VIDEO: Maláčová nebo Volný byli hosty páté předvolební debaty Českého rozhlasu

Páté předvolební debaty Českého rozhlasu se zúčastnili zástupci sociální demokracie, VOLNÝ blok, Senioři 21 a Urza.cz. Ve vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus nabízíme celý týden po 17. hodině debaty lídrů jednotlivých kandidátek. O tom, kdo s kým se představí v jednotlivých debatách, rozhodl los za účasti notáře.

Praha (Aktualizováno: 20:18 24. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více než bilion korun během jediného roku slibuje najít v rozpočtu státu lídr Volného bloku Lubomír Volný: „Potřebujeme přebytkový rozpočet. My máme jednoduchý a jednoznačný plán, jak z rozpočtu, který je 376 miliard v minusu, udělat takový, ve kterém bude 660 miliard korun přebytek. Už na příští rok.“

Hosté páté debaty

  • Jana Maláčová, ČSSD
  • Tereza Urzová, Urza.cz
  • Jaroslav Pollák, místopředseda hnutí Senioři 21
  • Lubomír Volný, lídr hnutí VOLNÝ blok

Způsobů, jakými toho chce dosáhnout, je hned několik. „Snížíme počet ministerstev. Podle údajů předsedkyně rozpočtové rady je u nás až 300 tisíc úředníků, ze kterých je podle nás 100 tisíc zbytečných. Zrušíme všechny mimorozpočtové fondy – jako například Státní fond životního prostředí, Fond kultury nebo Fond dopravní infrastruktury. Prostě zrušíme všechno, co je neproduktivní. V Česku by měli být lidé, za kterými je vidět nějaký výsledek práce,“ popsal své plány Volný.

Spor o daně

Naproti tomu ČSSD by raději šla cestou zvyšování příjmů státní kasy. „Ten schodek děsí každého. Je to důsledek toho popandemického zadlužení. Ale ta druhá věc, která způsobila to mimořádné zadlužení, tak je zrušení superhrubé mzdy,“ řekla Jana Maláčová (ČSSD), současná ministryně práce a sociálních věcí.

Podle ní je potřeba především zvýšit daně vysokopříjmovým obyvatelům. „Dlouhodobě kritizujeme, že se snížily daně i lidem, kteří vydělávají 100 tisíc a víc. Musíme změnit daňový mix. Ale to není na příští rok, protože hnutí ANO neudělalo v daňových příjmech vůbec nic,“ zlobila se Maláčová.

Kdo neumí vydělat na inflaci, ať nepodniká, říká prezident Svazu průmyslu a dopravy

Číst článek

Současný vývoj se nelíbí ani hnutí Senioři 21. „Muže se stát, že se dostaneme do dluhové pasti už v roce 2024. Takže by nebyly peníze na důchody. To není cesta. Měl by se založit důchodový fond, do kterého se prostě odloží peníze z daní,“ navrhl místopředseda hnutí Jaroslav Pollák s tím, že tento fond by měl disponovat přibližně 340 miliardami korun.

Se schodkovým rozpočet není spokojená ani Tereza Urzová (Urza.cz). Řešením podle ní ale není změna na straně příjmů, ani na straně výdajů. Problém je samotný koncept státního rozpočtu. „Jsou to peníze, o kterých rozhodují politici, ale které jim nepatří. A podle toho vypadá. Peníze by měly zůstat lidem. Stát jim bere strašně moc – až dvě třetiny příjmů,“ kritizovala Urzová.

„Lidé sami vědí, jak nejlépe naložit s penězi. Stát ale vybírá daně, což je jako výpalné – člověk je musí platit a nemá na výběr. Pokud se nepodvolí, tak ho zavřou. Mafie občas funguje podobně. Rozdíl je v tom, že sicilská mafie se zachová jinak než stát. Ten vás zavře do vězení,“ dodala.

Klima? Ano, ale

Elektroauta jako dominantní dopravní prostředek jsou podle Polláka naivní představa.

„Elektrárny na tuhá paliva končí. Nemáme tedy zdroj elektrické energie. A to by byl problém, protože pak pojedete autem, ujedete 400 kilometrů, potřebujete dobít, ale nemáte kde. A pokud máte, musíte čekat,“ vysvětlil Pollák.

Globální oteplování považuje za problém 80 % Čechů. Trápí je i znečišťování ovzduší nebo oceánů

Číst článek

Tereza Urzová zase poukázala na vysoké pořizovací náklady takových automobilů. „Často se mluví o tom, že se rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými. Toto je věc, která je bude rozevírat ještě více. Je hezké chránit přírodu, ale toto mi přijde spíš ideologické,“ řekla.

„Žádná klimatická změna způsobená nebo ovlivnitelná člověkem neexistuje, neexistovala a s výjimkou jaderného konfliktu nikdy existovat nebude,“ je přesvědčený poslanec Volný.

Podle něj takzvaný Green New Deal nemá s ochranou přírody nic společného. „Je to přerozdělování bohatství od lidí, dělníků a živnostníků,“ dodal.

Před jednoznačným odmítnutím dohody ale varuje především Jana Maláčová z ČSSD: „Asi se shodneme na tom, že to, jak se chováme k přírodě, není správné. Green New Deal se na to snaží na celoevropské úrovni najít odpověď pro půl miliardy lidí. Ten návrh bychom měli brát jako fakt. A měli bychom si uvědomit, že buď budeme o tom návrhu jednat a snažit se jej co nejvíce přizpůsobit k obrazu svému, nebo nám jako vždy v těch evropských otázkách ujede vlak.“

Debatu vedl Jan Bumba. Přenášel ji Radiožurnál a Český rozhlas Plus, ke zhlédnutí je na sociálních sítích nebo na zpravodajském serveru iROZHLAS.cz.

Série debat Českého rozhlasu

I v letošním roce dává Český rozhlas prostor ve vysílání zástupcům všech politických stran, hnutí a koalic, které se ucházejí o hlasy voličů ve volbách do poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ve vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus nabízíme tento týden od pondělí do pátku v čase po 17. hodině debaty lídrů jednotlivých kandidátek. O tom, kdo s kým se představí v jednotlivých debatách, rozhodl los za účasti notáře.

  • V pondělí sérii debat zahájili Martin Kupka (koalice SPOLU), Patrik Nacher (ANO), Ctirad Musil (Strana Moravané), Jan Májíček (Strana Levice) a Jan Michael Kubín (Hnutí Prameny). Lídři a zástupci jednotlivých subjektů mluvili o veřejných financích, stavu státního rozpočtu či daních.
  • Úterní debaty se zúčastnili zástupci pěti stran – Jiří Dolejš (KSČM), Pavel Sehnal (Aliance pro rodinu), Jaroslav Pelc (Přísaha), Radim Špaček (Koruna Česká) a Vladimíra Vítová (Aliance národních sil). Diskutovali o otázce klimatu, rozpočtu nebo situaci na pracovním trhu.
  • Vít Rakušan (za koalici Pirátů a STAN), Jakub Olbert (Otevřeme Česko), Michal Berg (Strana zelených) a Pynelopi Cimprichová (Švýcarská demokracie) spolu debatovali ve středu. Došlo například na témata automatizace a robotizace či emisí.
  • O vyrovnaném rozpočtu, ekonomické obnově či zelené dohodě pro Evropu ve čtvrtek debatovali Josef Nerušil (za SPD), Petr Cibulka (Volte Pravý Blok), Ondřej Hýsek (Moravské zemské hnutí) a Petr Bajer (za formaci Trikolora Svobodní Soukromníci).

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme