Obžalovaná Nagyová: Výsledek voleb je obrovský úspěch. Je čas říct si ‚co jsme si, to jsme si‘

Jana Nagyová (ANO), která čelí obžalobě v kauze Čapí hnízdo, neuspěla ve druhém kole senátních voleb. Porazil ji v něm současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nagyová to však za prohru nepovažuje. „Pro nás je to obrovský úspěch s tím, že jsme čelili neuvěřitelné mediální masáži i ze strany funkcionářů a zástupců koalice, kteří šířili opravdu nepravdivé a lživé informace o mé osobě,“ říká Nagyová v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Rozhovor Jihlava (Aktualizováno: 16:48 1. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolu s Andrejem Babišem je v soudním procesu obviněná i jeho bývalá poradkyně Jana Nagyová

Jana Nagyová v září u soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Výsledky jsou již známé, Miloš Vystrčil vás porazil ve druhém kole senátních voleb. Čím si vysvětlujete tento neúspěch?
V žádném případě to nepovažuji za neúspěch. Šli jsme jeden proti pěti, protože pan Vystrčil byl kandidátem za pětikoalici, tedy pěti stran. Druhá věc je určitě velký hendikep: obžalovaná a nezkušená. S aktivní kampaní jsme začali prakticky před měsícem, pan Vystrčil tady dělá aktivní kampaň v podstatě celých dvanáct let, co je senátorem.

SENÁTNÍ VOLBY: Šéf Senátu Vystrčil obhájil v Jihlavě. Nagyovou porazil o více než 20 procent

Číst článek

Všechno je asi tak, jak má být. Za neúspěch to opravdu nepovažujeme, naopak. Pro nás je to obrovský úspěch s tím, že jsme čelili neuvěřitelné mediální masáži i ze strany funkcionářů a zástupců koalice, kteří šířili opravdu nepravdivé a lživé informace o mé osobě. To je něco, proti čemu jsme stáli, a já to osobně považuji za obrovský úspěch. Navíc počet lidí, který přišel ke druhému kolu, to tady ještě nebylo. Jsem velice vděčná.

Říkáte, že jste čelila lživé kampani i ze strany pětikoalice, stejně to komentoval i Miloš Vystrčil po prvním kole, že čelil lživé kampani proti své osobě. Hodnotíte to tedy jako střet lživých kampaní?
Byl to střet. Asi to oba dva takhle vnímáme. Je asi z mého pohledu čas si říct „co jsme si, to jsme si.“ A začít znova, protože my dva v Jihlavě zůstáváme i dál, na rozdíl od množství lidí, kteří tyto informace šířili a v Jihlavě nežijí.

Vy jste na to již narazila. Jak se vaše obžaloba v kauze Čapí hnízdo podepsala na těchto volbách? Na jednu stranu jste měla asi největší mediální prostor z kandidátů hnutí ANO, na druhou to asi nevyznívalo úplně pozitivně..
Podepsala se určitě hodně. Z emočního hlediska bych řekla, že to hodně lidí zvedlo, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu. To znamená, že přišli už jenom proto, aby vyjádřili svůj hlas mně, protože mi fandí a říkají, že to by se stávat nemělo, nebo proti, protože měli pocit, že člověk, který stojí před soudem, by kandidovat neměl.

Co se týče mediálního prostoru před soudem, tak samozřejmě ty mediální výstupy nemůžou být objektivní, protože objektivně rozhodne až soud, aspoň doufám a pevně věřím. Rozhodně to hendikep byl.

Neměla jsem jinou možnost

Prakticky vůbec jste se nezúčastňovala předvolebních debat a konfrontací s Milošem Vystrčilem. Mohlo rozhodnout i to, že jste nevyužila této možnosti?
Určitě. Pravdou je, že jsem tím pádem neměla možnost vyjádřit svoje názory na konkrétní situace, konkrétní řešení, co bych chtěla dělat. Nebyl tam prostor pro ten střet názorů, který bych na jednu stranu velice uvítala, na druhou stranu situace, ve které jsem se nacházela, mi opravdu ten prostor nedávala.

To je ten důvod, proč jste se odmítla zúčastnit předvolebních debat? Ve veřejném prostoru spíše zaznívaly názory, že se schováváte za předsedou Andrejem Babišem, který kampaň vedl.
V žádném případě ne. Jsem samozřejmě velice vděčná panu Babišovi a celému týmu, že mě přišli podpořit. Ale v konečném důsledku to bylo moje jméno na plakátech a moje jméno, které jsem do toho nesla. Nemám se za koho ani proč schovávat. Přiznám se, že jsem do těch debat chtěla, ale vyhodnotili jsme to i doma, že by to už s ohledem na soud nebylo v lidských silách.

O senátní volby je vždy velmi nízký zájem. Jihlava? Polarizovaná situace, říká politoložka Dvořáková

Číst článek

Kde budete působit dál?
Tento výsledek vnímám jako obrovský závazek. Pro mě volby skončily, ale rozhodně něco nového začíná. Všechny hlasy, které jsem dostala, je to skoro dvakrát tolik hlasů, než kolik dostal pan Vystrčil v minulých volbách, bych chtěla říct, že rozhodně nepropadly. Budu dál fungovat a najdu si prostor, jak za ně bojovat. Dostala jsem v Jihlavě zastupitelský mandát, takže se určitě budu angažovat na tomto poli, vracím se do komunálu po čtyřech letech. Potřebuji hlavně nyní dotáhnout soud do vítězného konce, pevně v to věřím, v nic jiného ani nevěřím. Až budu mít čistý štít, věřím, že o mně bude slyšet ještě víc.

Nejsem lobbistka

Když se vrátím ještě k soudu o Čapím hnízdě. Svědek Jan Bareš vypověděl nové skutečnosti, státní zástupce Jaroslav Šaroch v pátek řekl, že je to obrovské množství nových informací. Jak na vás ty dva týdny nyní působí, stále si věříte, že dokážete před soudem prokázat svou nevinu?
Ano, věřím. Z mého pohledu s ohledem na naši obžalobu opravdu nic zásadně nového nezaznělo. Zazněly informace, se kterými jsem většinou pracovala. Stále tvrdím, že žádný trestný čin se nestal.

Považujete se za lobbistku, jak vás označil právě svědek Jan Bareš?
Kdepak. Pan Bareš je obchodník tělem i duší. Rozhodně lobbistka nejsem. To, že člověk konzultuje věci s řídícím orgánem, je úplně běžná praxe všech konzultantů. Nevím, co je na tom lobbistického. Asi to tak má zažité, nevím.

První dny jste odmítli odpovídat na otázky soudu s tím, že na ně odpovíte zřejmě během říjnového termínu. Budete se na soud chystat? Připravujete si další řeč?
Ano. Určitě se chystám, další dva týdny plánuji se hodně soustředit na tuto část. Finální rozhodnutí o tom, jak co bude pokračovat, ale nechám na právnících. Mám v ně plnou důvěru.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme