VIDEO: SPD nebo Trikolora Svobodní a Soukromníci se účastnili čtvrté předvolební debaty Českého rozhlasu

Čtvrté předvolební debaty Českého rozhlasu se zúčastnili zástupci Svobody a přímé demokracie, Volte Pravý blok, Moravské zemské hnutí a Trikolora Svobodní Soukromníci. Ve vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus nabízíme celý týden po 17. hodině debaty lídrů jednotlivých kandidátek. O tom, kdo s kým se představí v jednotlivých debatách, rozhodl los za účasti notáře.

Praha (Aktualizováno: 20:22 23. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Cibulka (Volte Pravý blok) připomněl, že už několik let zastává stanovisko, že jediný přijatelný rozpočet je vyrovnaný: „Už pětadvacet let deficitního rozpočtu není vina koronaviru, ale je to zločinecká státní politika orientovaná na zadlužování. Dokud se nezbavíme ruských fízlů, kteří vládnou celému Západu a všem masmédiím, tak tu nikdy vyrovnaný rozpočet nebude.“

Hosté čtvrté debaty

  • Josef Nerušil, lídr pražské kandidátky hnutí Svoboda a přímá demokracie
  • Petr Cibulka, zakladatel a předseda strany Volte Pravý Blok, cibulka.net.
  • Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí
  • Petr Bajer, předseda Soukromníků, který kandiduje za formaci Trikolora Svobodní Soukromníci

Podle Josefa Nerušila (SPD) je vhodné doplnit do zákona o dluhové brzdě klauzuli o tříprocentním růstu a vyrovnaném rozpočtu. „Současná vláda je jiného názoru. Rozpočet na 2022 by mohl být až o 150 miliard nižší, protože většina schodku způsobuje marnotratnost a rozhazovačnost vlády. Hledejme příjmy, ale i úspory.“

„Vláda nám novým rozpočtem říká, že počítá buď s lockdowny, nebo s rozežraností státu,“ věří Petr Bajer (lídr v Pardubickém kraji formace Trikolora Svobodní Soukromníci). „Pokud vláda přichází s tím, že v době, kdy se neustále zadlužujeme a dluh přehazujeme na naše děti, že najde 10 miliard korun úspor ve státní správě? Tak je to totálně špatně,“ dodává.

Také Ondřej Hýsek (Moravské zemské hnutí) současný deficitní rozpočet odmítá. „Je to zločinná a nemravná záležitost, tendence a trend je děsivý. Na konci volebního období bychom se chtěli dostat k vyrovnanému rozpočtu. Základní je úspora na státním aparátu a sloučení čtrnácti krajů do tří nebo čtyř, což by ušetřilo asi 100 miliard ročně,“ míní.

Jak na ekonomickou obnovu?

SPD ve svém programu podporuje proexportní politiku, ale rozpor se svým jiným programovým bodem, vystoupení z Evropské unie, nevidí. „Velká Británie také z EU vystoupila a s unijními zeměmi čile obchoduje. Pokud bychom si v referendu odhlasovali takzvaný czexit, tak to neznamená, že kolem stáhneme železnou oporu a s nikým z Evropy se nebudeme bavit,“ říká Nerušil.

Středula o mzdách: Mluvíme o zemi pro budoucnost, ale český zaměstnanec žije ještě v minulém století

Číst článek

Trikolora Svobodní Soukromníci žádají zjednodušení daňového systému. „Také postavme hráze nařízením z Bruselu, která už teď zasahují fungování našich firem. Ty dostaly první facku od covidu, teď se jim navýší vstupy na energii a emisních povolenkách, zatímco budou bohatnout ti, kteří se k těmto dohodám nepřipojují,“ myslí si Bajer.

Volte Pravý blok má v rukávu jednoduché a levné řešení, slibuje Cibulka: „Je třeba překonat psychotronickou negramotnost, naučit se pracovat s kyvadlem a zbavit se všech ruských fízlů, kteří nám vládnou tak, aby nás srazili na kolena. Teprve potom může nastat oživení v této zemi.“

Moravské zemské hnutí chce investovat především do vzdělávání. „Bude potřeba vzdělanostní společnost, která se bude vzdělávat celý život. Montovny a skladovny, které se zde dříve vybudovaly, nám bohatou budoucnost nepřinesou. Využijme evropského trhu a že jsme evropsky orientovaná ekonomika, která může vyvážet. Opustit EU by byla sebevražda,“ zdůrazňuje Hýsek.

Zelená dohoda pro Evropu

„Je to jednoznačně hrozba,“ soudí Cibulka. „Vedení se EU skládá jen z ruských agentů, zelená energetika nám byla vnucena Moskvou. Přistoupíme-li na ni, zlikvidujeme Západ. Rusko vede klimatickou válku proti celému světu, jedinou šancí je zbavit se ruských fízlů, kteří nám lžou, že dochází ke globálním klimatickým změnám,“ shrnuje lídr Pravého bloku.

Globální oteplování považuje za problém 80 % Čechů. Trápí je i znečišťování ovzduší nebo oceánů

Číst článek

Hýsek naopak vnímá Green Deal jako příležitost. „Všichni zmiňují emise a auta se spalovacími motory, ale je možnost získat velké peníze na modernizaci ekonomiky, vzdělávání, ochranu přírody. Firmy samy už se pomalu přizpůsobují, takže i trh v tom bude mít nějakou přirozenou roli,“ předpovídá předseda Moravského zemského hnutí.

Také kandidát SPD považuje Green New Deal za čistě ideologický evropský projekt. „Je nebezpečný, způsobí velké zdražování energie až energetický hladomor. Nebál bych se srovnat ho s Velkým skokem v Číně nebo Stalinovým plánem elektrifikace. Klimatická změna je spíš založena na víře než na racionálních závěrech,“ odmítá nejen závěry vědců Josef Nerušil.

„Jsme k projektu Green New Deal úplně kritičtí,“ dodává zástupce spojení stran Trikolora Svobodní Soukromníci. „Pro českého občana je to totální ekonomická katastrofa. Nikdo s občany nemluví o tom, že stoupnou několikanásobně ceny energií. České rodiny to zasáhne ještě víc. Nechceme jít proti ekologii, ale už teď se Evropa potýká s nedostatkem elektrické energie,“ konstatuje Petr Bajer.

Debatu vedl Jan Bumba. Přenášel ji Radiožurnál a Český rozhlas Plus, ke zhlédnutí je na sociálních sítích nebo na zpravodajském serveru iROZHLAS.cz.

Série debat Českého rozhlasu

I v letošním roce dává Český rozhlas prostor ve vysílání zástupcům všech politických stran, hnutí a koalic, které se ucházejí o hlasy voličů ve volbách do poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ve vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus nabízíme tento týden od pondělí do pátku v čase po 17. hodině debaty lídrů jednotlivých kandidátek. O tom, kdo s kým se představí v jednotlivých debatách, rozhodl los za účasti notáře.

  • V pondělí sérii debat zahájili Martin Kupka (koalice SPOLU), Patrik Nacher (ANO), Ctirad Musil (Strana Moravané), Jan Májíček (Strana Levice) a Jan Michael Kubín (Hnutí Prameny). Lídři a zástupci jednotlivých subjektů mluvili o veřejných financích, stavu státního rozpočtu či daních.
  • Úterní debaty se zúčastnili zástupci pěti stran – Jiří Dolejš (KSČM), Pavel Sehnal (Aliance pro rodinu), Jaroslav Pelc (Přísaha), Radim Špaček (Koruna Česká) a Vladimíra Vítová (Aliance národních sil). Diskutovali o otázce klimatu, rozpočtu nebo situaci na pracovním trhu.
  • Vít Rakušan (za koalici Pirátů a STAN), Jakub Olbert (Otevřeme Česko), Michal Berg (Strana zelených) a Pynelopi Cimprichová (Švýcarská demokracie) spolu debatovali ve středu. Došlo například na témata automatizace a robotizace či emisí.

Jan Bumba, aur, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme