Česká republika v bezpečnostní oblasti? Hrozí nám nějaké nebezpečí, proti kterému nejsme dost chráněni?
Já myslím, že bezprostřední nebezpečí by hrozit nemělo, ale člověk nikdy neví. Teď jsou to imigranti z Asie a z Afriky. Pak je to Severní Korea, tam taky vyskakují. Člověk neví, co udělá pan (americký prezident Donald) Trump. Takže vlastně nebezpečí hrozí odevšad, když se to tak vezme. Ale jak se bránit? Zpevňovat hranice. Jsme malý stát, malý národ, těžko se ubráníme sami. Potřebujeme k tomu NATO, to je samozřejmé. Ale také to chce dávat více peněz, a ne to jedno procento.

Pomalé a plíživé vkrádání islamizace do Česka můžeme vidět denně na každém rohu, říká Borkovcová

Číst článek

Čili byl byste proto, abychom splnili ten závazek a dávali do zbrojení nebo na armádu dvě procenta HDP ročně?
Já myslím, že je to nutné.

Když se teda bavíme o hrozbách. Myslíte, že nám může hrozit kybernetický útok a pokud ano, jsme na něj připraveni?
Kybernetický útok může hrozit každé zemi. Samozřejmě, že nám taky. Ale jestli jsme dostatečně připraveni, to si myslím, že ne.

Rusko proti nám vede takzvanou hybridní válku. Už to potvrdily vojenské autority v Moskvě i v Praze, nezanedbáváme toto nebezpečí?
Já myslím, že zanedbáváme, asi jo.

A měl by stát zakročit proti takzvaným prokremelským webům?
Já?

Stát. Stát jestli by měl zakročit.
No, to je otázka. Něco by stát určitě udělat měl. Ale jestli zakročit... nevím jakým způsobem.

'Nepřizpůsobiví? Moc bych se s nimi nemazlil'

Další otázka směřuje k tomu, čeho jste se také dotkl. Proč se nám nedaří výrazně zlepšit poměry v oblastech, kde žijí takzvaně sociálně nepřizpůsobivý občané?
Řekl bych to stručně a jasně, jenže nevím, jestli můžu. Já bych se s nimi moc nemazlil. Ale to jsou lidi...

Česko musí být součástí evropského pohybu. Musíme podporovat naše podnikatele, aby neutíkali, říká Zaorálek

Číst článek

A co to znamená? Pomohlo by třeba více policistů v sociálně vyloučených lokalitách?
Dám takový příklad, jak to bylo – i když já jsem komunista nikdy nebyl, nejsem a nebudu – ale jak to bylo za komunismu? Tam i cikáni pracovali, kdo nepracoval a živil se nekalým způsobem, šel za mříže. Tak nechci, aby je zavírali, to ne, ale snížit jim...

A je to podle vás výhradně jenom problém Romů?
Není, nejsou to jenom Romové. Jsou to i bohužel – nechci říct naši, Romové jsou vlastně taky naši. Ale když řeknu, že jsou to bílí, tak to je taky jako rasismus... Jak to mám říct?

No, zkrátka netýká se to jenom Romů, s tím souhlasíte. Myslíte, že by třeba mohl zákon o sociálním bydlení pomoci? Myslím tedy ten, který současná vláda neprosadila v Poslanecké sněmovně?
Já si myslím, že by mohl pomoct. Ale nevím, do jaké míry.

Považujete za varující, že Česká republika nezreformovala svůj penzijní systém?
Ono se to všechno táhne moc pomalu. Ale myslím, že to není dobré, že to nezreformovali, určitě ne. Mělo by se s tím něco udělat, protože tohle už... V první řadě by se měly do penzijního fondu vrátit peníze, které byly tenkrát sebrané, kdysi dávno za pana Klause. To se do dneška nestalo.

Analýza volebních kandidátek: lídrem je nejčastěji inženýr, padesátník

Číst článek

Většiny lídrů se ptáme, jestli by Česká republika měla stavět další jaderný reaktor. Myslíte, že průmysl a konec konců i maloodběratelé, budou v budoucnu potřebovat energii z jádra?
Já myslím, že energie máme dost, protože ji vyvážíme. Ale nejde mi do hlavy, proč, když jí máme dost, proč se pořád zdražuje, že jo, všechno.

Tak je to možná otázka přenosové soustavy. Čili, spíš byste nebyl pro výstavbu dalších jaderných elektráren?
Myslím, že spíš ne. 

Měli bychom ze státního rozpočtu podporovat sport a fyzickou aktivitu občanů víc než v současné době?
Podporovat mládež, děti a mládež?

Jejich sport. Čili spíš rekreační sport víc než ten vrcholový?
Já myslím, že vrcholový sport je už dostatečně podporovaný. Ale možná chybí to, co udělala vláda, že zakázali hazardní hry. I když já nejsem dvakrát jejich příznivce, ale z toho byl také přínos. A poměrně dost velký, dost miliard se z toho dávalo na sport. Ale hlavně děti a mládež... protože děti, vždyť co nám vyrůstá? Vyrůstají nám nějací sportovci? Moc toho nevyrůstá.

Takže podpora sportu ze strany státu, kdyby byla větší, tak by pomohla?
Je to tak, asi ano.

Vztahy s EU a s Čínou

Když se teď dotkneme našeho členství v Evropské unii ve světle brexitu. V té souvislosti, měla by se Česká republika k Evropské unii přibližovat víc než dosud nebo spíš méně? Spíš se jaksi vzdalovat?
To záleží na Evropské unii. Pokud se dá Evropská unie dohromady a bude se konečně chovat jinak a ne takhle byrokraticky, jako se chová hlavně k malým státům, tak pak bychom se k ní měli samozřejmě přiblížit ještě víc.  

A je rozumné a správné prohlubovat obchodní vztahy s Čínou?
Zatím, co víme, tak sem hrozně zboží dováží Čína a my tam pár procent, což je neúměrné. Kdyby se to nemělo zlepšit, tak tady za chvilku bude všechno čínské a zároveň u nich by mělo být všechno české, když to tak vezmu. Což je nesmysl, ale já myslím, že by se to prohlubovat moc nemělo.

A máme podporovat sankce, které Evropská unie a Spojené státy vyhlásily proti Rusku? Jsou efektivní?
Já si myslím, že moc ani efektivní nejsou.

Takže vy byste je nepodpořil?
Asi bych je podpořil, co se týče Ukrajiny myslíte?

Mimo jiné.
Tak to bych asi podpořil, když se nedá nic jiného dělat, tak aspoň ty sankce.

Koho na kandidátkách už nenajdete? Místa ve sněmovně neobhajuje téměř čtvrtina poslanců

Číst článek

A co považujete za nejzávažnější problém České republiky v roce 2017?
Myslím, že to je migrace, i když to není úplně náš problém. Nejzávažnější problém? Mně se nelíbí politika. A když to člověk poslouchá, tak to pro někoho není vážné. Někdo z toho má legraci, jak se tam hádají a urážejí se. A kdyby tohle nebylo, kdyby... nakonec my to máme v programu. Kdyby všichni jednali slušně, vyřešilo by se moře věcí navíc. Teď se také nestihlo moře, já nevím, kolik zákonů nestihli. Kdyby se přestali hádat a dělat takové, s prominutím, kraviny, jako tam dělají. Pan Babiš a Sobotka, tihle dva na sebe věčně štěkají. Čtyři hodiny se mluví o ničem, to se přece může využít na jiné věci přece a mohlo se schválit daleko víc zákonů. Tohle mě osobně štve.

Body programu Unie H.A.V.E.L. 17

Teď pokračujeme některými body z vašeho programu, ale možná nejprve krátce představte vaše hnutí.
Unie H.A.V.E.L. 17 je zkratka Unie hrdosti, aktivity, vlastenectví, empatie a lidskosti 2017. A v tom je obsaženo, co bychom chtěli dělat. Je to značka našeho programu. Chceme, aby se politici mezi sebou nehádali, aby byli hrdí. Hrdost je první slovo v názvu H.A.V.E.L.. Aby byli hrdí na sebe, na svou zemi, a vůbec a podle toho jednali. To druhé je, aby byli aktivní. To zase souvisí s tím hádáním a s tím, aby konečně začali pracovat pro lidi, a ne hádat se a vlastně pracovat jenom pro sebe.

Potom je vlastenectví - vlastenci bychom měli být všichni, protože jinak to nemá cenu. Empatie, to už taky k tomu patří. Ono sice být moc empatický, to také není dobré, ale... Abych pravdu řekl, tak my vycházíme z vlastností, které měl někdejší prezident pan Václav Havel. Na něj tyhle vlastnosti pasují. Hlavně ta lidskost, co je na konci.

Kde člověk, který by se zajímal o vaše hnutí, najde váš program?
Teď to bude vyvěšené... Atlas, se to jmenuje, unie.

Zkrátka na webu někde by to mělo být k dohledání. Dalo mi práci ho najít, ale vypsal jsem si některé body. Kromě jiného chcete podporovat nové technologie a organizaci práce. Jakou o tom máte představu, jak chcete třeba podporovat, jak říkáte nové technologie a organizaci práce?
Chce to určité změny, asi to není jenom o tom říct, že budeme podporovat. To je, já teď nevím, si to nepamatuji, jak to tam je rozvedené. Tam to asi není rozvedené.

Tam jsou právě jenom body, tak jsem se chtěl vyptat na to, jakým způsobem to chcete udělat?
Abych vám pravdu řekl, tak teď vám to nevysvětlím, bohužel.

Zkusme tedy bod 7. Píšete: považovat práci poslanců v zastupitelských orgánech všech stupňů za službu voličům, kteří jim dali důvěru a zdůrazňovat jim, že jsou placeni z peněz daňových poplatníků. Tomu rozumím, ale jenom se ptám: to se teď podle vás neděje, že by si uvědomovali, že je to služba voličů?
Jak který a jak kde. Myslím, že dnes většinou každý kouká sám na sebe, a ne na ty okolo.

No, a jak to tedy chcete dělat? Jak byste ovlivnili politiky nebo poslance a vůbec zastupitele, aby pracovali pro společnost, pro ty, kteří je zvolili?
No jak, to by měli sami. Když jde někdo do politiky, tak by to už měl mít v sobě, v krvi.

No právě, ale vy jste to vetknul i do vašeho programu, programu vašeho politického hnutí. Tak mě zajímá, jak to chcete prosazovat?
Já bych k tomu zase využil vás - média.

Průzkum: Češi myslí na sebe, zajímá je zdravotnictví a životní úroveň. Evropská unie už ale tolik ne

Číst článek

Takže přes média hlásat to, že je potřeba myslet na blaho společnosti?
Támhle ti to udělali špatně, tihle ty to dělají dobře.

Ale my se na to snažíme poukazovat už teď.
Tak to děláte dobře.

Já doufám. Pojďme tedy k dalšímu bodu: Bránit se v případech, kdy zastupitelé zneužívají svá postavení a prosazují zákonné normy k vlastními obohacení, tedy své partikulární zájmy. Jakým způsobem se bránit? Asi s vámi bude spousta posluchačů souhlasit, ale jedna věc je něco chtít a druhá věc je vědět, jak toho dosáhnout.
To máte pravdu, jak toho dosáhnout? O tom jsme se bavili snad předevčírem s kolegy a máme tam některé návrhy, ale já bych je teď nerad, nezlobte se, říkal.

A proč ne? Přece je předvolební období a teď máte šanci představit svoje hnutí.
Nás někdo předběhne a my se stejně do voleb nedostaneme, nebo do voleb jo...

Myslíte do Poslanecké sněmovny?
Do Poslanecké sněmovny, protože máme obsazené jenom dva kraje. A když tady všechno řeknu, tak se toho samozřejmě někdo chytne. Já to mám teď... jako nechci zakrýt, že třeba něco nevím, ale je to tak, že pak, s prominutím, utřeme hubu.

Chtěli byste sjednotit sazbu daně z přidané hodnoty například na deseti procentech. Píšete například, ale dejme tomu, že by to bylo těch 10 procent jednotná sazba DPH, jak byste potom nahradili výpadek z daňových příjmů?
Já myslím, že daní už se odvádí takhle dost, díky EET, jak říkal pan (exministr financí a předseda hnutí ANO Andrej) Babiš. A momentálně je ekonomická situace velmi dobrá. Tak já nevím. Ono na druhou stranu, i když  se DPH sníží, to už jsme poznali kolikrát, nikde to není znát. Já nevím, třeba v obchodě vám sníží z 20 na 15, tak je to jeden den, druhý den to zase dají a je to... a nikdo to nepozná, že DPH je nižší.

Nepozná to spotřebitel, ale pozná to státní rozpočet, který bude mít méně daňových příjmů. Proto se ptám, odkud byste to nahradili, protože jak víte, teď se tedy do budoucna do příštího roku počítá s rozpočtem, který bude mít schodek 50 až 60 miliard, čili...
Ušetřit peníze jinde.

Ale kde?
Ale kde no... 

Dobře. Čili vy jste na tom začátku, že víte, že byste rádi sjednotili sazbu DPH například na deseti procentech, ale jak to uděláte zatím ještě nevíte. Jakou máte představu o celkovém zjednodušení daňové soustavy? To je další váš cíl.
Tam jsou ty odvody, co si pamatuji. Mzda se neustále zvyšuje. Tím pádem se zvyšují i zdravotní a sociální odvody. Já vím, že třeba teď platí za jednoho člověka 4900 korun měsíčně. A když jich máte víc, tak ono to pak se to už nedá utáhnout, protože ty zaměstnavatelé také nechtějí... nebo jestli někdo je na černo, protože nemůže takovouhle částku zaplatit. Tři nebo čtyři zaměstnanci, to je 20 tisíc. No a když máte malou provozovnu, tak je to sakra znát. Ještě jsem to ale nepropočítal. Ale ne snižovat, ale nějak to upravit, tak aby to nebyl pro podnikatele takový nápor, nějakým způsobem to zregulovat.

V bodě 14 píšete 'Trvat na pravdivém hodnocení stávajících skutečností, nelhat a nešířit nepravdivé informace o případných protivnících. Respektive umět přijmout tu objektivní kritiku'. Jak to chápat? Je to jeden bod z programu, to je váš závazek nebo jak to myslíte?
Je to tím, čím bychom se také chtěli řídit nebo to nějak to uvést do provozu, aby já jsem teď zapomněl, co jste to tam…?

To, že chcete mluvit pravdu, když to hodně zjednoduším, nelhat a umět přijmout objektivní kritiku. Mě jenom zajímá, když je to bod programu, jestli to chcete zase šířit přes média, aby se tak chovali všichni. A nebo jestli se k tomu zavazujete vy jako hnutí?
My bychom měli jít příkladem.

Takže budete příkladem?
Ano, ano.

Pane Šedivý, koho chcete svým programem oslovit především?
Především? Všechny lidi, kdyby to šlo. Ale jak říkám, ona to asi nebude žádná sláva, protože máme obsazené pouze dva kraje a nebyly peníze, nejsme miliardáři ani milionáři. Tak jsme nemohli obsadit všechny kraje.

Kolik vás vlastně v hnutí v současné době je?
V současné době asi kolem stovky.

A zkuste říci, co byste slavili, co byste považovali za úspěch v těchto parlamentních volbách?
No za úspěch... určitě bychom neslavili, ale bychom rádi nebo šťastní, kdybychom dostali alespoň 1,5 procenta.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme