Portugalsko 2:1 Česko

Místo pro Faltýnka. Klíčový muž ANO se může stát dvojkou na kandidátce v Olomouckém kraji

Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek by se měl stát dvojkou na kandidátce v Olomouckém kraji. Shodlo se na tom jednomyslně olomoucké krajské předsednictvo. Kandidátku by měl vést bývalý hejtman Ladislav Okleštěk. Její podobu musí ještě schválit celostátní výbor, který se sejde 28. července, řekl ve středu Okleštěk. Faltýnek podle svých slov reagoval na výzvu spolustraníků, uvedl pro iROZHLAS.cz.

Olomouc (Aktualizováno: 10:27 21. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Faltýnek

Jaroslav Faltýnek | Foto: Jana Myslivečková | Zdroj: Český rozhlas

„Měli jsme hodně požadavků od lidí z kraje, abychom pana Faltýnka zařadili na kandidátku a nejlépe na druhé místo. Na základě toho jsme požádali všechny oblastní předsedy, aby si prověřili situaci ve svých oblastech. Poté jsem svolal krajské předsednictvo, kde jsme hlasovali a jednomyslně jsme se shodli na tom, že doporučíme pana Faltýnka na druhé místo kandidátky,“ uvedl Ladislav Okleštěk.

Bývalý hejtman vedl kandidátku ANO v Olomouckém kraji pro sněmovní volby i před čtyřmi lety. V jejím čele tehdy nahradil právě Faltýnka, který se tehdy stal nakonec volebním lídrem na Vysočině.

Janek Kroupa o ‚jevu Faltýnek‘: Kmotrovství, které v české politice nemá obdoby

Číst článek

Na Vysočině si ale letos jako jedničku navrhli krajského zastupitele a bývalého náměstka hejtmana Martina Kuklu.

Faltýnek se na kandidátní listinu Vysočiny vůbec nedostal. Kdyby mu místo na kandidátce nenabídl jiný kraj, nemohl by se Faltýnek voleb účastnit.

Sám ještě koncem května mluvil o tom, že přemýšlí, zda bude vůbec kandidovat. „Jsem otrávenej, chci se o tom pobavit s předsedou našeho hnutí, jestli vůbec má smysl, abych kandidoval,“ řekl v České televizi.

Faltýnek podle svých slov nyní reagoval na výzvu spolustraníků z Olomouckého kraje. „Změnilo se to, ze mne vyzvali naši lidé z Olomouckého kraje, kde jsem naše hnutí zakládal, budoval a kandidoval jako lídr v roce 2013. Moc si jejich podpory vážím,“ uvedl v SMS pro server iROZHLAS.cz.

V Olomouckém kraji byl letos původně na druhé místo kandidátní listiny navržen poslanec Milan Feranec. Po novém zásahu do podoby kandidátní listiny se posune na třetí pozici za Faltýnka, řekl Okleštěk.

‚Náš člen‘

Olomoucký kraj nabídl podle Oklešťka místo Faltýnkovi proto, že jej považuje za svého člena. 

Pokuta 3 tisíce pro Faltýnka a Prymulu za porušení opatření? Nebyl jim prokázán úmysl, píše hygiena

Číst článek

„Bylo to hlavně proto, že pan Faltýnek byl na Vysočinu delegován, aby tam nějakým způsobem vypomohl, a teď se Vysočina už cítí dostatečně silná zřejmě na to, aby to zvládla sama. My považujeme pana Faltýnka jako domovská organizace za našeho člena, protože je náš člen. Věříme, že bude platný v prvních pozicích kandidátky, a proto je tam, kde je,“ doplnil lídr kandidátní listiny.

Faltýnek působí roky po boku premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Je také spojován s řadou kauz. Naposledy například server Seznam Zprávy získal Faltýnkovy zápisky o dotacích, lobbingu a utajeném vlastnictví.

Olomoucký kraj kvůli tomu zadal letos na jaře externí forenzní audit u krajské správy silnic. Podle serveru se totiž Faltýnek snažil ovládnout dopravní zakázky v Olomouckém kraji, kde v předchozích čtyřech letech vládlo vítězné ANO s ODS a ČSSD.

V diáři je podle serveru popsán klíč, podle něhož se mají veřejné zakázky v regionální dopravě přidělovat. „Audit, který se týká témat zveřejněných takzvaných Faltýnkových zápisků, jsme vysoutěžili a nyní probíhá,“ řekl ve středu hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Faltýnek také loni musel poté, co byl během pandemie koronaviru přistižen s tehdejším ministrem zdravotnictví za ANO Romanem Prymulou v zavřené restauraci na Vyšehradě, opustit post místopředsedy ANO. Šéfem poslaneckého klubu hnutí ale zůstal.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme