Primátorem Havířova bude poslanec Jiří Bělica. Vést město chce jako neuvolněný, opozici to vadí

Primátorem Havířova na Karvinsku se v pondělí stal poslanec a dosavadní primátorčin náměstek Josef Bělica z vítězného ANO. Na ustavujícím zasedání získal 26 hlasů, zastupitelů je 43. Ve funkci střídá Janu Feberovou (ČSSD), která se stala jeho náměstkyní. Nejmladší město v zemi povede koalice ANO, ČSSD, spojení lidovců a STAN, které kandidovalo pod názvem Společně pro Havířov, a Hnutí pro Havířov. Koalice bude mít většinu 27 hlasů.

Havířov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový primátor Havířova na Karvinsku Josef Bělica (ANO) | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

V 11členné radě obsadí ANO šest míst, ČSSD tři a po jednom budou mít zbývající dvě uskupení. ANO bude mít kromě primátora dva náměstky a tři radní, sociální demokraté jednoho náměstka a dva radní, Společně pro Havířov bude mít náměstka a Hnutí pro Havířov radního. Nově bude mít město čtyři náměstky, dosud byli tři.

Bělica bude primátor neuvolněný, což v pondělí kritizovala opozice. Podle někdejšího náměstka města Eduarda Heczka (KSČM) bude Havířov zřejmě raritou a nepovažuje za správné, aby primátor nebyl pro svou funkci uvolněn. Dodal, že by si město zasloužilo, aby se primátor jeho vedení věnoval naplno.

Bělica bezprostředně po zvolení uvedl, že je připraven se své funkci věnovat naplno a ve prospěch občanů.

Libereckým primátorem bude Zámečník ze starostů, ti budou v koalici s ANO a ODS

Číst článek

ANO bude mít náměstky Ondřeje Baránka pro ekonomiku a správu majetku a Stanislavu Goreckou pro sociální věci. Sociální demokratka Feberová povede školství a kulturu, lidovec Bohuslav Niemiec bude mít na starost investice a chytré město.

Radní Daniel Vachtarčík z Hnutí pro Havířov bude mít na starosti sport a pro svou funkci bude uvolněn z pracovního poměru. Neuvolněnými radními budou za ANO Alena Olšoková, Róbert Masarovič a Iva Georgiu a za ČSSD Jiří Martínek a Pavel Rapant.

Komunální volby v Havířově vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM se sedmi mandáty. Třetí ČSSD bude mít šest zastupitelů. Čtvrté Hnutí pro Havířov má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě také koalice Společně pro Havířov. Šestí jsou Piráti se čtyřmi mandáty.

Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila ODS se dvěma mandáty. Nyní radnici ovládala koalice ČSSD, ANO a lidovců, v minulém volebním období se ale vedení města několikrát změnilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme