Jak volí vojáci v zahraničí? Jeli jsme na ambasádu v konvoji a se zbraněmi, vzpomíná plukovník

Možnost hlasovat mají také čeští vojáci na zahraničních misích. Ve většině zemí jsou zastupitelské úřady, kde svůj hlas mohou vhodit do volební urny. V Afghánistánu volby absolvoval i velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. Na pozorovatelskou misi do Středoafrické republiky na začátku října odletěl liberecký chemik Jakub Šimíček. Volit tam ale moct nebude.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Navrátil v roce 2007 v afghánské provincii Badakshan

Karel Navrátil v roce 2007 v afghánské provincii Badakshan | Zdroj: archiv Karla Navrátila

Kapitán Jakub Šimíček odletěl začátkem října na misi do Středoafrické republiky jako pozorovatel OSN. Zabalit mu trvalo téměř měsíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak volí čeští vojáci v zahraničí? Jeli jsme na ambasádu v konvoji a se zbraněmi, vzpomíná plukovník. Natáčela Eva Malá

„Vezu si asi 110 kilogramů. V nějakých končinách země se můžu ocitnout úplně bez jídla a vody, takže si vezu i sušené maso,“ popisuje Šimíček.

Během voleb do Poslanecké sněmovny je s ostatními vojáky sice v hlavním městě Středoafrické republiky, volit tam ale nemůže. „Žádný zastupitelský úřad ani zvláštní volební okrsek tam nejde zřídit. Vracet se domů kvůli volbám nebudu,“ dodává.

Sněmovních voleb se tak nezúčastní, zvažuje ale, že půjde příští rok v lednu volit prezidenta. „Pokud se v lednu budu nacházet na dovolené v České republice, tak určitě volit půjdu,“ podotýká Šimíček.

Letenku si ale bude muset uhradit sám. Jednodušší to mají vojáci v místě mise, kde je zastupitelský úřad. Svůj hlas do volební urny tak v Afghánistánu vhodil před sedmi lety i plukovník Karel Navrátil.

V konvoji a se zbraněmi

„My jako vojáci zahraničních operací jsme samozřejmě měli možnost se těchto voleb zúčastnit. Dokonce si pamatuji, že jako Východočech jsem musel volit pro Jihočeský kraj, který byl v té době vylosován pro účastníky voleb mimo území České republiky,“ přibližuje Navrátil.

Karel Navrátil hlasuje v roce 2010 ve volbách do Poslanecké sněmovny | Zdroj: archiv Karla Navrátila

„Byli jsme přepraveni z vojenské základy v Kábulu do prostoru české ambasády. V Kábulu v té době hrozilo nebezpečí napadení vojenských konvojů,“ vzpomíná Navrátil.

„Bezpečné prostory základen tak směly opouštět pouze konvoje skládající se minimálně ze dvou nebo tří vozidel. V každém museli být minimálně dva vojáci a nejméně jeden z nich u sebe musel mít útočnou pušku. Všichni museli být ozbrojeni krátkou zbraní a museli mít funkční spojení se základnou, kterou opouštěli,“ upřesňuje.

Na misích je teď podle mluvčího Armády České republiky, plukovníka Jana Šulce 400 vojáků, z toho dvě třetiny slouží v Afghánistánu. Dále máme ještě zhruba 200 vojáků na zahraničních pracovištích ve strukturách NATO, Evropské unie a na dalších pracovištích. Skutečně je to rozprostření prakticky po celém světě,“ doplňuje Šulc.

Vojáci v současnosti slouží i v Iráku, na Sinaji nebo Balkáně.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme