VIDEO: Jak se změní europarlament? Oslabí ‚hlavní proud‘ na úkor nacionalistů?

Je dobojováno. Volby do Evropského parlamentu skončily zároveň s uzavřením volebních místností v Itálii. Jak se změní evropské společenství? Jak dopadly nacionalistické a protiunijní strany napříč kontinentem? A kdo bude v unijních strukturách reprezentovat Česko? Pusťte si volební studio, které odvysílal Radiožurnál a Český rozhlas Plus. Dění sledujeme i v online reportáži.

Praha (Aktualizováno: 1:04 27. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle některých by právě skončené volby mohly otřást dlouhé roky platnými pořádky v evropské politice. Nejde přitom jen o napjatě očekávaný úspěch, či naopak propad populistických, nacionalistických a protiunijních uskupení v řadě členských států.

Předvolební průzkumy především ukazovaly, že kvůli očekávanému odklonu voličské přízně v řadě členských států propadnou strany řadící se v Evropském parlamentu ke dvěma hlavním celoevropským politickým rodinám. Po desítkách let by tak mohla skončit neformální „velká proevropská koalice“ lidovců z Evropské strany lidové (EPP) a socialistů (S&D).

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme