Kandidát na prezidenta Drahoš: profesor, fyzikální chemik a expředseda Akademie věd

Podívejte se na profil kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše.

PROFIL Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš na Národní třídě.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš na Národní třídě. | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: Český rozhlas

Datum a místo narození: 20. února 1949, Český Těšín

Vzdělání: vystudoval fyzikální chemii na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze (1972), v roce 1994 se habilitoval pro obor chemické inženýrství na VŠCHT a v roce 1999 obhájil doktorát věd; v roce 2003 byl jmenován profesorem.

Kariéra: od roku 1973 působil v Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR, postupně jako vědecký pracovník, vedoucí vědecký pracovník a zástupce ředitele (1992 až 1995 a 2004 až 2005); v letech 1996 až 2003 stál v čele ústavu; v letech 2005 až 2009 byl místopředsedou Akademie věd (AV), zodpovídal za oblast chemických věd a věd o živé přírodě; v čele AV stanul v březnu 2009 a ve funkci působil až do 24. března 2017.

Vědecká činnost: jeho oborem je chemické inženýrství, publikoval přes 60 původních prací ve vědecky významných mezinárodních časopisech; je spoluautorem několika zahraničních a domácích patentů.

Rodina: ženatý, s manželkou Evou má dvě dcery.

Ostatní:

  • Kandidaturu na prezidenta ohlásil letos koncem března, krátce poté, co ukončil osmileté působení ve funkci předsedy AV. Drahoš už před koncem svého druhého mandátu připustil, že o prezidentské kandidatuře seriózně uvažuje, uvedl také, že by chtěl být nestranickým kandidátem. Na svou podporu sebral přes 140 000 podpisů občanů.
  • Přestože deklaroval svůj záměr být nestranickým kandidátem, vyjádřilo mu podporu například hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nebo lidovci. Drahoš má podporu nejen občanů - získal největší počet podpisů, zhruba o 30 tisíc více než Miloš Zeman -, ale také vlivných podnikatelů. Prostředky na kampaň mu darovali například spolumajitel druhého největšího internetového obchodu Mall.cz Jakub Havrlant, spolumajitel developerské společnosti Finep Pavel Rejchrt nebo předseda představenstva společnosti Škoda Transportation Tomáš Krsek.
  • V čele AV nahradil Drahoš v roce 2009 Václava Pačese, ve volbě porazil výrazným rozdílem 188 ku 27 hlasů Evu Sykovou, tehdejší ředitelku Ústavu experimentální medicíny. Za úspěch svého osmiletého působení v čele AV označil stabilizaci rozpočtu a zachování demokratického charakteru řízení akademie. Cení si také toho, že lidé začali AV vnímat jako nezpochybnitelnou součást vědy a vzdělávání. Nedostatky pak Drahoš vidí v nízké podpoře výzkumu ze strany podnikatelské sféry.
  • Zatímco v prvním Drahošově funkčním období v letech 2009 až 2013 akademici řešili hlavně propad ve financování, v uplynulém čtyřletém období věnovali hodně úsilí zajištění postavení AV jako instituce nejen vědecky respektované, ale také viditelné.
  • V letech 1985 až 1986 působil Drahoš díky Humboldtovu stipendiu na Hannoverské univerzitě, jako hostující profesor se věnoval studentům na univerzitě v brazilském Sao Paulu.
  • Drahoš je členem řady vědeckých rad, redakčních rad mezinárodních časopisů a členem českých odborných sdružení. Aktivně působí například v České společnosti chemického inženýrství či ve správní radě pražské VŠCHT. V letech 2006 až 2009 stál v čele Evropské federace chemického inženýrství.
  • V roce 2012 jen prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy.
  • Letos vyšla kniha Věda života (s podtitulem Rozhovory s profesorem Jiřím Drahošem), kterou sepsal Jiří Padevět. Drahoš v ní vzpomíná na dětství, vliv hudby i krizové okamžiky na AV.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme