Lídrem kandidátky STAN do eurovoleb má být Polčák. Hnutí chce spolupracovat s dalšími stranami

Lídrem kandidátky Starostů a nezávislých do evropských voleb bude pravděpodobně současný europoslanec Stanislav Polčák. Uvedl to předseda hnutí Petr Gazdík. Podle něj STAN vyjednává o společné kandidátce s dalšími stranami, například TOP 09. Na kampaň má hnutí připraveno pět až šest milionů korun ze svého rozpočtu. Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. a 25. května 2019.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) | Foto: František Vlček/MAFRA | Zdroj: Profiemdia

„Do konce listopadu měly jednotlivé kraje navrhovat své kandidáty. V úterý doporučilo předsednictvo STAN celostátnímu výboru, který bude rozhodovat o podobě kandidátky, aby lídrem kandidátky STAN byl současný europoslanec Stanislav Polčák. Měl nominaci ze všech krajů," uvedl Petr Gazdík.

Hnutí podle něj oslovilo TOP 09 k vytvoření společné kandidátky. Spolupráci Gazdík předpokládá také se stranou SNK Evropští demokraté. „Intenzivně jednáme s více stranami. Předsednictvo zcela jasně řeklo, že zájmem STAN je vytvořit co nejširší kandidátku," řekl.

„Rádi bychom zapojili SNK ED a rádi bychom se bavili s regionálními subjekty, které nás vždy podporovaly. Určitě jsou ve hře další celostátní strany,“ popsal Gazdík.

Krach jednání s KDU-ČSL

„Mrzí nás, že součástí jednání nebude KDU-ČSL. My jsme je vyzvali již před několika měsíci, abychom vytvořili společnou kandidátku, ale bohužel to KDU-ČSL odmítla. My to respektujeme,“ uvedl. „Pokud by byla kandidátka i s KDU-ČSL, tak může eurovolby vyhrát," doplnil Gazdík.

Ano, ne, nevím. Kdo z europoslanců chce na jaře znovu kandidovat do Evropského parlamentu?

Číst článek

O záměru sestavit samostatnou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu rozhodl celostátní výbor KDU-ČSL koncem listopadu 2018. V minulosti se mluvilo o možné volební spolupráci lidovců s TOP 09 a se STAN. Všechny tři subjekty patří v Evropském parlamentu do frakce Evropské lidové strany.

Ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskutečnily v roce 2014, STAN postavil společnou kandidátku s TOP 09.

Lídrem kandidátky byl bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer za TOP 09, dvojkou byl současný předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, na třetím místě poslanec za TOP 09/STAN Stanislav Polčák. STAN a TOP 09 spolu dlouhodobě spolupracují.

Evropské volby 2014 v Česku vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09. Získaly po čtyřech mandátech v Evropském parlamentu, stejný počet měla ČSSD. Komunisté a KDU-ČSL dostali po třech mandátech, ODS dva, Svobodní a STAN jeden. Účast v eurovolbách byla jedna z nejnižších ze všech dosavadních celostátních voleb v Česku. Hlasovat přišlo 18,2 procenta voličů.

Volby do europarlamentu

  • Volby do Evropského parlamentu se podle rozhodnutí Rady Evropské unie uskuteční v termínu od 23 do 26. května 2019 v závislosti na volebních pravidlech jednotlivých členských zemí.
  • V Česku se tak bude volit v pátek 24. a v sobotu 25. května. Volby vyhlašuje v Česku prezident republiky, ten tak dosud neučinil.
  • Kvůli odchodu Velké Británie z EU se změní i počet poslanců: klesne ze 751 na 705 a mírně se upraví počet mandátů pro jednotlivé země. V Česku by se mělo dál volit 21 poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme