Krajské kandidátky od roku 2000: letos jsou kandidáti nejstarší, v průměru jim je skoro 50

Aplikace serveru iROZHLAS.cz umožňuje filtrovat, řadit a vyhledávat mezi 65 tisíci kandidujícími, kteří se za 24 let od vzniku krajů ucházeli o místo v zastupitelstvu. Největší šanci na úspěch mají obhájkyně i obhájci mandátů, celostátní a komunální politici.

Průměrný věk kandidujících do zastupitelstev krajů je letos 49,8 roku, tedy nejvyšší od roku 2000, kdy kraje vznikly. V roce 2012 bylo průměrnému kandidátovi 46,1 roku.

Nejstarší kandidátní listinu má Sdružení pro republiku, které si jde pro hlasy v Olomouckém kraji (průměr 63,2 roku), nejmladší pak Liberální aliance nezávislých občanů ve Středočeském kraji (24,5 roku).

Ze stran s celostátní působností mají nejstarší kandidátky komunisté, nejmladší Piráti. Zatímco komunisté dokázali letos postavit samostatnou kandidátku už jen v Karlovarském kraji, Pirátům se to podařilo ve dvanácti krajích a opozičnímu hnutí ANO ve všech třinácti.

Žen je letos na krajských kandidátkách 28,7 procenta, tedy ještě méně než v červnových volbách do Evropského parlamentu.

Podobné údaje jde vyčíst z interaktivních kandidátek. Aplikaci na základě otevřených dat ČSÚ připravila datová redakce serveru iROZHLAS.cz. Novinkou je možnost vyhledávat, filtrovat a třídit jména v kandidátkách nejen napříč stranami a koalicemi, ale i ve všech dosavadních volbách do krajských zastupitelstev.



Sedm veteránů

Analýza serveru iROZHLAS.cz našla mezi letošními kandidáty sedm politických „mastodontů“, kteří v krajských zastupitelstvech zasedají nonstop 24 let od začátku milénia. Jsou jimi:

  • předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS, Vysočina)
  • bývalá hejtmanka a zastupitelka Ivana Stráská (SOCDEM, Jihočeský kraj)
  • senátor a starosta Božího Daru Jan Horník (STAN, Karlovarský kraj)
  • právník a zastupitel v Ostravě Josef Babka (KSČM, Moravskoslezký kraj)
  • zastupitel v Sokolově Karel Jakubec (ODS, Karlovarský kraj)
  • komisař požární ochrany Miloš Tita (ČSNS, Liberecký kraj)
  • náměstek hejtmana Vladimír Novotný (SOCDEM, Vysočina)

Zatímco práci starosty poslance, senátora nebo obecního zastupitele jde podle ministerstva vnitra kombinovat s prací v krajském zastupitelstvu, u jiných funkcí, jako jsou ředitelé středních škol nemocnic nebo muzeí zřízených krajem, by nastal konflikt zájmů. Na ustavujícím zasedání o tom rozhoduje nové zastupitelstvo. Zastupitel v konfliktu zájmů má pak tři dny na to, aby se druhé funkce vzdal.

Z 8,5 tisíce letošních kandidátů uvedla politickou funkci do kolonky povolání víc než třetina.

„Starostové větších měst mají značnou výhodu, protože jsou mezi voliči známí a získávají díky tomu preferenční hlasy,“ řekl serveru iROZHLAS.cz sociolog Josef Bernard z Akademie věd. Zkoumal mimo jiné sílu faktorů, které ovlivňují šance politiků uspět v regionálních volbách. „Obhájci (krajských) mandátů mají obrovskou výhodu už při nominačním procesu a také při samotném hlasování. Za nimi následují kandidáti z celostátní politiky a starostové velkých měst.“

Matej Kyjovský a Petr Kočí

Související témata: Datová žurnalistika, interaktivní kandidátky, kandidátky, krajské volby 2024, krajské volby