Nadvláda modré i oranžové tsunami. Zjistěte, kolikrát už změnil barvu váš senátní obvod

V Česku najdeme jen tři senátní obvody, které od vzniku horní komory parlamentu v roce 1996 drží jedna a táž politická strana.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve všech případech šlo o ČSSD, která drží Cheb, Pelhřimov a Kladno.

Naopak v Kroměříži či Hodoníně se již vystřídali senátoři navrhnutí pěti různými stranami. Kompletní historii si můžete přehrát v animované mapě.

Senát byl v prvních letech od svého vzniku v roce 1996 baštou ODS. Ta začínala s 32 senátory a největší klub si držela dalších 12 let. Po volbách v roce 2006 získala dokonce senátní většinu - 41 z 81 senátorů.

Už tehdy mezi ně patřil senátní matador Jaroslav Kubera, který letos v teplickém obvodu zvítězil už počtvrté.

Od roku 2008 ovšem začali občanští demokraté oslabovat na úkor ČSSD. Deset let starým úspěchem sociálních demokratů, kterému se říkalo „oranžová tsunami“ a který zvedl počet senátorů ČSSD z třinácti na 29, začal její senátní vzestup. V době své největší síly po roce 2012 měla strana 48 z 81 senátorů. Jejich klub se od té doby po každých volbách zmenšil až na současných 13 senátorů.

Sociální demokracie tak teď po osmi letech prvenství v Senátu ztratila. To nově patří nezávislým kandidátům s 18 senátory, následovaným ODS s patnácti zákonodárci.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme