S Bruselem, nebo s Kremlem? Evropský tisk si všímá české volby prezidenta

Porážka Miloše Zemana v prezidentských volbách by byla dobrým dnem pro Česko i Evropu, je přesvědčen německý deník Süddeutsche Zeitung. Podle slovenského Denníku N volby rozhodnou, zda Česko na dlouhou dobu ovládne antidemokratické spojenectví Zemana, premiéra Andreje Babiše a extremistů. Českým prezidentským volbám se nezvykle široce věnují středoevropská média.

Berlín/Bratislava/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porážka Miloše Zemana v prezidentských volbách by byla dobrým dnem pro Česko i Evropu, je přesvědčen německý deník Süddeutsche Zeitung | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Süddeutsche Zeitung v souvislosti s volbami píše i o spojenectví Zemana a premiéra Andreje Babiše, kterého Zeman navzdory podezření z podvodu prosazuje za ministerského předsedu, aby si sám zajistil moc. Bavorský list takový postup považuje za prolomení tabu v rámci Evropské unie.

Süddeutsche Zeitung: přejeme vám, aby Zeman vrátil klíče

Proč volit prezidenta? Jmenuje ústavní soudce, dokáže blokovat jmenování velvyslanců i profesorů

Číst článek

Jak Zeman, tak Babiš mají podle deníku „flexibilní vztah“ k právnímu státu, což je ale polovině Čechů srdečně jedno. Pro druhou polovinu Čechů je k dispozici přesvědčivý prezidentský protikandidát Jiří Drahoš, který odmítá populismus a vystupuje jasně proevropsky.

„Nejen Čechům lze přát, aby Miloš Zeman musel brzy odevzdat klíče od pražského sídla prezidenta. Byl by to dobrý den - pro Česko a pro Evropu,“ míní Süddeutsche Zeitung.

Spiegel: Drahoš je Zemanův protiklad

Server magazínu Spiegel svůj článek nazval „Nejhorší volba“ a připomíná v něm mimo jiné řadu Zemanových kontroverzních výroků, ať už směřovaly na adresu novinářů, abstinentů, nebo muslimů. „Když chce český prezident Miloš Zeman vtipkovat, je to často mimo - pak působí, jako by se už neovládal. Ale mnoho z toho, co třiasedmdesátiletý politik říká, je vědomá hra se záští nebo záměrná provokace,“ míní Spiegel.

Magazín Zemana charakterizuje jako favorita v prvním kole prezidentského hlasování, ve druhém kole by to ale mohl mít těžké, protože jeho osobnost a vystupování Čechy v posledních letech rozdělily – „zhruba polovina voličů ho v žádném případě nechce znovu vidět v úřadu“. Za Zemanova největšího soupeře i Spiegel označuje Drahoše, kterého vnímá jako do značné míry protiklad současného prezidenta.

Server magazínu Spiegel svůj článek nazval „Nejhorší volba“ a připomíná v něm mimo jiné řadu Zemanových kontroverzních výroků, ať už směřovaly na adresu novinářů, abstinentů nebo muslimů. | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

MDR: Zeman působí nepřítomně

Českým prezidentským volbám se věnuje i rozhlasová a televizní stanice MDR, podle níž Zeman rád provokuje a je mu předhazováno, že rozděluje společnost svými proruskými a pročínskými názory. MDR se zmiňuje i o zdravotním stavu politika, který podle něj někdy působí nepřítomně.

O politicky nejistých časech v Česku zase píše list Schwäbische Zeitung, podle něhož je Zeman některými vnímán jako český Trump.

Denník N: Zeman, Babiš a extremisté

Slovenské listy označily za favorita prvního kola hlasování Miloše Zemana. Denník N v souvislosti s volbami píše o antidemokratickém spojenectví úřadující hlavy státu, premiéra Andreje Babiše a extremistů.

„Zeman potřebuje podporu Babiše, aby mohl být znovuzvolen, a Babiš potřebuje podporu Zemana, aby mohl být premiérem, byť i bez důvěry parlamentu. Oba zatím potřebují podporu komunistů a krajní pravice a jsou ochotni za ni platit tím, že extremistům zleva a zprava zajistí podíl na moci,“ uvedl Denník N.

Denník N v souvislosti s volbami píše o antidemokratickém spojenectví úřadující hlavy státu, premiéra Andreje Babiše a extremistů. | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Podle listu Česko ovládá zmiňované účelové spojenectví lidí, které spojuje autoritářská mentalita, bezzásadovost, strach ze svobody, odmítání demokratických hodnot a principů právního státu.

„Prezidentské volby dávají českým občanům šanci odstranit alespoň jeden článek tohoto antidemokratického spojenectví a přetnout ho ještě předtím, než se definitivně upevní, začne dusit demokracii a uvrhne jejich zemi do hluboké černé díry, ze které by se pak dostávali ven velmi dlouho a bolestivě,“ soudí list.

Hospodárské noviny: Zeman polarizoval společnost

Slovenský tisk očekává, že vítězem prvního kola voleb prezidenta se stane Zeman. „České volby jsou i velkým referendem o Zemanovi. Za jasného favorita (prvního kola) se považuje úřadující prezident Miloš Zeman,“ napsaly Hospodárske noviny.

Zasáhnou prezidentské volby do hledání nové vlády? 'Tři nové pokusy jsou absurdní,' říká politolog

Číst článek

Dodaly, že hlavní otázkou hlasování tak bude, kdo se v rozhodujícím kole hlasování za dva týdny ocitne v souboji proti současné hlavě státu. Podle deníku od nástupu do prezidentského úřadu před pěti lety stihl Zeman svými výroky polarizovat společnost.

Sme: vítězství v prvním kole?

List Sme napsal, že Zeman by teoreticky mohl obhájit křeslo hlavy státu již v prvním kole voleb. Dodal, že pokud by účast v hlasování byla nízká a disciplinovaní voliči Zemana přišli do volebních místností, mohl by úřadující prezident již o tomto víkendu získat nadpoloviční většinu hlasů.

Gazeta Wyborcza: s Kremlem, nebo s Bruselem?

Českých prezidentských voleb si všímají i polské deníky. Liberální polský list Gazeta Wyborcza se v titulku ptá „s kým budou hrát Češi – s Kremlem, nebo s Bruselem?“.

„Jestli znovu vyhraje Miloš Zeman, bude pokračovat sbližování s autoritářskými zeměmi, jako je Rusko a Čína. Jeho protikandidát Jiří Drahoš chce vstup Česka do klubu rozhodujícího o směřování Evropské unie,“ píše Wyborcza.

Českých prezidentských voleb si všímají i polské deníky. Liberální polský list Gazeta Wyborcza se v titulku ptá „s kým budou hrát Češi – s Kremlem nebo s Bruselem?“ | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Rzeczpospolita: Zeman neustále uráží

Deník Rzeczpospolita pak považuje české volby za plebiscit o popularitě Miloše Zemana. „Hlava státu, nadužívající cigarety a alkohol, neustále urážející všechny, má teď největší šance na vítězství,“ uvádí jeden z největších polských deníků.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme