Drahoš zatím vybral na kampaň nejvíc ze všech kandidátů. Na účet mu přišlo přes 27 milionů

Téměř měsíc před prvním kolem prezidentských voleb výrazně nejvíce prostředků na kampaň získal bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Na volební aktivity vybral od sponzorů a občanů více než 27,5 milionu korun.

Praha (Aktualizováno: 16:47 7. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby 2018: Drahoš, Zeman, Horáček, Hilšer, Kulhánek, Hynek, Hannig, Fischer a Topolánek.

Prezidentské volby 2018: Drahoš, Zeman, Horáček, Hilšer, Kulhánek, Hynek, Hannig, Fischer a Topolánek. | Foto: Michaela Danelová, Profimedia, MAFRA, Profimedia | Zdroj: Český rozhlas

Drahoš má k 7. prosinci na svém transparentním účtu k dispozici 12 milionů korun, do kampaně dosud vložil bezmála 15 milionů. Mezi jeho největší sponzory patří zakladatel společnosti Jablotron Dalibor Dědek, Nadace BLÍŽKSOBĚ nebo miliardář Luděk Sekyra.

Ovčáček na Barrandově chválil Zemana. Přijdou i jeho protikandidáti, odmítá kritiku z porušení zákona Soukup

Číst článek

Drahoš v posledních měsících pravidelně od příznivců vybral měsíčně kolem dvou milionů korun, v listopadu se mu podařilo získat přes sedm milionů. Za poslední týden dostal příspěvky jen v řádu tisíců. „Finanční dary přicházejí na transparentní účet průběžně a tak to bude i nadále," sdělil.

Horáček si poslal 14 milionů

Ještě výraznější pohyb měl v listopadu na volebním účtu Horáček, který ale kampaň financuje jen ze svých zdrojů. Na účet si dosud poslal 14 milionů, z toho devět minulý měsíc. Podle údajů z volebního účtu utratil dosud více než 9,7 milionu korun, na vyúčtování čeká podle Horáčkova webu dalších několik set tisíc korun z výdajů za druhou polovinu listopadu.

Horáček avizoval, že v případě nutnosti je ochoten vyčerpat limit výdajů ve výši 40 milionů korun, který zákon stanoví pro první kolo. Chce ale vést kampaň hospodárně. V případném druhém kole mohou kandidáti přidat dalších deset milionů.

Zemanovi přicházejí hlavně halířové dary

Na Zemanův účet stále chodí především halířové dary a vzkazy od jeho odpůrců. Dosud dostal téměř 470 000 korun na drobných darech od svých příznivců. Jediným dosud uvedeným výdajem je zpět přeposlaná chybná platba.

Téměř výhradním sponzorem bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka je i nadále miliardář a obnovitel ODA Pavel Sehnal. Kulhánek dosud získal asi šest milionů korun a většinu z této částky již do kampaně vložil. Na účtu mu tak zůstává asi půl milionu korun.

Zdravotní stav prezidentských kandidátů? Zvýšený krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu, lehčí forma cukrovky

Číst článek

Jako poslední se do kampaně zapojil bývalý předseda vlády Mirek Topolánek, nashromáždit se mu dosud podařily více než čtyři miliony korun. Přispívají mu známí z podnikatelského prostředí i lidé z politiky.

Peníze dostal třeba od bývalého ministra vnitra Ivana Langera, od nynější místopředsedkyně ODS Alexandry Udženiji mu přišlo 20 000 korun. Ta vysvětlila, že tím chtěla Topolánkovi vyjádřit podporu. K dispozici nyní má někdejší premiér na účtu tři miliony. V minulosti nevyloučil, že by si mohl vzít kontokorentní úvěr.

Hannig vybral 3200 korun

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer vybral téměř čtyři miliony korun, na kampaň vydal asi tři miliony. Bývalý spolupracovník prezidenta Václava Havla dostal mimo jiné 100 000 korun od exprezidentovy švagrové Dagmar Havlové, příspěvky na kampaň mu chodí i ze zahraničí. Minulý týden na tiskové konferenci řekl, že počítá s výdaji mezi deseti a 15 miliony korun. Věří, že sponzoři se ještě ozvou.

Lékař a aktivista Marek Hilšer spoléhá především na drobné příspěvky od občanů. Dostal na kampaň dosud asi 450 000 korun, výdaje měl kolem 250 000.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek dostal od příznivců kolem 250 000 korun, výdaje měl asi o 100 000 nižší. Nejméně dosud získal hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Na účet mu přišlo jen 3200 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme