‚Volební faul.‘ Šéf královéhradeckých dobrovolných hasičů napsal kolegům, ať volí hejtmana Štěpána

Sociální demokraté kandidovali v Královéhradeckém kraji v uskupení Spolu pro kraj, přesto skončili až čtvrtí. Úřadující hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) míří do opozice. Před volbami se mu přitom snažil pomoci šéf královéhradeckých dobrovolných hasičů Jiří Orsák, který k volbě vyzval své kolegy. „Šéf spolku využívá pozici k tomu, aby si dělal politickou propagaci a agitku,“ řekl serveru iROZHLAS.cz šéf Transparency International David Ondráčka.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán | Foto: Český rozhlas

Jiří Orsák vede Královéhradecké dobrovolné hasiče už patnáct let. Minulý týden rozeslal kolegům z desítek dalších hasičských stanic dopis, ve kterém vyzývá k tomu, aby ve volbách podpořili současného hejtmana Jiřího Štěpána (Spolu za kraj).

„Hejtman Štěpán dobře ví, že někteří malí kluci sní o tom, že až vyrostou, obléknou si hasičskou uniformu,“ napsal z pracovní e-mailové adresy.

A pokračoval. Zdůraznil zejména finanční podporu, kterou dobrovolní hasiči v kraji díky Štěpánovi získali – sto milionů na opravu zbrojnic i nákup výzbroje a dalších 31 milionů korun v letošním roce.

„Naším přáním je, aby i v budoucnosti tento trend navyšování peněz vydržel,“ vysvětlil šéf hasičů. 

A přidal recept, jak toho dosáhnout? „Podpořte společně se svými rodinnými příslušníky ve dnech 2. a 3. října naše zástupce na kandidátce Spolu pro kraj,“ vyzval v dopise, který má redakce k dispozici. Jeho odeslání Orsák potvrdil.

Předvolební faul 

Dosluhující hejtman Jiří Štěpán redakci sdělil, že mu taková forma podpory nevadí, s Orsákovým e-mailem problém nemá. Šéf dobrovolných hasičů podle něj jen okomentoval práci kraje.

„Za poslední čtyři roky jsme pomohli jednotkám požární ochrany, které zřizují jednotlivé obce, a současně i jednotkám dobrovolných hasičů,“ sdělil redakci Štěpán. 

Orsákovu výzvu chápe jen jako vyjádření podpory. „Jestli to měl poslat z jiného e-mailu, na to nedokážu odpovědět,“ pokračoval hejtman. 

Orsák nicméně nevidí nic špatného na tom, že výzvu poslal z oficiální e-mailové adresy spolku. „Tomu se musím zasmát. Prostě to bylo poslané přes naše spolky. A nevidím na tom nic špatného,“ reagoval na dotaz redakce. 

Šéf neziskové organizace Transparency International David Ondráčka upozorňuje, že se ze strany Orsáka jedná o jeden z „předvolebních faulů“.

„Stává se poměrně často, že někdo při volbách nadužívá svou pozici a kandidaturu. V tomto případě volí hasiči nepochybně velmi různě,“ vysvětlil.

Apolitický spolek? 

Šéf Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jan Slámečka pro server iROZHLAS.cz zdůraznil, že dobrovolní hasiči mají být apolitičtí.

„Já bych to osobně nikdy neudělal. Ve své podstatě ale neporušil žádný zákon, je to o jeho osobní integritě a určité etice,“ vylíčil Slámečka.

Orsák ale trvá na tom, že jeho chování nemá s politikou nic společného. „My jsme apolitičtí. Že vyzývám k podpoře hejtmana Štěpána, neznamená, že podporuji nějakou politickou stranu,“ odpověděl naštvaně.

Exsenátor Dienstbier s 8 % hlasů neuspěl u voleb. ‚ČSSD dlouhodobě nesvědčí členství ve vládě,‘ řekl

Číst článek

Za uskupení Spolu za kraj přitom šéf hasičů ve volbách sám kandidoval, přesto tvrdil, že je naprosto apolitický. „To mi chcete kázat? Nejsem pro žádnou stranu, nejsem straník. Mám ale důvěru v hejtmana a věřím, že lidé, kteří jsou na té kandidátce, pro tento kraj něco udělají,“ tvrdil redakci.

Ani s tím, že Orsák prostřednictvím pracovních kanálů podpořil uskupení, za které sám kandidoval, nemá hejtman Štěpán problém. „Členové sboru kandidují v různých volbách za různé politické subjekty,“ uvedl. 

Ondráčka ale takové chování nepovažuje za správné. „Šéf spolku sám kandiduje a využívá svou pozici k tomu, aby si dělal politickou propagaci a agitku. To by se samozřejmě dít nemělo, ale bohužel jsou takových případů stovky,“ řekl pro iROZHLAS.cz.

Celý rozhovor s Jiřím Orsákem

Máte chvilku? 
Ano, ale vy určitě nejste z Českého rozhlasu. 

Proč bych nebyl? 
Já bych si vás nejdřív musel prolustrovat: jestli ano, nebo ne. Protože mně tady pořád volají nějací provokatéři přes telefon. 

Takže se mi tedy k ničemu nevyjádříte? 
A k čemu se mám vyjádřit? 

Rád bych se zeptal na e-mail, kde své kolegy vyzýváte, ať volí současného hejtmana Štěpána. Napsal jste to vy? 
Ano, to určitě. 

A neměli by být dobrovolní hasiči apolitický spolek? 
Ale my jsme apolitičtí. Výzva k podpoře hejtmana Štěpána přece neznamená, že podporujeme nějakou politickou stranu. 

Ale vy sám za tu stranu kandidujete. 
Tak jako co? Co jako? To mi jako zakazuje Ústava?

Ne, ale jde o to, že přes e-mail spolku vyzýváte kolegy k tomu, aby volili vybraného politika. 
Jsem naprosto apolitický. Nejsem pro žádnou stranu, nejsem straník. Jsem v tomto uskupení kvůli tomu, že věřím, že lidé na kandidátce pro tento kraj něco dělají. Jinak bych do toho nikdy nešel. 

A neměl by se každý sám rozhodnout, koho bude volit? 
Když někoho vyzývám, tak ho přece nenutím. Přijde mi to jako nic proti ničemu, spíš mi to přide jako divné otázky od vás. Je to jako kdybychom se zase vrátili zpátky k redukování všeho možného, co je. Tak tahle ne. 

To není žádné redukování. Já se normálně ptám, jestli vám to přijde v rámci spolku dobrovolných hasičů v pořádku. 
Na tom není nic neetického. 

Šéf Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jan Slámečka mi ale řekl, že máte být apolitičtí a on by to nikdy neudělal. 
Tak by to neudělal, já to udělal. Jsme apolitičtí, ale to neznamená, že nemůžu podporovat někoho, o kom jsem přesvědčený, že svou práci dělá dobře a ve prospěch kraje. 

Jde mi spíš o to, proč to posíláte z mailu spolku. Ze svého soukromého mailu samozřejmě můžete podporovat, koho chcete. 
Tomu se musím zasmát. Bylo to rozeslané přes naše spolky a já na tom nevidím nic špatného. 

Fauly v předvolební kampani

 

  • Prostějovská Trikolóra hledala v červenci delegáty okrskových volebních komisí. Mělo to ale háček: v případě, že je hnutí nominuje, mu musí dát hlas v podzimních krajských a senátních volbách. V e-mailu o to žádal šéf místního sdružení v Prostějově Jaroslav Skopal. „Bylo by absurdní, kdyby nás v komisi reprezentoval někdo, kdo by do urny hodil lístek jiné strany či hnutí,“ napsal.

    Když ho server iROZHLAS.cz s textem e-mailu konfrontoval, připustil, že ho napsal on sám. „Vaše dotazy vyplývají spíše z mé nešikovné mailové formulace. To, koho kdo bude volit, nemůžeme ani ovlivnit, ani zkontrolovat,“ řekl redakci.
  • Pečovatelka ze zapsaného ústavu Spirála nemoci přišla den před krajskými a senátními volbami ke svému klientovi, s sebou ale přinesla i obálku s propagačním materiálem hnutí ANO – dezinfekční ubrousek, propiska a dávkovač léků s logem strany. Na plakátku byla tvář kandidáta do Senátu Igora Karena doplněná sloganem „Kvalitní a dostupné zdravotnictví pro všechny.“

    Ředitelka organizace Jana Kuncířová v tom ale nevidí problém. „Ten člověk teď kandiduje, má to v hlavě srovnané a ví, co chce, tak proč ho v tom nepodpořit tím, že předám dárky. Pak už je to každého věc, jak s tím naloží,“ řekla Deníku N.
  • Starosta Tomáš Šulák (za Veselíčko s TOP 09) vám dá státní příspěvek v hodnotě 4114 korun. Taková zpráva přišla desítkám obyvatelů obce Veselíčko na Přerovsku. Desítky dopisů rozeslala neznámá osoba, na kterou již Šulák podal trestní oznámení. Text je totiž podle něj lživý, informovala stanice CNN Prima News.

    V dopise mimo jiné stálo, že stát získal 44 miliard korun vyvedených z těžební firmy OKD. „Takové jednání překročilo veškeré hranice, obrátil jsem se na policii,” uvedl starosta.

Martin Štorkán, Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme