Den do voleb: kampaně míří do finiše. Politici jezdí ve volebních tramvajích a rozdávají snídaně

Do začátku sněmovních voleb zbývá jeden den. Volební místnosti se poprvé otevřou v pátek přesně ve 14 hodin. Politické strany a hnutí proto finišují dlouhou kampaň a dělají vše pro to, aby ještě na poslední chvíli přesvědčily nerozhodnuté voliče. Soupeření a přesvědčování lidí potrvá až do pátečního otevření volebních místností.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, předseda KSČM Vojtěch Filip a předseda ODS Petr Fiala. | Foto: Filip Jandourek/Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

Týmy politických stran rozdávají letáky, které lidi lákají k volbám. Běžný obrázek posledních dní. V ulicích také vrcholí kontaktní kampaň samotných politiků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Den do voleb: kampaně míří do finiše. Politici jezdí ve volebních tramvajích a rozdávají snídaně. Natáčel Tomáš Jelen

„Na čtvrtek jsme připravili velké mítinky v Brně a Praze. Využíváme i volební autobus v moravskoslezském kraji nebo tramvaj v Praze,“ přibližuje pro Radiožurnál mluvčí KSČM Helena Grofová.

Závěrečná setkání politiků s občany na čtvrtek připravilo i hnutí ANO. Politici KDU-ČSL zase v ulicích rozdávají snídaně, třeba pečivo nebo kávu. A Zelení v závěru kampaně zprovoznili vlastní infolinku.

„Máme zelenou linku, na kterou nám mohou voliči a voličky volat v případě, že mají jakýkoli dotaz, případně se chtějí ujistit, že nějaká věc, která je pro ně důležitá, je i v našem programu,“ vysvětluje volební manažerka Jitka Nesrstová.

Posílají dopisy, rozdávají knížky

Hnutí Starostové a nezávislí posílá lidem v menších obcích dopisy s prosbou, aby zvážili jeho volbu. TOP 09 zase ve městech rozdává knížky, které vysvětlují, proč je důležité přijít k volbám. Na osobní kontakt s voliči sází před volbami také ODS.

Tipněte si vítěze voleb. Trefte strany, které překročí 5% hranici, a vyhrajte ceny

Číst článek

„Celá kampaň byla založena na prezentování programu. Mluvili jsme s lidmi o tom, co jim nabízíme, o našem programu,“ popisuje pro Radiožurnál předseda ODS Petr Fiala.

Součástí kampaně Svobody a přímé demokracie jsou stánky s peticemi, třeba proti zavedení eura. Piráti nadále pokračují v objíždění měst a obcí ve svém předvolebním autobuse. A do finále se blíží i kampaň ČSSD.

„Spoléháme také na inzerci v podobě billboardů nebo na internetu. Hlavním cílem je upozornit na nebezpečí nízkých mezd, které jsou pro ČSSD hlavním tématem těchto voleb,“ říká mluvčí strany

Zásadní téma se už neobjeví, míní politolog

Politolog z Karlovy univerzity Kamil Švec nečeká, že by se v politických kampaních objevilo na poslední chvíli takové téma, které by výsledek voleb zásadně proměnilo.

Rozhovory, vizitky, kvízy. Vše, co potřebujete vědět o volbách na jednom místě

Číst článek

„Zdá se, že nerozhodnutých voličů je opravdu poměrně dost. Poltické strany měly dost prostoru na to, aby se je snažily nějakým způsobem oslovit. Nejsem si jistý, jestli se jim to dařilo,“ podotýká Švec pro Radiožurnál.

Podle politologa letošní předvolební kampani chybí ústřední téma a kandidáti na sebe v poslední době spíše vzájemně útočí.

„Politická volební kampaň nebyla úplně konstruktivní ve smyslu nějakých vizí nebo něčeho, co by mělo konkrétní dopad na životy nerozhodnutých voličů,“ vysvětluje Švec.

Debaty ČT a Českého rozhlasu

Právě nerozhodnutí voliči si můžou vytvořit názor v posledních předvolebních debatách. Lídry deseti stran, které mají největší šanci obsadit křesla v Poslanecké sněmovně, sezvala Česká televize na čtvrteční večer.

Závěrečnou debatu zástupců hlavních stran chystá i Český rozhlas. Začíná v pátek ve 12.30 a skončí minutu před otevřením volebních místností, tedy ve 13.59. Živě ji odvysílají stanice Radiožurnál a Český rozhlas Plus.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme