Co budou dělat 'padlí' poslanci? 'Zvažuju cestu do Afriky,' říká například Gabal

Asi se vrátím k letectví, nastiňuje své plány do budoucna Antonín Seďa z ČSSD, který ve sněmovně končí po 15 letech. Ivan Gabal (za KDU-ČSL) zase podle svých slov zvažuje cestu do Afriky. Nejen oni, ale i řada dalších poslanců, kteří neobhájili své mandáty, bude muset hledat nové uplatnění. Server iROZHLAS.cz proto oslovil některé z nich.

Výsledky voleb Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecký post neobhájil například Ivan Gabal, kandidoval za KDU-ČSL | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Tento týden vyklidím kancelář a ubytovnu, vyřídím vše potřebné. Žádné (pracovní) nabídky jsem nedostal. Zřejmě půjdu pracovat do svého původního oboru – letectví,“ popsal serveru iROZHLAS.cz poslanec Antonín Seďa z ČSSD.

Zástupce Zlínska seděl v lavicích dolní komory od roku 2002. V letošních volbách ale krajskou „jedničku“ sociálních demokratů díky kroužkování předběhla bývalá senátorka Alena Gajdůšková a poslanec Petr Kořenek.

Průzkum: 57 procentům lidí by podle Medianu vadilo, kdyby vládu sestavoval trestně stíhaný člověk

Číst článek

Poslanecký klub ČSSD se smrskne z původních 50 poslanců na 15, strana tedy přijde hned o 35 křesel. U voličů propadly přitom i známé tváře: na jižní Moravě neuspěl dosavadní šéf sociálně demokratických poslanců Roman Sklenák, v Libereckém kraji zas Michaela Marksová, která se o přízeň voličů ucházela z pozice ministryně, poslankyní totiž nebyla.

Post ve sněmovně neobhájil ani předseda rozpočtového výboru Václav Votava, počítá prý s prací v soukromém sektoru. „Budu také pracovat ve prospěch sociální demokracie, abychom ten prapor pozvedli a abychom obnovili důvěru lidí v nás,“ uvedl.

Volební skóre ČSSD, která skončila s nejhorším výsledkem od roku 1992, označuje za debakl. „Čekal jsem jiný výsledek, čekal jsem dvojciferný výsledek. Je třeba si z toho vzít nejen ponaučení, ale i vyvodit důsledky,“ doplnil Votava, který stejně jako Seďa ve sněmovně končí po 15 letech.

Mandát neobhájil ani šéf bezpečnostního výboru Roman Váňa: „Věnoval jsem se naplno sněmovně, teď se s ní vypořádám a pak se zamyslím, co dál. Dělal jsem to tak, abych zvítězil. Na druhou stranu jsme postavili kandidátku z tak kvalitních kandidátů, že jsme se skákáním počítali. Akorát jsme mysleli, že nás bude trochu víc, alespoň dva.“

„Pokud se budu angažovat, tak na úrovni kraje a města Karlovy Vary. Nyní se blíží příprava obecních voleb, kam budu chtít dostat mladší lidi než doposud. Chci si nyní orazit a věnovat se rodině. Potom uvidím.“

Jaroslav Borka (KSČM)

Váňa vedl kandidátku ČSSD v Olomouckém kraji. Voliči však kroužkováním z třetího místa vynesli do sněmovny primátora Olomouce Antonína Staňka. Jde o jediného zastupce ČSSD z kraje, který ve sněmovně zasedne.

Obviněný Borka: Chci si orazit

Na polovinu se zredukují také poslanci KSČM. Do sněmovních lavic znovu neusedne pražská jednička Marta Semelová, kterou v hlavním městě přeskočil poslanec Jiří Dolejš. „Život jde dál. Mám zdravé ruce a budu pracovat normálně dál,“ popsala své plány do budoucna serveru Lidovky.cz Semelová.

Čemu se bude dále věnovat, však politička nepřiblížila: „To budu řešit až v průběhu dalších dní. Teď to nebudu komentovat.“

Končí i komunistický poslanec Václav Snopek nebo Jaroslav Borka, který je obviněn v kauze ROP Severozápad. Ten uvažuje o dalším angažmá v řadách komunistů na komunální a krajské úrovni. „Pokud se budu angažovat, tak na úrovni kraje a města Karlovy Vary. Nyní se blíží příprava obecních voleb, kam budu chtít dostat mladší lidi než doposud. Chci si nyní orazit a věnovat se rodině. Potom uvidím,“ řekl Borka.

Ztenčil se i počet poslanců TOP 09, která měla během sčítání hlasů namále. Do poslední chvíle se totiž pohybovala pod pětiprocentní hranicí, nakonec získala 5,31 procenta hlasů a sedm mandátů. Strana však přišla ve sněmovně o odborníka na zdravotnictví Leoše Hegera, mandát nevybojoval ani místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek nebo šéf poslanců Michal Kučera.

Jakou barvu má váš okrsek? Prohlédněte si nejpodrobnější volební mapu

Číst článek

„Pár pracovních nabídek jsem již dostal, ale ještě jsem o nich neuvažoval. Vzhledem k věku budu přemýšlet i o alternativě důchodu a nějakých prospěšných aktivitách mimo zaměstnání. Mimo jiné jsem městským a krajským zastupitelem,“ uvedl Heger, který obhajoval post za Královéhradecký kraj.

Z poslanců TOP 09 post neobhájil například Martin Plíšek, místopředseda mandátového a imunitního výboru. Ten by se mohl postavit před vysokoškolské studenty. „Zvážím různé možnosti. Mám například nabídky učit na vysokých školách a chci také pomoci zvoleným poslancům za TOP 09. Nečekají nás totiž lehké časy,“ popsal. Do sněmovny se nedostala ani přeběhlice od hnutí ANO Kristýna Zelienková.

Cesta do Afriky

O známé tváře přišla i vládní KDU-ČSL. Do sněmovny se znovu nedostal ministr kultury Daniel Herman, který byl lídrem lidovců v Praze. Předběhl ho díky preferenčním hlasům Jan Čižinský, který byl na kandidátce až za ním.

„Do faktického ukončení činnosti stávající vlády se budu snažit o zodpovědné plnění úkolů, které z pozice člena vlády vyplývají. Další budoucnost se bude postupně krystalizovat. Některé impulzy přicházejí, ale prozatím si je ponechám pro sebe," napsal v SMS Herman.

Post ve sněmovně neobhájil ani ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL | Foto: ČTK/Binter Tomáš | Zdroj: ČTK

Ve volbách pohořel i nestraník Ivan Gabal, který vedl kandidátku lidovců ve Středočeském kraji. „Zrovna se tady bavím s ženou, že odletím do Afriky. Žiju jednou nohou v Africe,“ řekl. Manželka Gabala, Jana Hybášková, působí jako velvyslankyně Evropské unie v Namibii.

„Padlého“ poslance má ale také hnutí ANO. Před prahem sněmovny zůstal poslanec Pavel Šrámek. Ten se podle svých slov na kandidátce hnutí posunul z původní „trojky“ až na šesté místo. Věnovat se plánuje rodinné farmě.

Poslanecké křeslo neobhájil ani Roman Procházka: na Karlovarsku ho předběhla například tamní hejtmanka Jana Vildumetzová, která tak bude muset řešit kumulaci funkcí. Rozhodnout se plánuje do měsíce.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme