Foto: Profimedia

Volební vizitky: představujeme kandidáty do Evropského parlamentu

Daniela Brodcová, Jan Cibulka a Regionální redakce ČRo |

Čtěte dále

Kdo bude Česko zastupovat v Evropském parlamentu? O přízeň voličů se utká 39 uskupení. Český rozhlas jejich lídry a zástupce představuje ve volebních vizitkách. Kandidáti dostali stejný časový limit a odpovídali na šest otázek. S jakým programem se chtějí v europarlamentu prosadit? Co považují za důležité a jak by se podle nich měla Evropská unie změnit? Odpovědi kandidátů si můžete snadno porovnat na jednom místě. O složení europarlamentu budou voliči v Česku rozhodovat v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Český rozhlas oslovil všechna kandidující uskupení, příležitost představit se ve volební vizitce žádné z nich neodmítlo – jejich lídři a zástupci odpovídali ve stejném limitu na šest otázek. Shrnuli program, se kterým se chtějí ucházet o přízeň voličů a přiblížili, čemu konkrétně se v europarlamentu chtějí věnovat. Kompletní seznam otázek najdete pod audiopříspěvky.

Podoba volebních vizitek je pro všechny kandidáty jednotná. Český rozhlas položil celkem šest otázek.

  1. Teď máte přesně jednu minutu na představení programu… (k dispozici 60 sekund)
  2. Jak si představujete své osobní zapojení do práce Evropského parlamentu? Čemu konkrétně se chcete věnovat Vy osobně? (k dispozici 30 sekund)
  3. Měla by se EU nějak měnit? V čem? (k dispozici 30 sekund)
  4. Ve které frakci Evropského parlamentu budete v případě zvolení pracovat? (k dispozici 30 sekund)
  5. Na co by měla EU vydávat největší část svého rozpočtu? Ve kterých oblastech by měla výdaje posílit a kde omezit? (k dispozici 30 sekund)
  6. Je podle Vás důležité, jestli poslanci Evropského parlamentu umí cizí jazyky? Které jazyky Vy osobně ovládáte? (k dispozici 30 sekund)

Na první otázku měli kandidáti minutu, časový limit u dalších pěti je 30 sekund. Respondenti mohli odpovědět v kratším čase, ušetřené sekundy se ale nepřeváděly.

Kandidáti sice všechny otázky předem znali, při natáčení ale museli odpovídat z hlavy a na první pokus. Pokud se ztratili v odpovědi, mohli se vrátit na začátek příslušné věty a zopakovat ji. Nemohli ale mít před sebou připravený text ani poznámky na papíře nebo v mobilním telefonu nebo tabletu. Pořadí určil los, na který dohlížel notář.

Daniela Brodcová, Jan Cibulka a Regionální redakce ČRo