Lídrem kandidátky STAN do eurovoleb má být Polčák. Hnutí chce spolupracovat s dalšími stranami

Lídrem kandidátky Starostů a nezávislých do evropských voleb bude pravděpodobně současný europoslanec Stanislav Polčák. Uvedl to předseda hnutí Petr Gazdík. Podle něj STAN vyjednává o společné kandidátce s dalšími stranami, například TOP 09. Na kampaň má hnutí připraveno pět až šest milionů korun ze svého rozpočtu. Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. a 25. května 2019.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) | Foto: František Vlček/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Do konce listopadu měly jednotlivé kraje navrhovat své kandidáty. V úterý doporučilo předsednictvo STAN celostátnímu výboru, který bude rozhodovat o podobě kandidátky, aby lídrem kandidátky STAN byl současný europoslanec Stanislav Polčák. Měl nominaci ze všech krajů," uvedl Petr Gazdík.

Hnutí podle něj oslovilo TOP 09 k vytvoření společné kandidátky. Spolupráci Gazdík předpokládá také se stranou SNK Evropští demokraté. „Intenzivně jednáme s více stranami. Předsednictvo zcela jasně řeklo, že zájmem STAN je vytvořit co nejširší kandidátku," řekl.

„Rádi bychom zapojili SNK ED a rádi bychom se bavili s regionálními subjekty, které nás vždy podporovaly. Určitě jsou ve hře další celostátní strany,“ popsal Gazdík.

Krach jednání s KDU-ČSL

„Mrzí nás, že součástí jednání nebude KDU-ČSL. My jsme je vyzvali již před několika měsíci, abychom vytvořili společnou kandidátku, ale bohužel to KDU-ČSL odmítla. My to respektujeme,“ uvedl. „Pokud by byla kandidátka i s KDU-ČSL, tak může eurovolby vyhrát," doplnil Gazdík.

Ano, ne, nevím. Kdo z europoslanců chce na jaře znovu kandidovat do Evropského parlamentu?

Číst článek

O záměru sestavit samostatnou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu rozhodl celostátní výbor KDU-ČSL koncem listopadu 2018. V minulosti se mluvilo o možné volební spolupráci lidovců s TOP 09 a se STAN. Všechny tři subjekty patří v Evropském parlamentu do frakce Evropské lidové strany.

Ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskutečnily v roce 2014, STAN postavil společnou kandidátku s TOP 09.

Lídrem kandidátky byl bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer za TOP 09, dvojkou byl současný předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, na třetím místě poslanec za TOP 09/STAN Stanislav Polčák. STAN a TOP 09 spolu dlouhodobě spolupracují.

Evropské volby 2014 v Česku vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09. Získaly po čtyřech mandátech v Evropském parlamentu, stejný počet měla ČSSD. Komunisté a KDU-ČSL dostali po třech mandátech, ODS dva, Svobodní a STAN jeden. Účast v eurovolbách byla jedna z nejnižších ze všech dosavadních celostátních voleb v Česku. Hlasovat přišlo 18,2 procenta voličů.

Volby do europarlamentu

  • Volby do Evropského parlamentu se podle rozhodnutí Rady Evropské unie uskuteční v termínu od 23 do 26. května 2019 v závislosti na volebních pravidlech jednotlivých členských zemí.
  • V Česku se tak bude volit v pátek 24. a v sobotu 25. května. Volby vyhlašuje v Česku prezident republiky, ten tak dosud neučinil.
  • Kvůli odchodu Velké Británie z EU se změní i počet poslanců: klesne ze 751 na 705 a mírně se upraví počet mandátů pro jednotlivé země. V Česku by se mělo dál volit 21 poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme