'Chybu jsme opravili, sankce by nebyla spravedlivá.' Babiš věří, že ANO za jeho knihu pokutu nedostane

Hnutí ANO čelí kvůli knize svého předsedy Andreje Babiše správnímu řízení. Od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí mu tak nyní hrozí pokuta až 100 tisíc. „Chybu jsme uznali a napravili to. Sankce by tak nebyla spravedlivá,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Babiš.

Rozhovor Praha / Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí ANO čelí kvůli knize svého předsedy Andreje Babiše správnímu řízení

Hnutí ANO čelí kvůli knize svého předsedy Andreje Babiše správnímu řízení | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Úřad pro dohled nad stranami zahájil správní řízení. Důvodem je vaše kniha „O čem sním, když náhodou spím“, která nebyla podle úřadu správně označená povinnou informací o zadavateli a zpracovateli.  Uznáváte, že při jejím vydání došlo k chybě?
K chybě nedošlo. Problém je v tom, že kampaň byla vyhlášena už 2. května (jde o datum, kdy vyšel termín sněmovních voleb ve Sbírce zákonu a začaly tak platit nová pravidla předvolební kampaně – pozn. red.) a volby máme 21. října.

Hnutí ANO čelí správnímu řízení. Za Babišovu knihu může dostat pokutu až 100 tisíc

Číst článek

My jsme knížku už měli v tisku a tehdy nebyla ještě úplně známá ty pravidla. Problém to dělá všem. Předtím trvala kampaň tři měsíce. Teď kampaň z titulu pravidel i rozpočtu 90 milionů trvá téměř půl roku. Chybu jsme samozřejmě uznali. Týkalo se to jenom 30 tisíc knížek, tedy té první várky, což je 10 procent celkového nákladu. My o tom víme a hlásíme se k tomu. Chybu jsme napravili a další náklad byl podle pravidel.

S lidmi z dohledového úřadu jste už jednali. Jak se tedy chcete bránit?
To dělá náš právník. Ten má plnou moc a vyjednává to.

Myslíte si tedy, že by sankce v tomto případě tedy byla na místě?
Tak já si to nemyslím. Je to nový zákon a nedá se úplně exaktně interpretovat. Od počátku jsou interpretace toho zákona různé. Samozřejmě můžeme debatovat o tom, že ta knížka je naše vize, náš program na 18 let a ne náš program na příští čtyři roky.

Nikdy jsme se nestavili do pozice, že se tváříme, že to není program. My jsme to uznali a napravili. Tak si myslím, že by sankce nebyla spravedlivá, protože na začátku jsme ne všichni věděli, co máme dělat, jak máme dělat.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme