Interaktivní kandidátky do Poslanecké sněmovny PČR 2017

Interaktivní kandidátky: seřaďte si strany podle vzdělání, věku nebo podílu žen

Jan Boček a Jan Pospíšil |

Čtěte dále

Vyberte si svůj kraj, kliknutím do záhlaví tabulky si pak seřaďte kandidátku podle vlastních kritérií. Najetím na název strany se objeví odkaz na seznam všech lidí na kandidátce.

Celkem se voleb účastní 31 stran a nasadí 7539 kandidátů. Průměrný věk napříč kandidátkami je 46,4 roku, je na nich 28 procent žen a 46 procent kandidátů má vysokoškolský titul.

Kandidátky potvrzují některé trendy, které sledujeme ve většině voleb. Ženy jsou například častěji na kandidátkách levicových než pravicových stran. Ze stran, které mají podle průzkumů šanci se dostat do sněmovny, je nejvyrovnanější poměr žen a mužů, téměř půl na půl, u ČSSD; na královéhradecké kandidátce strany je žen dokonce mírná převaha (ovšem spíš na nevolitelných místech). Naopak mezi kandidáty TOP 09 a Pirátů je jen pětina žen, u Strany svobodných občanů dokonce jen 14 procent. V Libereckém kraji nemají svobodní žádnou ženu, což je mezi relevantními stranami výjimka.

Také věková struktura kandidátů potvrzuje dlouhodobé trendy. Nejmladší jsou jako obvykle Piráti s průměrem kolem 37 let, Zelení a Strana svobodných. Nejstarší obvykle bývají komunisti, tentokrát je ovšem překonávají Starostové a nezávislí s věkovým průměrem 51 let. Vůbec nejstarší kandidátku – opět mezi stranami se šancí na mandát – má ale ODS v Královéhradeckém kraji. Průměrný věk je 56 let.

Pokud u počtu stran není uvedeno žádné číslo, je kandidátka složena pouze z nestraníků. Zdrojem dat je Český statistický úřad.

Struktura vzdělání hodně souvisí s věkem kandidátů. U stran s vyšším věkovým průměrem převažují inženýři, u mladších magistři, u Pirátů jsou nadreprezentovaní bakaláři. Nejvyšší poměr vysokoškolsky vzdělaných kandidátů, přes 80 procent, najdeme v KDU-ČSL, podobné číslo je také u Zelených. Většina relevantních stran pak má mezi 70 a 80 procenty kandidátů s titulem. V tom je z hlediska demografických ukazatelů největší rozdíl mezi tradičními a antisystémovými stranami. Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury má jen asi 25 procent vysokoškolsky vzdělaných, Dělnická strana sociální spravedlnosti dokonce méně než deset procent. Nízký podíl vysokoškolsky vzdělaných mají také SPR-RSČ Miroslava Sládka, Blok proti islamizaci, Česká národní fronta, Dobrá volba 2016, Řád národa nebo Sportovci, v posledním případě v kombinaci s nízkým věkem a nízkým podílem žen.

Atypickou kandidátkou je TOP 09 v Plzeňském kraji, kde nenajdete kandidáta bez vysokoškolského titulu. Křesťanští demokraté postavili nejvzdělanější kandidátky právě v Plzni, a také na Vysočině.

Většina stran doplňuje členskou základnu nestraníky. ODS kandiduje se Stranou soukromníků, Česká pirátská strana v několika krajích se stranami 5 % pro vzdělání a evropani.cz, Starostové a nezávislí s řadou lokálních hnutí, Strana zelených v některých krajích s politickým hnutím Změna a Svoboda a přímá demokracie s Moravany.

Nejrozkročenější kandidátky letos bude mít TOP 09, která vedle svých členů postaví kandidáty monarchistické Koruny České, Konzervativní strany, Klubu angažovaných nestraníků nebo Liberálně ekologické strany.

Jan Boček a Jan Pospíšil